MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Święto literatury japońskiej dla dzieci w Wojcieszowie

Wiadomości: Region
Sobota, 28 marca 2015, 8:32
Aktualizacja: 8:35
Autor: Manu
Fot. Organizator
Już po raz dziewiąty Specjalny Ośrodek Szkolno–Wychowawczy w Wojcieszowie przygotował Regionalny Konkurs Pięknego Czytania i Inscenizacji Bajek. Tegorocznym motywem przewodnim była “Japonia w dziecięcych baśniach i legendach”. Przebieg konkursu miał miejsce w Miejskim Domu Kultury w Wojcieszowie.

- To było prawdziwe święto literatury japońskiej dla dzieci i młodzieży. Przedmiotem inscenizacji mogła być dowolna bajka, baśń lub legenda. A placówki przystępujące do konkursu mogły być reprezentowane przez jeden zespół liczący kilka osób – wyjaśnia organizatorka konkursu Anna Struś.

Publiczność mogła zobaczyć zarówno znane wersje bajek i baśni, jak i współczesne interpretacje. W zmaganiach konkursowych wzięło kilkudziesięciu adeptów sztuki teatralnej, m.in. z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Jeleniej Góry (przy ul. Wolności), Domu Pomocy Społecznej w Szarocinie, Domu Pomocy Społecznej z Legnickiego Pola, Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Jeleniej Góry (przy ul. Kruszwickiej), a także – Teatrzyk Tip-Top działający przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Wojcieszowie.

- Nasz projekt miał na celu popularyzację wiedzy o teatrze i pobudzanie dzieci do działań rozwijających ich zdolności aktorskie, a także kształcenie umiejętności wyrażania się poprzez ekspresję, ruch oraz prezentację swoich umiejętności przed publicznością – podsumowała Beata Musialik, organizatorka konkursu.

- Konkurs ponadto w doskonały sposób promował czytelnictwo w ogóle i czytanie na głos, a uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej na temat kultury japońskiej i poznać ciekawe obyczaje – dodaje Marzena Zaremba.

Specjalnie dobrana komisja konkursowa pod wodzą znakomitego aktora jeleniogórskiego Teatru im. Norwida - Piotra Konieczyńskiego oceniała m.in. poprawność samego czytania tekstu, jak i jego indywidualną interpretację oraz kontakt z widzami.

- Wszystkie inscenizacje prezentowały wysoki poziom - podkreśla juror Piotr Konieczyński, artysta oklaskiwany przecież nie tylko za sceniczne kreacje w spektaklach dla dorosłych, ale również i dla najmłodszych, choćby za drugoplanową postać Ogrodnika w widowisku familijnym “Alicja w Krainie Dziwów” na podstawie “Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carolla, w reżyserii Pawła Aignera.

Ostatecznie wyróżniono wszystkie grupy teatralne, a za najlepszych interpretatorów bajki uznano wychowanków z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Jeleniej Góry (przy ul. Kruszwickiej) za interpretację bajki japońskiej pt. “Drwal i żuraw” w przekładzie Janusza Lukaszczyka. Przyznano także dwie nagrody indywidualne dla najlepszego aktora. Nagrodą Główną został uhonorowany odtwórca roli Drwala w przedstawieniu “Drwal i żuraw” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych z Jeleniej Góry oraz narrator z baśni koreańskiej “O chłopcu z pustą doniczką”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

- Nasz konkurs mógł się udać dzięki wsparciu wielu sponsorów – dodały na koniec organizatorki konkursu, Beata Musialik, Anna Struś oraz Marzena Zaremba. – Wśród nich znaleźli się m.in. Piekarnia Świny Marcin Mucha & Krystian Chucki, McDonald's, Drukarnia Grafix z Gdańska, LGD Partnerstwo Kaczawskie, Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe SIM i Rada Miasta Wojcieszów. Wsparcie pozwoliło nam ufundować wspaniałe nagrody. I chyba dzięki temu wszyscy uczestnicy naszego konkursu wyszli stąd zadowoleni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Finał remontów wiaduktów na A4

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~visitor 28-03-2015 15:33
Gratulacje dla organizatorów i pomysłodawców tej inicjatywy.
~julia 29-03-2015 0:09
Tak, pan Konieczyński jest rzeczywiście jednym z lepszych aktorów teatru Norwida. Ale biorąc pod uwagę, że cały obecny zespół tego teatru jest bardzo słaby, wręcz amatorski, nie jest to żaden powód do chwały. Chyba że kierujemy się zasadą, że na bezrybiu i rak ryba. Jeśli takie jury zaproszono do tego konkursu, to mam głebokie obawy odnośnie jego wyników. Jak mogą o poziomie aktorstwa decydować ludzie, którzy sami nie mają pojęcia o rzemiośle aktorskim?
~tuskobus 29-03-2015 9:48
a polska znaja
~Matylda 30-03-2015 18:43
Cały Teatr Norwida to dzisiaj jest dno w porównaniu z tym, co ten teatr prezentował jeszcze przed kilku laty.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szybko zapomniany staw?

Słabe wyniki matur  

Dotacja dla szkoły w Sadach Górnych

Projekt "Zdalna Szkoła +"

„Bezpieczne wakacje” – zajęcia plastyczne

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
802
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
5%