MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Świętowali Dzień Pracownika Socjalnego

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 22 listopada 2017, 7:23
Aktualizacja: Piątek, 24 listopada 2017, 7:30
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury odbyła się wczoraj (21.11) uroczystość z okazji Dnia Pracownika Socjalnego i Służb Społecznych. Był to czas do refleksji oraz promocji niedocenianego zawodu.

Jak podkreślali uczestnicy, praca w pomocy socjalnej jest złożona, pojawia się wiele zróżnicowanych problemów, z jakimi borykają się podopieczni, a niedostateczne fundusze nie pozwalają zaspokojenie wszystkich potrzeb. - Mało jest pracowników socjalnych, coraz mniej uczelnie kształcą w tym kierunku, a starsi pracownicy będą odchodzić na emeryturę i w przyszłym roku będziemy się borykać z brakami kadrowymi - powiedziała Iwona Mielcarek, zastępca dyrektora MOPS-u.

Pracownicy MOPS-u muszą działać na podstawie i w granicach obowiązującego prawa, a życie stawia ich przed różnymi sytuacjami. Czy można to pogodzić? - Myślę, że można. Czasami spotykamy się z martwymi przepisami. Niektóre osoby korzystając z luk prawnych próbują uzyskać świadczenia nienależnie, czy z pominięciem przepisów, ale wychwytujemy nieprawidłowości - oceniła I. Mielcarek, która przyznaje, że są też sytuacje, w których widać, że dana osoba potrzebuje pomocy, ale przepisy na to nie pozwalają. - Jest bardzo niskie kryterium (osoba samotna 634 zł, a na osobę w rodzinie 514 zł) - to są głodowe stawki i każdy racjonalnie myślący człowiek nie jest w stanie zagospodarować tak swojego budżetu, żeby starczyło na wszystko, ale jak przekroczy ten dochód, to nie kwalifikuje się do uzyskania z pomocy społecznej jakichkolwiek świadczeń. Dlatego spotykamy się z opinią, że pomagamy osobom uzależnionym od alkoholu, degeneratom, ale nie można tak generalizować - dodała zastępczyni dyrektora.

- Pracownik socjalny to bardzo niewdzięczna rola - wypalenie zawodowe jest ogromne, a w społeczeństwie brak jest świadomości co tak naprawdę robi pracownik socjalny. Zrobiłem taką sondę nawet wśród znajomych - ludzie do końca nie wiedzą, co pracownik socjalny robi, a wykonuje on kawał dobrej roboty i bardzo trudnej. Z jednej strony jest to urzędnik, a z drugiej ktoś, kto powinien mieć misję - podkreślił Rafał Biesiada, animator społeczno-kulturalny, który poprowadził wczorajszą uroczystość. - Nie oszukujmy się, opłacanie pracowników socjalnych jest słabe, a jednocześnie presja jest ogromna - dodał R. Biesiada.

Po wystąpieniach zaproszonych gości był czas na część artystyczną, podczas której wystąpili: zespół Bajo-Bongo działający przy Dziennym Domy Pomocy Społecznej przy ul. Kilińskiego, zespół wokalny Agat oraz altowiolistka z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Moniuszki w Jeleniej Górze.

Pracownikom socjalnym (poza wzrostem wynagrodzeń) potrzebne jest zrozumienie i życzliwość ze strony społeczeństwa i takie właśnie życzenia padały od zaproszonych gości.

Ogłoszenia

Czytaj również

KD: powrót pociągów międzynarodowych

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (23) Dodaj komentarz

rymcycymcy 22-11-2017 9:20
Święta urzędników zawsze mnie wzruszają ! :) ...wszak to za moje pieniądze te piękne akademie ku chwale ! :)
~pracownik socjalny 22-11-2017 9:28
tak naprawdę to świętują wszyscy oprócz pracowników socjalnych
~też pracownik socjalny 22-11-2017 10:34
góra to może świętuje ale my -prawda jest trochę inna , my nie świętujemy i tak naprawdę to tylko nazwa nie mająca z nami nic wspólnego
~ 22-11-2017 10:38
Ty rymcy cymcy za jakie twoje pieniądze baranie.
rymcycymcy 22-11-2017 11:26
do: ~ (10:38)
Za moje pieniądze, które w formie podatków, jako prawy obywatel RP, odprowadzam comiesięcznie do kasy państwa, które to z kolei kierowane przez lewicowy rząd zwący się dla niepoznaki prawicowym, marnotrawi je na takie właśnie akademie ku czci, chwale i mięcikupa..
~ 22-11-2017 15:19
do: rymcycymcy (11:26)
i moje też, ten LEWACKI rząd malujący się na PRAWACKI,pieniądze marnuje
rymcycymcy 22-11-2017 11:28
do: ~ (10:38)
A jak już piszesz do mnie Baranie ...to chociaż pisz z wielkiej litery, bo dostaniesz ignora i będzie Ci smutno ! :)
~Treska 22-11-2017 12:54
A za te pieniadze wynajecie sali itp. jestem ciekaw ile by było ciepłych posiłków dl bezdomnych , głodnych i skrzywdzonych przez los ludzi. Nie wstyd wam ??????
~ 22-11-2017 13:43
do: ~Treska (12:54)
Dla tych na prawdę skrzywdzonych przez los pewnie nic nie było, ale dla meneli i cwanych kombinatorów prwnie bardzo dużo , kiedy w kńcu wysokość zarobków przestanie być głównym kryterium przyznawania pomocy ?? Bo często człowiek ma na głowie kredyt mieszkaniowy zabietający większość wypłaty (złotówkowy czasem wyższy niż frankowy) a z drugiej strony niektórzy bezczelnie noe biorą ślubu albo pracują na czarno by wyłudzać różne zapomogi itd
~Meg 22-11-2017 15:24
do: ~Treska (12:54)
Wynajęcie sali nie ma nic wspólnego z przyznawanymi potrzebującym zasiłków. Widać , ze nie masz pojęcia o budżecie i funkcjonowaniu różnych instytucji, siła wyższa. Tak samo jak nauczycielom, lekarzom, pielęgniarkom, strażakom policji i innym nie wymienionym tu instytucjom nalezą się pochwały. To kawał ciężkiej pracy, o której większość nie ma pojęcia nie mając bezpośredniej styczności. Większość tu "pseudo życzliwych" nie chciałoby mieć do czynienia z agresywnymi, pijanymi , często brudnymi petentami, nie wrzucając wszystkich do jednego wora. a nie ukrywajmy petenci tych instytucji sa bardzo często ograniczonymi intelektualnie i społecznie ludźmi. śmierdzący na kilometr, z różnymi choróbskami itp. a środki na pomoc są przyznawane zgodnie z ustawami a nie zasobami instytucji
~ 22-11-2017 17:46
do: ~Meg (15:24)
Ale co nas podatników to obchodzi ? To nie my zgarniamy grube pieniądze za myślenie o tych rzeczach, płacimy na państwo a ono ma onas dbać i tyle
~ 22-11-2017 13:50
Tia "osoby korzystające z luk prawnych" często bywa że ci uczciwi i naprawdę potrzebujący są o to posądzani bojuż nie maką siły udowadniać że noe są wielbłądami, cwaniaczki dalej wyłudzają nasze podatki
~życzliwy emeryt! 22-11-2017 14:34
Piękne te komentarze w DNIU Życzliwości dla Pracowników Socjalnych- nie stać was naprawdę na odrobinę serca dla tych ludzi?Wydaje się że najwięcej do powiedzenia maja ci co z tej pomocy NA RAZIE nie korzystają-oby jak najdłużej ALE???
~asd 22-11-2017 17:28
zdjęcia sprytnie kadrowane, zupełnie jak na koncercie pietrzaka w opolu. brawa dla fotografa.
~Boss 22-11-2017 19:58
Polecam pracownikom socjalnym założyć firmę w Polsce popracować trochę samemu na Siebie a potem wrócić do pracy w MOPS gwarantuję zmianę podejścia do rozdawania publicznych pieniędzy pomoc trafiałaby do naprawdę potrzebujących ludzi chorych i starszych a nie gówniarzerii i patologi której nie chce się pracować
~18 sqandal 23-11-2017 10:21
...oj tam , ONI ( czytaj pracownicy socjalni ) dbają tylko o własne tyłki . Pierwszy postulat to podwyżki dla tych niby społeczników a , a reszta to jakoś tam będzie , rozdazą trochę darów ( co zostaną ) po podzieleniu między sobą i samozadowoleni i świętują dzień pracownika socjalnego , a świętujcie se , powodzenia .... kropka !
~Bola 23-11-2017 12:12
Ile w Was jadu ludzie to najcięższy zawód jaki może być i bardzo marnie oplacany
~lodzia księgowa 23-11-2017 13:25
Bardzo ciężka i niebezpieczna praca, ciągły kontakt z patologią za marne grosze, ze strony dyrekcji mobbing, dyrekcja i kierownictwo troszczą się o swoją kasę, pracownik socjalny żadnego poważania i szacunku od dyrekcji. Pozdrawiam Wszystkich Pracowników Socjalnych.
~Lodzia kierowniczka 23-11-2017 19:53
do: ~lodzia księgowa (13:25)
Co stoi na przeszkodzie Lodziu abys zostala kierownikiem i przekazała swoje wynagrodzenie pracownikom i była dla nich oparciem i wsparciem. Wyciagnij wnioski z porzekadła punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Grupa wiecznych malkontentow. Więcej optymizmu.
Grażyna Haliczko 23-11-2017 13:33
Otwarcie kotłowni,dzień pracownika socjalnego a gdzie dzień UBOGICH co nie mają na chleb?wstyd .
Malgorzata Rutyna 23-11-2017 19:05
O ubogich to sie nie pamieta
~z pierwszej ręki 24-11-2017 9:50
Dla ścisłości - sala została udostępniona nieodpłatnie za co wielki ukłon do Pana Dyrektora Jeleniogórskiego Centrum Kultury, zaproszone zespoły - osoby życzliwe pomocy społecznej również przygotowały program artystyczny nieodpłatnie.
~Wdzięczna 25-11-2017 17:40
Słowa, które powiedział Pan Sikora miały piękne przesłanie, prawdziwe i szczere, dotarły do serc zwykłych pracowników socjalnych. To było prawdziwe podziękowanie, aż łezka w oku się zakręciła. Dziękujemy za docenienie!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa rozbudowa SOSW

Nadbrzeżna gotowa

Wjechał do Polski nielegalnie i był pijany

Działka nad zabytek?

Spotkali się z Beatą Kempą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1289
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%