MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Święto Konstytucji 3 Maja z mszą pamięci Wojciecha Kilara

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 3 maja 2015, 19:40
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 maja 2015, 7:51
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Dzisiaj (3.05) w całym kraju obchodzono 224. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji. Główne uroczystości w Jeleniej Górze odbyły się przed kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, a następnie udano się na mszę św. dedykowaną Honorowemu Obywatelowi Jeleniej Góry Wojciechowi Kilarowi.

Obchody miejskie poprowadził historyk z wykształcenia, obecny prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, który opowiedział zgromadzonym o odwadze rodaków pragnących zmian.
Kiedy świętujemy Święto Konstytucji 3 Maja z tymi perturbacjami i przerwami w jego obchodach, czasami można odnieść wrażenie, że był to akt, który został zaakceptowany przez wszystkich Polaków. Państwo, które było słabe, państwo które było otoczone sąsiadami bardzo silnymi gospodarczo i militarnie, było zagrożone dominacją sąsiadów - zdecydowało się zerwać ze starą, anachroniczną tradycją złotej wolności szlacheckiej – mówił do zgromadzonych prezydent Marcin Zawiła.

Znaleźli się ludzie, którzy powiedzieli dość. Jeżeli Państwo Polskie ma przetrwać nie możemy uciec, schować się i czekać na zmiany wiedząc, że nic się nie zmieni. Konstytucja została przyjęta. Jak wiecie państwo, upadła bardzo szybko przy udziale naszych rodaków, którzy w Konfederacji Targowickiej zdecydowali się przeciwstawić wykorzystując do tego bagnety rosyjskie. Państwo upadło, ale ludzie – Polacy, którzy mają odwagę mówić, że trwanie nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem – to jest najważniejsze przesłanie dzisiejszego dnia - kontynuował włodarz Jeleniej Góry.

Następnie wierni udali się na mszę do Sanktuarium Krzyża Świętego, gdzie usłyszeli m.in. prawykonanie kompozycji Jacka Glenca do słów C.K. Norwida, upamiętniającej Wojciecha Kilara - Honorowego Obywatela Jeleniej Góry. Partnerem w realizacji tego niecodziennego przedsięwzięcia była współpracująca z Towarzystwem Miłośników Muzyki - Fundacja Jagniątków.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Trwa rozbudowa SOSW

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~mam 3-05-2015 20:37
Panie Przemku z szacunku do siebie i innych - Msza św. wielką literą.
~AD966 3-05-2015 21:33
Ks. Bokiej proszę zająć się własnym podwórkiem;;http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,138262,17802552,Seksskandale__tajne_sojusze_i_zacieta_rywalizacja_.
~mtd 4-05-2015 0:14
Wszystko pięknie i ładnie ale idąc ul. 1go Maja w kierunku tak zwanego kościoła garnizonowego w ttym momecie zauważyłem wychodzących wiernych z tegoż Kościoła, lecz po chwili równając się nie mal z tą ze placówką i pchacac uzek z dzieckiem nie mal zostałem roziejany przez tych że wiernych jadących samochodami ul.1go Maja w kierunku Klonowica, można powiedzieć e to nie jazda jednego ale tabun pojazdów. Piesi jak gęsi musieli zmiatać z deptaka jakim jest w/w ulica aby nie zostać potrąconym przez wiernych zmotoryzowanych . Mało tego przed wejściem głównym na plac kościelny paru śmiałków ze Straży Miejskiej pilnowało bram lecz w dupie mieli pieszych i jeżdżące tam pojazdy przed ich nosami, nie wspomnę o wspaniałych nie obecnych funkcjonariuszy policji, bo nie uświadczy się takiego. Kpiny
~AD966 4-05-2015 3:27
Czy można by było posłuchać wykładu M. Zawiły? Dziś prawie tak samo politycznie i gospodarczo znajdujemy się jak w czasach IRP. Chęć władzy kleru katolickiego doprowadził i doprowadza kraj do bankructwa .Tu kilka słów niezależnego historyka;;; Biorąc udział w obchodach Konstytucji 3 maja nie zapominaj o tym, że: – Rzeczypospolita konstytucyjnie miała być państwem wyznaniowym, gwarantującym jednemu z wielu wyznań supremację nad innymi. Żyjąc w niej nie miałbyś prawa zrezygnować z katolicyzmu, bo byłoby to przestępstwem. – Konstytucja oddawała tron Polski w dziedzicze władanie Niemcom. – Treść konstytucji w dużym stopniu pisali masoni. – Konstytucja odbierała prawa polityczne części polskiej szlachty, umożliwając jednocześnie niepolskiemu elementowi wpływ na politykę Rzeczypospolitej.
~Tuiteraz 4-05-2015 6:26
Jak się tak ogląda te zdjęcia (jedyny dobry fotoreporter w Jelonce) to od kilkudziesięciu lat te same twarze, czasami zamieniające się miejscami. Może by w końcu oddać ster młodszym, aby nasze miasto całkiem nie zeszło na psy.
~FF 4-05-2015 7:25
Tuiteraz===Proszą nie obrażać psów i "psów" ..
~12, 37, 38, 47 4-05-2015 7:33
http://030267.salon24.pl/644945,instrukcje-wyborcze
~Bezdomny 4-05-2015 8:11
I dalej w tym kraju :bieda,ubóstwo,bezrobocie i rządy kościoła. Artykuł pierwszy - stwierdził dominującą rolę religii katolickiej w państwie, przyznając jej charakter religii państwowej. Zapewnił, co prawda, tolerancję wyznaniom niekatolickim, jednakże zapowiadał kary sądowe dla katolików, którzy ulegliby pokusie większej atrakcyjności ideowej wyznań niekatolickich i przeszli do innego Kościoła.
~ 5-05-2015 0:19
Zacofanie, Polska jest za Afganistanem, ciemnogród !!!
~ 5-05-2015 0:21
Dla Kilar to abstrakcja !!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Jak głosowali jeleniogórzanie?  

Kajakiem do Bałtyku – dla karkonoskich domów dziecka

Siódma ofiara śmiertelna w powiecie jeleniogórskim

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1542
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%