MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Świętowali 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 4 maja 2016, 8:13
Aktualizacja: Czwartek, 5 maja 2016, 8:20
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Tradycyjnie, w samo południe 3 maja, na jeleniogórskim Placu Ratuszowym zgromadzili się przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, jeleniogórskich szkół oraz mieszkańcy, którzy po ceremonii w Rynku przemaszerowali ulicami miasta pod kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem.

- Cieszę się, że mamy na tej uroczystości coraz więcej osób: harcerzy, młodych ludzi, kombatantów, parlamentarzystów, gości, bo tak powinniśmy bez względu na różnice, które nas dzielą, tego typu święta spędzać razem – powiedział prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

W uroczystości nie zabrakło przedstawicieli wojska. - Jest to święto wyjątkowe, patriotyczne. Jesteśmy tu jako wojsko, bo czujemy się również spadkobiercami tamtych niepodległościowych dążeń i tej idei, która przyświecała Konstytucji 3 Maja – przede wszystkim mówiąca o silnym wojsku – powiedział płk. Marek Gołębiowski, prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników Radar.

Na Placu Ratuszowym orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej odegrała jeleniogórski hejnał, a także hymn Polski. Następnie, po przemówieniach przemaszerowano deptakiem pod dawny kościół garnizonowy, gdzie oficjele składali kwiaty przy pomniku „Niepodległość i Wolność”. Potem odbyła się msza św. w intencji ojczyzny.

Ogłoszenia

Czytaj również

WORD Jelenia Góra podsumowuje I półrocze 2020

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Popłynęli dla dzieci  

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~historyk 4-05-2016 8:23
Co ma kościol katolicki wspólnego z tym świętem, naleźy pamiętać o roli tego kościola w tzw.targowicy.
~Rico 4-05-2016 8:28
Hmmm, widać po zdjęciach ,że mamy bardzo ładne miasto , jednak coś się zmieniło. Bravo dla organizatorów barwnego pochodu , może już niedługo mieszkanie w Jeleniej Górze będzie nobilitacją.
~@^@ 4-05-2016 8:37
Bardzo ładnie. W przyszłym roku powinno nas tam być więcej!
~rysiek w swetrze 4-05-2016 9:48
„Nasza Konstytucja ma już 225 lat. Druga na świecie, pierwsza w Europie. Trzyma się świetnie, choć PiS uparł się by właśnie przeszła przymusowy lifting. Wierzę, że mimo przejściowych „niedogodności” będzie nas chronić przez kolejne stulecia. A ewentualne zmiany będą dokonywane za zgodą Obywateli, a nie chwilowych potrzeb rządu. ” Jakby nie czytać wychodzi na to, że Ryszard Petru uważa, że Konstytucja 3 maja obowiązuje do dziś, a on chroni ją przed zakusami PiS.
~O Targowicy 4-05-2016 11:59
Inicjatorami "Targowicy" były 4 siły Kościół, Moskwa, magnateria oraz kręgi katolickie wystraszone unowocześnianiem i zmianami w Polsce. 7 biskupów i Prymas należeli do "Targowicy" byli to : 1. Prymas Michał Jerzy Poniatowski 2.bp.Chełmski Wojciech Skarszewski, 3. bp. Żmudzki Jan Stefan Giedroyć, 4. bp. Poznański Antoni Onufry Okęcki, 5. bp. Łucki Adam Naruszewicz, 6.bp. Wileński Ignacy Jakub Massalski, 7. bp. Inflancki Józef Kossakowski, 8. bp. Przemyski Michał Sierakowski, A całej tej antypolskiej bandzie błogosławił i życzył powodzenia na uroczystym połączeniu Targowiczan Litwy i Polski, Papież Pius VI (listownie). tzw. Konfederacja Obojga Narodów.
~derek 4-05-2016 12:12
Dzień 3-go Maja to dzień wstydu PiS-u.
~ 4-05-2016 12:18
Brawo PIS do więzienia ze zdrajcami Ojczyzny tego się boicie 25 lat rozkradania ojczyzny i dosyć KOD Komitet Obrony Koryta
~derek 4-05-2016 12:29
do 12:18. Na tych co łamią Konstytucję czeka Trybunał Stanu. Już odliczamy czas gdy przyjdzie im za to odpowiedzieć. Naród się budzi, powoli otwiera oczy i wychodzi ze zdziwienia. Zdziwienie zastąpi gniew. Ja i moi znajomi oddamy głos na tych co w programie będą mieli postawienie winnych przed Trybunałem. I żadne zaklinanie rzeczywistości ci nie pomoże:)
~deska 4-05-2016 12:47
Jest dokładnie na odwrót. Ci których PiS wyzywa od Targowicy są za postępem, otwartością i demokracją. A tzw patrioci, czyli PiS reprezentują konserwatyzm wsteczniactwo, zamordyzm i ksenofobię. wszystko podlane populistyczno - narodowym, pseudopatriotycznym sosem.
~alfa-omega 4-05-2016 12:52
Widać że niektòrym autorom wpisów przydałaby się prawdziwa lekcja z ...historii,bo jak widać znana im jest jedynie ta z czasów PRL.Dlatego tyle niedorzecznych i nie mających nic wspólnego z prawdziwą naszą historią wpisòw. A moze zamiast wypisywac głupoty należałoby sięgnąć do wartościowych i OBIEKTYWNIE przedstawiających naszą historię książek.Co do targowicy - to mamy obecnie powtórkę z historii w poglądach głoszonych przez PO KRD i Nowoczesneja ich zachowanie przypomina tamtych zdrajców ojczyzny.Czasami zasranawiam się...czy rzeczywiście to Polacy???
~jur 4-05-2016 13:09
Ja nie jestem zwolennikiem PIS-u a zaliczam się raczej do ich wrogów jednak takie krytykowanie całego pis-u wydaje mi się krzywdzące. To przez tego małego człowieczka na kaczych nóżkach wszyscy inni z pis-u boją się mieć swoje zdanie, strach przed wodzem odbiera im swoje myślenie
~pytajnik 4-05-2016 13:21
Dlaczego tak mało tym razem jest zdjęć Zofii Czernow???
~alfa-omega 4-05-2016 13:23
A jakie nożki,i rączki i buźki mają członkowie PO KOD i Nowoczsnej???? Może należałoby zacząć od siebie.JA w każdym razie wolę oglądać te krótkie nóżki i twarz Jarosława Kaczyńskiego,naszego Polaka.
~do alfa i omega 4-05-2016 13:27
Polecam lekturę z zakresu licznych publikacji historycznych. Szczególnie przyda ci się wiedza z zakresu co to była Targowica? Jakie miała cele? i kto jakich interesów bronił? Ale troszeczkę podpowiem:Głównymi działaczami spisku byli: Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski oraz biskupi: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji. Papież Pius VI pobłogosławił targowicę. Gdy w nocy z 18 na 19 maja wojska rosyjskie wkroczyły do Polski, stutysięcznej armii carskiej Polska mogła przeciwstawić tylko 50 tys. żołnierzy. Rzym uznał wkroczenie wojsk rosyjskich do Polski za dobra nowinę, gdyż targowica gwarantowała utrzymanie przywilejów kleru.
~do alfa-omega 4-05-2016 13:32
Polecam liczne publikacje historyczne. Wtedy nie będziesz się ośmieszał. A co do meritum to gównymi działaczami spisku byli: Franciszek Ksawery Branicki, Szczęsny Potocki i Seweryn Rzewuski oraz biskupi: Józef Kossakowski, Ignacy Massalski, Wojciech Skarszewski i Michał Roman Sierakowski, który pełnił funkcję naczelnego kapelana konfederacji. Papież Pius VI pobłogosławił targowicę.Gdy w nocy z 18 na 19 maja wojska rosyjskie wkroczyły do Polski, stutysięcznej armii carskiej Polska mogła przeciwstawić tylko 50 tys. żołnierzy. Rzym uznał wkroczenie wojsk rosyjskich do Polski za dobra nowinę, gdyż targowica gwarantowała utrzymanie przywilejów kleru. Przywoływanie targowicy do działań KOD i PO i to przez władców pierścieni to jakaś hipokryzja i nietakt.
~alfa-omega 4-05-2016 13:55
A ja sądzę ,ze Ty się Ośmieszasz!!!!!!!!
~do alfa-omega 4-05-2016 14:05
:) I jeszcze jedno. Samo pojęcie patriotyzmu zostało mocno wypatrzone przez PiS-owskie widzenie świata. Dla ludzi znających historię i historie konfliktów wywoływanych przez nadprezydenta RP jest sprawą oczywistą, że pozytywnymi bohaterami teatrzyku reżyserowanego przez nadprezydenta jest KOD i Pan Prezes Rzepliński. Uwierz mi, że jeszcze za naszego życia Prezydenci będą nadawali medale im. Rzeplińskiego za zasługi w obronie praworządności i wolności praw konstytucyjnych. A ty i panowie z PiS-u będą się wstydzić. Widzę potrzebę głębokiej depisyfikacji RP. Ale na to przyjdzie jeszcze czas.
~ksawercia 4-05-2016 14:07
Od wieków Kościół-Rz-k nie przyznawał się i nie przyzna do błędów. Biskup przemyski Michalik pokazał ignorancję historii. Może w czasie lekcji historii chodził na wagary ,a może jego młodzieńcza główka nie była aż tak pojemna, by oprócz religii przyswoić jeszcze dokładnie historie Polski. A może zna historie, ale jak to często bywa u duchownych, próbują ja zakłamywać i wykorzystywać do celów politycznych?
~do jur 4-05-2016 14:14
Masz rację. Nie wszyscy PiS-owcy są tego samego sortu. Niektórzy to porządni ludzie, którzy uwierzyli w fałszywą ideologię partii. Na przykład w PZPR było dużo porządnych i uczciwych osób, którzy do dzisiejszego dnia wstydzą się swojej przeszłości. Dziś sytuacja wygląda podobnie. Róbmy więc wszystko by w przyszłości nie drgała ręka przy goleniu gdy będziemy patrzeć się w lustro.
~alfa-omega 4-05-2016 14:22
A Wy do waszych celów politycznych szkalujecie Kościól katolicki i tych którzy chcą dobra Polski.tak jak targowiczanie działali w porozumieniu z carycą Katarzyną przeciwko Polsce ,tak obecnie Peowcy szukają ratunku dla siebie i własnych interesów u niektórych lewackich przywódców unijnych.
~Fajne 4-05-2016 14:37
Fajne, prawie jak marsze za komuny :). Na pewno było dużo PeOwców, chcących nas...ć na tę flagę i wytrzeć sobie nią dupę, na szczęście w tym kraju ostali się jeszcze ludzie z odrobiną patriotyzmu, którzy im to skutecznie uniemożliwiają .. :)
~walus4 4-05-2016 15:10
Do piszącego 14;05 dlaczego ta niby dobra konstytucja pozwoliła zabrać pieniądze z funduszy emerytalnych.Ta obecna była pisana pod dyktando zwycięzców okrągłego stołu i powinna być zmieniona.KOD zbieranina która utraciła koryto i wychodzi z kwikiem na ulice,sami zasłużeni w tamtym systemie.
~do alfa-omega 4-05-2016 15:16
Wbij sobie waści do swej łepetyny, że to także biskupi wchodzili w skład Targowicy. Nie zawsze interesy biskupów są takie same jak interesy Polski tak jak nie zawsze interesy psa są takie same jak interesy pcheł, które się na tym psie żywią. A i nie jestem żadnym pełowcem. Widzę co robi naszemu narodowi pis i nerwy mnie ponoszą. Dla mnie ludzie KOD-u i Pan Prezes Rzepliński to bohaterowie i ludzie praw broniący Polski swoją obecnością i protestami przed bezprawiem rządzących. Pozdrawiam:)
~to tak 4-05-2016 18:24
A biedne chłopstwo , to byli ludzie, którzy ciezka praca dawali mozliwosc hulania bogaczom. Konstytucja nic nie dala panszczyznianym. To nie ulzylo doli biednych kmiotków. To byli ludzie drugiej, albo trzeciej kategorii.
~alfa-omega 4-05-2016 18:59
No coż komuna zrobiła swoje.Poprzestawiała w głowach niektórych i spustoszyła ich rozumy,sumienia.Sędzia Rzepliński bohater??????? Chyba obrońca interesów Peowców i swoich.A to nie jest bohaterstwo,ale ZDRADA !!!!!! Pa pa ...nie mam już ochoty czytać tych bezmyślnych niektórych wpisów sekciarzy,którzy chcą nadal przewracać wszystko w naszych głowach.Ale na szczęście jest ktoś,kto na to nie pozwoli.Pomimo wszystko mam nadzieję,ze zwycieży Prawda!!!!!
~przypadek 4-05-2016 20:54
oj jelonka gdzie ci redaktorzy co wy tam robicie nawet nie wiecie co piszecie w danym dniu skandal zapominacie o bardzo ważnych dniach 3 maj był wczoraj dzisiaj jest 4 maja ale w jelonce nie wiecie co dziś mamy za święto tym ludziom a konkretnie strażakom należy poświęcić strony CHŁOPAKI STRĄŻACY ŻYCZĘ WAM ZDROWIA I POMYŚLNOŚCI W WASZEJ CIĘŻKIEJ SŁUŻBIE dawny druch
~koli 4-05-2016 22:52
Pewne jest że Rzepliński to bohater narodowy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Konkurs dla seniorów

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Ruszyła procedura w sprawie referendum

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2086
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%