MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Święto Białej Laski

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 10 listopada 2019, 7:47
Aktualizacja: Wtorek, 12 listopada 2019, 9:05
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Odznaki dla zasłużonych oraz przyjaciół Polskiego Związku Niewidomych, a także podsumowanie kolejnego roku działalności – to główne punkty programu Święta Białej Laski, które odbyło się w Hotelu Fenix w Jeleniej Górze. Była to również okazja do krótkiego wykładu, przekazania ważnych informacji członkom związku oraz wspólnych rozmów.
W tym roku zrealizowaliśmy sporo projektów, dofinansowanych nie tylko przez Urząd Miasta Jeleniej Góry, ale też przez MOPS Jelenia Góra, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Powiat Jeleniogórski. Dzięki temu mogliśmy zmieniać postrzeganie osób z dysfunkcją narządu wzroku - pokazać, że działamy nie tylko w swoim środowisku, ale też wychodzimy na zewnątrz. Organizowaliśmy spływy, wyjazdy w góry, wydarzenia kulturalne - powiedziała Iwona Tymiuk, prezes jeleniogórskiego koła PZN.

Złotą odznakę Polskiego Związku Niewidomych otrzymały: JZO S.A. oraz wolontariuszka Agnieszka Smolińska, związana z Książnicą Karkonoską. Brązową odznaką został wyróżniony wiceprezes jeleniogórskiego koła PZN - Tomasz Żylewicz. Ponadto przyznano odznaki „Przyjaciel Niewidomego”, które odebrali: Iwona Skowron, Krzysztof Błażejczyk oraz Przemysław Kaczałko. Za współpracę podziękowano Piotrowi Iwańcowi - dyrektorowi Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik”.

To dla mnie wielkie wyróżnienie. Działanie na rzecz osób niepełnosprawnych napędza mnie samo w sobie, jednak takie wyróżnienie to dla coś wyjątkowego - powiedział Tomasz Żylewicz, który w związku odpowiada głównie za działalność na rzecz dzieci. Jak zapowiada, podejmuje nową inicjatywę pod hasłem "Lokal przyjazny osobom niewidomym" i wkrótce poznamy pierwsze efekty.

W trakcie uroczystości Konrad Sikora - zastępca prezydenta miasta, przekazał prezent dla Oli Zielińskiej - młodej szachistki, która odnosi sukcesy sportowe w swojej kategorii. Jak poinformowano, decyzją rodziców Oli - szachy będą też służyć pozostałym dzieciom związanym z Polskim Związkiem Niewidomych.

Ponadto, w programie obchodów Święta Białej Laski znalazł się krótki, ale bardzo ciekawy wykład dra Jerzego Widerskiego na temat komunikacji wizualnej.

Aktualnie w jeleniogórskim kole PZN są zrzeszone 434 osoby dorosłe, a dodatkowo związek opiekuje się 27 dziećmi w wieku od 2 do 16 lat.

Twoja reakcja na artykuł?

16
84%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
11%
Smuci
1
5%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Śladami św. Jadwigi

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~XYZJ 10-11-2019 10:19
Brawo Pani Prezes!! Jest Pani wspaniałą osobą i na odpowiednim miejscu, potrafi Pani zjednać sobie ludzi, zorganizować dla Nas członków PZN wiele atrakcji typu: wycieczki, rajdy, spacery po Jeleniej Górze i okolicach oraz wiele innych spotkań integracyjnych. Pomimo wielu przeciwności losu jest Pani w stanie udźwignąć ten ciężar i dać Nam ciepło, opiekę i pomoc. Jesteśmy szczęściarzami pod Pani opieką. Daje Nam Pani pewność i ochronę w ciężkich chwilach. Dziękujemy i życzymy samych sukcesów oraz dużo zdrowia i cierpliwości do Nas.
~Dorsz 11-11-2019 9:44
Jak to, nie było tam KSON'u i Pana S ? Gdzie medium radiowe KSON ? Oj, chyba jakieś podziały nastąpiły, o czym nie wiem.
~Czlonek PZNu 11-11-2019 10:51
do: ~Dorsz (9:44)
I po co te złośliwości?
~Dorsz 11-11-2019 11:01
do: ~Czlonek PZNu (10:51)
Te "złośliwości" to dlatego, że takie spotkania, jak relacjonowana "uroczystość"; bardzo przypominają mi zaproszenia na promocyjne pokazy garnków lub pościeli z wielbłądziej wełny. Naiwni staruszkowie idą tam bo dostaną kocyk, parasolkę lub maselniczkę, itd. Potem okazuje się, że tak naprawdę cel takiego zaproszenia był zupełnie inny - na ich naiwności skorzystali wszyscy utrzymujących się z tego procederu.
~Czlonek PZNu 11-11-2019 11:02
WIELKIE brawa dla wszystkich, którzy działają na rzecz osób z niepełnosprawnością 👏
~Dorsz 11-11-2019 11:45
do: ~Czlonek PZNu (11:02)
Naiwnych nie sieją - sami się rodzą. No, ale Ty jesteś członkiem PZN'u i śpiewał raczej inaczej nie będziesz. Oczywiście, że BRAWA - pod warunkiem, że działacie bezinteresownie ( żeby było jasne - nie popieram pracy za darmo ) i nie mieszacie się do polityki, i nie pozwalacie politykom, dziennikarzom oraz samorządowcom żerować na niepełnosprawności; żeby brylować w świetle fleszy.
TomaszZylewicz 12-11-2019 14:14
do: ~Dorsz (11:45)
Szanowny Panie, czy mógłby Pan rozwinąć tę naszą interesowność? Nie popiera Pan pracy za darmo - ja pełniąc drugą kadencję funkcję wiceprezesa zarządu, nie otrzymałem z tego tytułu ani złotówki tudzież jakichkolwiek innych benefitów (i tego nie oczekuję, gdyż nie na tym skupiają się moje działania w środowisku). Więcej - często poza czasem poświęcamy również nasze finanse czy też korzystamy z prywatnych przyjaźni w zdobyciu funduszy i wsparcia do naszych działań. Oczywistym jest, że zapraszamy samorządowców, aby pokazać im co i jak robimy, podziękować za dofinansowanie projektów i utrzymać kontakt stow. z władzami miasta i regionu. Pan Stanisław też zaprasza , nic w tym nienormalnego. Wszyscy członkowie PZN, również wspomniany przez Pana, otrzymali informację o uroczystości i mogli się na nią zapisać. Jesteśmy pełni wdzięczności również dla mediów, które z nami współpracują relacjonując wszelkie nasze działania, więc czemu mielibyśmy im nie podziękować? Każdy ma prawo wyrażać swoje emocje, jednak dobrze, gdy się to czyni poprzez lub wraz z - argumentami. Pozdrawiam. PS proszę wybaczyć, że nie mam białej laski, ani okularów, a pomimo tego moja niepełnosprawność wzroku jest znaczna.
~Iksik 11-11-2019 15:29
Do....Dorsz.....czytając twoje wypociny, wnioskuję, że więcej w Tobie jadu niż dobroci.Te spotkania są po to, abyśmy mogli się zintegrować. Nie wierzę, że przez jeden dzień chciałbyś być niedowidzącym lub niewidomym, więc może milcz albo wczuj się w naszą sytuację.....pozdrawiam niedowidząca.
~Dorsz 12-11-2019 7:59
do: ~Iksik (15:29)
Nie toleruję kłamstwa; wszak widzę zdjęcia z Waszej imprezy. Gdzie te białe laski - okulary nie czynią jeszcze człowieka niewidomym lub niedowidzącym. Oba te pojęcia są medycznie zdefiniowane. Mój, jak to nazywasz "jad" służy mi do piętnowania wykorzystywania osób niepełnosprawnych przez wszelkiej maści cwaniaków, zpch, stowarzyszenia, organizacje, polityków, itd. pełnymi garściami czerpiących z pieniędzy przeznaczonych na inwalidów. Sam jestem niepełnosprawny od 13-go roku życia i doskonale wiem, o czym piszę. Czytaj człowieku ze zrozumieniem - integracja, pomoc niepełnosprawnym tak; jednak stanowcze nie ludziom, organizacjom i działaczom, podszywającym się pod niepełnosprawność.
~Iksik 12-11-2019 22:48
Do...Dorsz...nic dodać nic ująć tylko zdrowia życzyć i rozumu, oraz rozróżniania spotkań integracyjnych osób niepełnosprawnych od jak to piszesz IMPREZ!!
~anonim 13-11-2019 23:56
Czy ktoś mi może odpowiedzieć w jakim charakterze na większości imprez i spotkań występuje pan D.KOSTKA?????

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Wkrótce święto kolorów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
680
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%