MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Święto skautów

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 22 lutego 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 22 lutego 2007, 21:32
Autor: TEJO
Fot. KK
Jeleniogórscy harcerze uczcili pamięć Roberta Baden Powella, twórcy skautingu na świecie.

Blisko 200 harcerzy z jeleniogórskiego obchodziło dzisiaj Dzień Myśli Braterskiej. – To święto na cześć urodzin twórcy skautingu, generała Roberta Baden – Powella – wyjaśnia Marian Łata, komendant hufca ZHP w Jeleniej Górze. – Tego dnia wszyscy harcerze się jednoczą i sobie pomagają. podobne uroczystości obchodzone są w całej Polsce.

Skauci z Jeleniej Góry najpierw wzięli udział w harcerskiej grze, gdzie musieli m.in. wykazać się zaradnością i pomysłowością. Na koniec wszystkie drużyny zasiadły do wspólnego ogniska.
- Było fajnie. Podobało mi się jedno z zadań gry: strzelanie z pistoletu do balonów – powiedziała Olga Pękala z 39 drużyny Barykada.

Gen. Robert Baden – Powell urodził się w Wielkiej Brytanii 22 lutego 1857 roku, ale największe sukcesy święcił podczas działań w Afryce. Zasłynął podczas obrony miasta Mafeking w Republice Południowej Afryki w wojnie z Burami (1899-1900). Baden-Powell dysponował 10-krotnie mniejsza armią niż oblegający go wrogowie.
Powierzył wówczas nastoletnim chłopcom drobne zadania (byli zwiadowcami, łącznikami), z których wywiązali się znakomicie. Później Baden-Powell organizował obozy szkoleniowe dla młodzieży.

– Dziś co prawda harcerze nie uczestniczą w akcjach zbrojnych, ale wciąż od twórcy mogą się wiele nauczyć. Choćby sprytu i zaradności – podsumował Marian Łata.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szansa na remont "zameczku"

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór pod Ratuszem

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~DZ 22-02-2007 22:23
Czuwaj!!!
~Ati :) 22-02-2007 22:28
hehe czemu na tych zdjęciach jesteśmy tylko znaczy 39 :D
~Harcerka 23-02-2007 17:44
ciekawi mnie,czy mlodzi harcerze spiewali przy ognisku stare pieśni harcerskie tj hymn "płonie ognisko i szumią knieje", kanon "czuj,czuj czuwaj rozlega się dokoła", o Baden - Powell)u "czinczi nel,czinczinel,czinczinella" /fonetycznie/ itp....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Kolorowe wakacje w MDK

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Sytuacja w spółce Sanikom

Polacy wybierają prezydenta

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
402
Tak
48%
Nie
39%
Nie wiem
13%