MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Święto jeleniogórskich pszczelarzy

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 19 września 2016, 19:44
Aktualizacja: Wtorek, 20 września 2016, 7:39
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W dniach 17–18.09 Plac Piastowski w Jeleniej Górze był krainą – może nie mlekiem, ale miodem płynącą. Wszystko za sprawą XVII Międzynarodowych Warsztatów Pszczelarskich organizowanych przez Regionalny Związek Pszczelarzy w Jeleniej Górze. Była bogata oferta produktów, sprzętu oraz wyróżnienia i występy artystyczne.

Najważniejszym wyróżnieniem związkowym jest statuetka im. dra Jana Dzierżona. Jak mówił Czesław Korpysa - sekretarz Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie, na około 30 tysięcy członków związku w Polsce, jedynie 4 promile mogą się takim zaszczytem pochwalić. Uroczyście na scenie przed Parkiem Zdrojowym statuetki otrzymali: Zuzanna Turwanicka - była prezes Polskiego Związku Pszczelarskiego w Jeleniej Górze oraz Jan Wójcik.

- Jest to najwyższe odznaczenie związkowe. Zarząd przyznaje statuetkę na wniosek regionu za wybitny wkład rozwój polskiego pszczelarstwa. Są to ludzie, którzy tyle pracy społecznej poświęcają, czasami kosztem rodziny – tłumaczył Czesław Korpysa.

- Nie spodziewałam się tej nagrody, bardzo serdecznie dziękuję prezesowi powiatowego koła – nie kryła wzruszenia Zuzanna Turwanicka, która od 15 lat zajmuje się pszczelarstwem. - 47 lat byłam w szkolnictwie, mąż jest pszczelarzem z krwi i kości, a ja jestem dobrym realizatorem i w połączeniu sił takie mamy efekty – wyznała zasłużona działaczka związku. - Pasieka pana Wójcika służy jako pasieka dydaktyczna, gdzie przyjeżdża młodzież, dzieci – uczą się, mają kontakt z żywą przyrodą. To jest bardzo piękne – uzasadnił sekretarz ogólnopolskiego związku.

Obecnie w Polsce jest ok. 60 tysięcy pszczelarzy, a także ok. 1,46 miliona rodzin pszczelich, a działacze podkreślali, że to bardzo ważna dziedzina gospodarki narodowej. - Pszczoła jest wskaźnikiem czystości środowiska – tam, gdzie pszczoła żyć nie może, tam człowiek nie powinien przebywać – dodał Czesław Korpysa.

Imprezę wsparło m.in. Uzdrowisko Cieplice, którego przedstawiciele podkreślają, że chcą pomagać w realizacji lokalnych inicjatyw. - W naszym punkcie można za darmo skorzystać z zabiegów na oczy. Nasze uzdrowisko słynie z aerozolu na oczy, bo nasza woda leczy suche oko. Możemy też zbadać skład masy naszego ciała, a pracownicy udzielają informacji co dalej z tym robić. Mamy punkt mierzenia ciśnienia i pomiaru cukru we krwi, zabezpieczamy też imprezę medycznie - wymieniała Urszula Bąkowska-Morawska z Uzdrowiska Cieplice.

Dotychczas moja wiedza pszczelarska ograniczała się do tego, że bardzo lubiłem jeść miód – mówił Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. - To ważna dziedzina, a ci ludzie są cudowni i dziękuję organizatorom – to jak festiwal teatrów ulicznych, jarmark staroci – stałe wydarzenie, na które ludzie chętnie przyjeżdżają – dodał włodarz miasta.

Przy okazji imprezy, nagrodzono wspólnoty mieszkaniowe za najbardziej zadbane posesje. - To inicjatywa straży miejskiej, która nie tylko stara się prosić, karać, ale i wynagradzać – mówił Marcin Zawiła. Zwyciężyła wspólnota z Wolności 299, którą reprezentował Józef Pawłowski.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Minka na sobotni wieczór

KSWiK odpowiedziało na zarzuty byłego wykonawcy  

Skalne ławki pod Szrenicą

Będzie skwer przy Kamieniu Walońskim

Inwestycje wodno–kanalizacyjne we Wleniu

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Powstanie przedszkole

Pamięci poległych

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
282
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%