MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Święto Wojska Polskiego także w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 15 sierpnia 2014, 20:13
Aktualizacja: Niedziela, 17 sierpnia 2014, 8:23
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Dzisiaj (15. sierpnia) w Jeleniej Górze, podobnie jak w całej Polsce, mieszkańcy oddali cześć Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej. W tradycyjnym marszu spod Bramy Wojanowskiej uczestnicy przeszli na plac przy Kościele Podwyższenia Krzyża Św. gdzie uroczyście oddano cześć bohaterom walki o niepodległość.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920 roku, zwanej potocznie "Cudem nad Wisłą".

Uroczystość w naszym mieście zorganizowało Jeleniogórskie Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników RADAR oraz Urząd Miasta Jeleniej Góry przy współudziale Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Wymienione organizacje wojskowe skupiają byłą kadrę jeleniogórskich jednostek z koszar przy ul. Podchorążych i pułku przeciwlotniczego przy ul. Sudeckiej. Obchody uświetniła Orkiestra Dęta przy Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, której muzycy ubrani byli w historyczne mundury wg. wzoru z okresu Powstania Listopadowego. Swój udział zaznaczyła także kompania honorowa 23. Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca z pocztem sztandarowym i flagowym jednostki. Nie zabrakło przedstawicieli związków kombatanckich, służb mundurowych oraz instytucji i organizacji społecznych.

- Warto uświadomić sobie to, że wojna w obronie Polski w 1920 roku nastąpiła zaledwie dwa lata po odzyskaniu niepodległości. Państwo z wielkimi kłopotami ekonomicznymi, pełne kłopotów, napięć społecznych i politycznych potrafiło stanąć razem. Armia Polska w tym czasie w znacznym stopniu była armią z poborów ochotniczych i skutecznie dowodzona przez marszałka Piłsudskiego dokonała cudu. To wielki cud jedności narodu, który w sytuacji trudnej dał efekt, którego prawie nikt się nie spodziewał. Chciałbym, by to święto dzisiaj było też świętem pamięci o konkretnych osobach, które dając najwyższą daninę (własne życie) zapłaciły za to, że dzisiaj możemy żyć w pokoju. Na cmentarzu w Sobieszowie znajduje się grób Eugeniusza Głowacza - żołnierza pierwszego plutonu kompanii Piłsudskiego - to jeleniogórzanin - mówił do zgromadzonych prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła (historyk).

Prezydent nawiązał też do sytuacji na Ukrainie: - Niepokoić muszą konflikty, które wybuchają tak blisko naszej granicy. Miejmy nadzieję, że to napięcie zakończy się pokojowo.

- Ponad 1000-letni dorobek żołnierza polskiego głęboko tkwi w świadomości narodowej jako synonim odwagi, poświęcenia i ofiarności w służbie dla ojczyzny. Historia i doświadczenie to najlepsze nauczycielki życia - powiedział honorowy prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników RADAR gen. bryg. dr inż. Bronisław Pejkert . - Aby osiągnąć cel jakim jest demokratyczna, niepodległa i stabilna Polska potrzebna jest zgoda narodowa, jedność działania i kultura życia politycznego, czego niestety brakuje niektórym naszym politykom. W Dniu Wojska Polskiego życzę zgromadzonym żołnierzom, rezerwistom, emerytom wojskowym, kombatantom, byłym pracownikom wojska życzę zdrowia, oddaję hołd poległym na polu chwały - dodał były dowódca garnizonu wojskowego Jelenia Góra.

Po ceremonii mieszkańcy i zaproszeni goście udali się na mszę w intencji Wojska Polskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Przebudowa drogi nr 2273D

Mina na Zabobrzu

Mały Strażak dla jednostek OSP

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~pierwszy 15-08-2014 20:58
Pierwszy!
~ad 15-08-2014 21:03
piękne święto,ale jak naród daje się robić w .....kiedy ci co działają na szkodę Polaków składają kwiaty po kościołem,.....a tu jak fałszują wybory w Polsce https://www.youtube.com/watch?v=fTutiVhcXJs
~ 15-08-2014 21:46
oddano cześć inicjatorom walk o obecny faktycznie stalinizm...
~23.56 15-08-2014 23:56
Podniosłe, piękne i wielkiej wagi święto przede wszystkim dla tej garstki weteranów. Szkoda, że władze miasta nie potrafią i nie chcą zadbać o to aby zainteresować mieszkańców J. G. obchodami nie tylko tego święta ale i innymi świętami narodowymi. Gdyż niestety, gdyby nie wierni, którzy wyszli po nabożeństwach z kościołów nie byłoby niemal komu oglądać uroczystości. Relacja fotograficzna nigdy nie odda klimatu i wrażenia z przebiegu uroczystości. Jak ujęcie w 106 zdjęciu trafione tak ten sam sposób w ujęciu 49 nie przystoi. 88 nie powinno się pojawić. Z ciekawszych - 72 jak już urozmaicić fotorelację. Nareszcie wyraźna od jakiegoś czasu ogólna jakość (wyrazistość, ostrość) zdjęć. Tak trzymać. Jeszcze Polska nie zginęła kiedy weterani żyją, chwała im za wszysko. Niech żyją wiecznie.
~ 16-08-2014 1:23
z tej okazji polecam film "Samowolka" no i po za tym dlczego nasze wojsko za nasze podatki w imieniu usa się bije ?????
~okoloko 16-08-2014 7:48
To jeszcze nie wszyscy wyjechali? Więcej defilujących niż oglądających.
~ 16-08-2014 8:29
pozyczyli paru chlopakow z jakiejs jednostki, dolozyli paru starcow i i defilada jest odfajkowana.
~wiarus 16-08-2014 8:37
Najbezpieczniej to ja się czułem jak moja armia była druga potęgą Układu Warszawskiego!
~marek 11 16-08-2014 10:05
to ironia historii,,,gdyby nie pierwszy szereg vipów z sld/pzpr to by mało kto tam był...ps. a tak poza tym muszą uważać by nie popaść w rozdwojenie jaźni..całe dorosłe życie zwalczali to święto a teraz muszą stać na słońcu i składać kwiaty i to pod kościołem
~mario53 16-08-2014 12:02
Co to za zbieranina na zdj.96.Kompania Honorowa 84 Paplot z lat 1973-1975 coś potrafiła.Jak nie potrafisz nie pchaj się na afisz , albo niech ćwiczą albo niech się nie pokazują bo to dla wojska OBCIACH !!!
~obserwator 2 16-08-2014 13:16
Dziwna ta orkiestra . Pan i pani w białych koszulkach to chyba uczniowie ze szkułki a ten starszy gość w marynarce to chyba ich profesor . Wszyscy w mundurach ładnie się prezentują tylko te 3 osoby wyglądaja jak filipki z konopi . Czy filcharmonii już nie stać na jednolity ubiór ? .
~ 16-08-2014 16:10
jeśli składali kwiaty pod kościołem to może to Krzyżacy
~ 16-08-2014 18:11
Dlaczego jakas poseł składała pierwsza kwiaty,a ci których jest święto np. kombatanci itd. dopiero pózniej,przecież to święto Wojska Polskiego, a nie urzędasów.
~mhm 16-08-2014 22:12
Bardzo fajnie zorganizowane same w sobie obchody, było naprawdę przyjemnie, jednak ilość widzów przerażająco mała.. Uważam, że wydarzenie powinno być bardziej nagłośnione w mediach, na portalach, na plakatach, aby każdy o tym pamiętał i miał szansę przyjść. Sama nie wiedziałam o dokładnym miejscu i godzinie obchodów dopóki.. nie sprawdziłam ogłoszeń parafialnych.......
~hall 17-08-2014 8:06
Pan Gołębiowski jako były politruk też świętuje cud nad Wisłą?
~mmqoo 18-08-2014 3:09
Ooo ...( radny) Szymański się nie zjawił wraz ze swoim ... Siudą? No nie może być. Pewnie pojachał sobie pan radny na rybki i potem szpanuje czego mu się nie udało złowić. Tak postępuje osoba, która chce zostać wybrana na radnego na kolejną kadencję? A może zmienił poglądy i wyżekł się polskości??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Likwidacja schroniska

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Podgórna zarośnięta!

Bobry na Zabobrzu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
130
Tak
44%
Nie
44%
Nie wiem
12%