MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Świetne zdjęcia na podium

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 31 sierpnia 2009, 18:41
Aktualizacja: Wtorek, 1 września 2009, 13:05
Autor: TEJO
Fot. Grzegorz Babij
Poetycko–melancholijne klimaty okazały się przepustką do sukcesu tegorocznej, trzynastej edycji konkursu „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie”. Dziś wręczono nagrody laureatom i wyróżnionym. Otwarto także wernisaż będący plonem najbardziej prestiżowych lokalnych zmagań dla fotografików.

Osiedlowy Dom Kultury oraz Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne zaprosiły dziś miłośników fotografii na wernisaż pokonkursowej wystawy konkursu „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie”. Zmagania migawką, obiektywem wycelowanym na wszystko, co warte uwiecznienia w stolicy Karkonoszy, odbyły się już po raz trzynasty. Impreza to nieoficjalne otwarcie 51. Września Jeleniogórskiego.

– Te zdjęcia za kilka lat będą stanowiły cenny dokument jeleniogórskiej rzeczywistości – mówiła witając zgromadzonych Sylwia Motyl-Cinkowska, dyrektorka ODK, współorganizatora konkursu. – W ciągu jego trzynastoletniej historii jurorzy ocenili ponad dwa tysiące prac. W tym roku wpłynęło ich ponad 280 – podkreślił Tadeusz Biłozor, prezes JTF oraz komisarz konkursu i spiritus movens zmagań.

W tym roku jury w składzie: Janina Hobgarska, dyrektorka BWA i członkini Związku Polskich Artystów Fotografików, Janusz Nagórny, przedstawiciel Urzędu Miasta w Jeleniej Górze oraz niżej podpisany - szczególnie doceniło prace w klimatach poetycko-melancholijnych. Autorzy nagrodzonych fotografii w tych właśnie nastrojach pokazali miasto i jego mieszkańców.

Wygrał Grzegorz Babij, który wykonał zestaw zdjęć – jak powiedział – przypadkowych, które – mimo wszystko – łączył pewien przekaz: autor zauważył przyćmione piękno Jeleniej Góry. Z żalem – jak można się domyślać – pokazał też minusy miasta (zdjęcia rozpadającej się witryny na peronie dworca głównego zatytułowane „Jelenia…. Dziura”.

– Fotografia to przede wszystkim moja pasja. Nie robię zdjęć komercyjnych, ale może kiedyś... – nie wyklucza Grzegorz Babij, dla którego sukces w konkursie jest pierwszym znaczącym osiągnięciem.

Drugie miejsce zajął Marek Wasilewski również za zestaw zdjęć. Niby przypadkowy, a jednak bardzo spójny. Metaforycznie przekazane przemijanie to główny motyw fotografii pana Marka. Trzecia lokata przypadła Wojciechowi Wojciechowskiemu za zestaw „Dowody na istnienie I, II, III, IV”. Autor zdjęć w sposób szczególny pokazał jeleniogórski świat sfotografowany współcześnie, ale zarówno techniką jak i wyborem miejsca, nawiązujący do dawnych lat.

Nie miał konkurencji Maciej Przemyk, który po raz trzeci z rzędu wygrał konkurs w kategorii młodzieżowej. Tym razem w oczach jurorów znalazł uznanie czarno-białym cyklem fotografii nieco stylizowanych, ale mocno zapadających w pamięć. Werystyczne zdjęcia Maćka to zarówno jeleniogórzanie – niekoniecznie ci piękni i młodzi – jak i miasto widziane w bardzo charakterystyczny sposób. Za rok młody fotografik będzie już seniorem, ale trudno nie wróżyć mu sukcesów. Wszak fotograficzny warsztat opanował perfekcyjnie.

Wyróżniono także prace Roberta Ignaciaka, naszego fotoreportera, który wysłał zestaw zdjęć sportowych (pojawiły się na konkursie bodajże po raz pierwszy). Wśród pozostałych wyróżnionych znaleźli się: Alicja Kołodziejczyk, Tatiana Cariuk, Piotr Mikołajczak i Robert Witakowski. Poza tym kilku fotografikom wręczono drobne upominki od sponsorów. Na wystawę zakwalifikowano kilkadziesiąt prac. Wszystkie można oglądać w jednym z pomieszczeń Osiedlowego Domu Kultury na Zabobrzu. Konkurs odbywa się pod patronatem prezydenta miasta Marka Obrębalskiego.

Wszystkim uczestnikom należą się słowa uznania i gratulacje! Pozostaje życzyć udanych kadrów, do których zainspiruje kolejna edycja konkursu „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie 2010”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Logos i mit w fotografii

Wspaniały koncert na Inaugurację Września

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (12) Dodaj komentarz

teessi 31-08-2009 19:00
No to trzeba obejrzeć te kadry w ODK na Zabobrzu. :-) Gratulacje dla zwycięzców!
~ 31-08-2009 19:24
foto nr 3 najlepsze bo KSK HOOLS
~xyz 31-08-2009 21:07
chyba robert witakowski? sprawdzcie pisownie
~ 31-08-2009 21:58
Witakowski raczej ! Robuś fajnie Ci z tą różą w zębach
~ojo 31-08-2009 22:18
A co na zdjęciu grupowym robi dziwny ludek w czapce na głowie i z różą w zębach? Chyba to nie jest jeden z wyróżnionych artystów? Jakieś minimum kultury chyba byłoby mile widziane...
~silence 31-08-2009 22:37
brawo Maciek!!! :)
~Robuś 31-08-2009 23:01
hmm? a skąd się znamy? tu Robuś.. he he..
~ 31-08-2009 23:06
to ja jestem na zdjęciu z tą różą i w czapce,,, i nie uważam, abym popełnił jakiś nietakt... W końcu radość ma różne oblicza - dlatego róża w zębach a czapka bo to nie kościół tylko uroczystość świecka... p.s. ..i nie jestem artystą.. Za to mam wyobraźnię - w przeciwieństwie do twej pretensjonalności wyobraźnia nie boli ;-)
~-ARTYSTA- 31-08-2009 23:58
...róża w zębach bo radość okazuje się na różne sposoby a czapka bo to miejsce świeckie a nie kościół.... ;-) pozdrawiam wszystkich moich fanów! -ARTYSTA-
~ 1-09-2009 0:31
to ja
~artysta 1-09-2009 21:12
kurczę... coś anemicznie odświeża........
~rastafarianin 22-09-2009 0:07

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ćwierć wieku Teatru Maska

XXI Biennale Fotografii Górskiej – są wyniki  

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

70 drzewek na jubileusz

Zagra "Bądź Ciszą"

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
353
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%