MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Święto Niepodległości nie na wesoło

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Czwartek, 8 listopada 2007, 6:50
Aktualizacja: 8:19
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Pompatyczne i sztywne jeleniogórskie obchody 11 listopada. Będzie, jak zwykle, bardzo patriotycznie i bardzo nudno. Czy w ten sposób należy czcić jedno z najradośniejszych świąt państwowych w roku?

Przemówienia władz, musztra paradna orkiestry na placu Ratuszowym, msza św. za Ojczyznę w kościele garnizonowym. Tak będą przebiegały niedzielne uroczystości w okazji dnia 11 listopada. Będzie wiało nudą. Zgromadzeni usłyszą te same treści podane nieco w inny sposób. Nic nowego.

Czy tak musi przebiegać świętowanie skądinąd jednego z najweselszych świąt, kiedy przypominamy sobie dzień, w którym Polska odzyskała niepodległość? Z ryzów schematu postanowiła w tym roku wyjść Warszawa.

– Przez stolicę przemaszeruje parada wojskowa – 350 osób w mundurach wojskowych z lat 1918–1945. Nie zabraknie ułanów, szwoleżerów, spadochroniarzy i czołgistów – donosi czwartkowe Życie Warszawy. Będą rozmaite imprezy sportowe, okolicznościowa wystawa w Muzeum Wojska Polskiego.
W obchody święta włączyli się mieszkańcy ze Stowarzyszenia Nowy Świat, którzy stołeczny deptak okolicznościowo przyozdobią.

Trudno porównywać możliwości warszawskie i jeleniogórskie, ale czy rzeczywiście w stolicy Karkonoszy nie można wysilić się na nieco inne świętowanie 11 listopada niż w patriotyczno–nudnawej scenerii wygłaszanych przez prezydentów pompatycznych przemówień z kartki?

Sonda

Czy Dzień Niepodległości to nudne święto?

Oddanych
głosów
20
Tak. Zdecydowanie trzeba je świętować inaczej
75%
Trzeba zmienić scenariusz obchodów, ale święto wymaga poważnego nastroju i zadumy
25%
Sposób jego obchodzenia jest bardzo dobry
0%

Ogłoszenia

Czytaj również

Piechotą przez Stromiec na Okole

Ważna informacja dla klientów ECO  

Karpacz już w świątecznej szacie

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~edek 8-11-2007 9:37
Wieje nie tylko nudą ale i komuną. Nic się nie zmienia. Dobrze, że mołodzierz nie marnuje swojego życia na nudnych przemówieniach i sztywniackich festynach z pod znaku komunistycznych betonów.
~logowanie 8-11-2007 11:17
...
~nie nudzący się 8-11-2007 11:24
Edek, zamiast się nudzić, przejrzyj w takich chwilach słownik ortograficzny, a zapewniam Cię, że będzie to dla Ciebie bardziej korzystne, niż takie naiwne biadolenie.
~Ja 8-11-2007 12:31
Zgadzam sie z tym artykulem. Moim zdaniem powinnismy hucznie swietowac to ze Polska jest niepodlegla a nie wysluchiwac w kółko to samo...
~tamtakie 8-11-2007 13:25
Na pogrzebie bywa weselej.
~do Edka 8-11-2007 14:17
oprócz słownika języka polskiego przejrzyj również podręczniki do historii najnowszej - dowiesz się, że Święto Niepodległości 11.11. nie było obchodzone za komuny - co więcej było zakazane, a gdy ktoś spróbował - był przykładnie i surowo karany.
~ulyssenardin 8-11-2007 15:15
Będzie wiało nudą. Zgromadzeni usłyszą te same treści podane nieco w inny sposób. Czy w ten sposób należy czcić jedno z najradośniejszych świąt państwowych w roku??? NIEEEEEE!!!!! ZAPROŚMY DODĘ!!!! ALBO ZESPÓŁ DISCO POLO!!! BĘDZIE TAAAAKA IMPRESKA, WETERANI BALOWAĆ BĘDĄ DO ŚRODY.
~dziadek 8-11-2007 17:10
Z opowiadań moich rodziców wiem jak oni zapamietali wydarzenia tego Święta. Było tak samo "pompatycznie". Przemówienia, orkiestra, msza - piszę w skrócie. # Wspomnienia - miłe - zachowali, bo to było jednym z niewielu wydarzeń urozmaicających "szare" życie tamtych lat. Uważam, ze obecność na mszy w intencji Ojczyzny, dla WAS młodzi powinno być podstawowym obowiązkiem. Potem internet, "kolorowa" telewzja, piwo w doborowym towarzystwie i Święto zostanie uczczone godnie. A może sięgnąć do książki mówiacej o historii tamtych dni. Pozdrawiam i namawiam Was do zastanowienia się nad sposobem spędzenia tego Dnia. Wszelkie imprezy np, z Dodą, już w Jeleniej Górze nie cieszą się popularnością - o czym dowiedziałem się z Jelonki. Zawsze są narzekania na "nagłośnienie". A wyciszenie się zapadnie w pamięci bardziej niż wysłuchanie znanych na pamięć piosenek.
izabelachomicz 10-11-2007 14:57
Tego typu święta są istotne ,a szczególnie powinny być w odpowiedni sposób połączone ze świadomością ludzi młodych, którzy niestety nie przywiązują żadnych wartości do wydarzeń związanych z historią.Mam tu na myśli odpowiednie przygotowanie przed obchodami.Takie dni dotyczą każdego z nas , każdego polaka a historia to jest to co nas w sposób nierozerwalny łączy z naszym jakże pięknym krajem i nie wolno nam zapominać o tym co zostało zapisane.
~Mimi 15-11-2007 23:11
No cóż, taka już jest głupia Polaków mentalność i ich pogląd na Święto Niepodległości. A raczej - Święto Smutopodległości.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Uczniowie piszą listy...

Ogrodowa się zmieni

Janowice za zmianą nazwy powiatu

Od jutra Jarmark Bożonarodzeniowy

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
861
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%