MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Świetna zabawa na balu w stylu góralskim!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 7 lutego 2015, 11:43
Aktualizacja: Niedziela, 8 lutego 2015, 7:51
Autor: Mea
Fot. Mea
Ponad sto osób bawiło się wczoraj (06.02) w Hotelu Cieplice na Balu Karnawałowym „Krakowiacy i Górale”, który zorganizowało Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem pod hasłem „We wspólnym obcowaniu zanikają wszelkie upośledzenia”.

Bal odbył się po raz siedemnasty. Wzięli w nim udział członkowie Warsztatów Terapii Zajęciowej z Jeleniej Góry i Kowar, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ruchowo „My też potrafimy” ze Ściegien, TWK, Jeleniogórski Klub Sportowo-Rehabilitacyjny Simet, pracownicy „Proinvalu” oraz „Simetu”. Na balu była również m.in. Bożena Wiśniewska, burmistrz Kowar oraz prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński.

– Odbył się plebiscyt na Najlepszego Niepełnosprawnego Sportowca Roku 2014, wybraliśmy Królową i Króla balu, a bawił nas tradycyjnie Kabaret „Paka”. Podczas imprezy zaniknęły wszelkie uprzedzenia i niepełnosprawni mimo różnych dolegliwości wspaniale bawili się – mówił Lech Karbowski, prezes TWK w Jeleniej Górze.

Najlepszym Sportowcem została Lucyna Kornobys. Zdobyła pierwsze miejsce w rzucie dyskiem, oszczepem i pchnięciu kulą na Mistrzostwach Polski w Białymstoku, pierwsze miejsce na Mitingu Lekkoatletycznym w tych samych dyscyplinach w Słubicach, pierwsze miejsce na Mitingu Integracyjnym w pchnięciu kulą w Kozienicach oraz drugie miejsce w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem na Mistrzostwach Europy w Walii.

- Był to dla mnie jeden z lepszych okresów. Dzięki tym osiągnięciom będę mogła w bieżącym roku wziąć udział w Mistrzostwach Świata w Katarze. Liczę więc na kolejne medale, które zakwalifikują mnie do Paraolimpiady w Rio de Janeiro. Próbuję też aktywizować osoby niepełnosprawne - mówiła Lucyna Kornobys.

Nominowani do tytułu byli również Krzysztof Boguszewski, który gra w piłkę siatkową i zdobył pierwsze miejsce w Turnieju Wiosny oraz czwarte na Mistrzostwach Polski w Szczecinie, a także Łukasz Wolski - zdobywca trzeciego miejsce na mistrzostwach Polski w pchnięciu kulą i rzucie oszczepem.

Już w pierwszych minutach parkiet zapełnił się tańczącymi parami. Były różne konkursy m.in. na najlepszy strój damski i męski. – Tym razem tematyka imprezy dotyczy Krakowiaków i górali, nie łatwo było dobrać strój na tę okazję, ale udało się. Pomysł był super, zabawa przednia. Spotykałem się ze znajomymi, ale też była okazja do poznania nowych osób – stwierdził Cezary Klukiewicz z Warsztatów Terapii Zajęciowych na jeleniogórskim Zabobrzu.

- Integracja jest bardzo ważna. Cieszę się, bo mogłam wyjść z domu i potańczyć. Było bardzo miło – dodała Monika Orman, również z WTZ.

Bal w części dofinansowany był przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

O sporcie w KPSW  

Harcerze z nową siedzibą

Senator zachęca do głosowania na maszty

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~gluś 7-02-2015 16:10
fantastycznie wielkie gratulacje dla organizatorów i uczestników
~z innejbajki 7-02-2015 17:47
--- widzę na zdjęciach świetną zabawę -- piękne Krakowianki, przystojnych Krakowiaków oraz Górali w strojach z przeróżnych Ziem Górskich. Gratulacje dla organizatorów !!!
~ 7-02-2015 19:14
Świetna zabawa, dziękujemy organizatorom :)
~polonista 7-02-2015 22:35
Pisze się "Ścięgny", droga Jelonko :) Przez "e" z kreseczką. Nauczcie się poprawnie pisać nazwy miejscowe :)
~fan zośki cz 7-02-2015 23:12
pięknie można się bawić, w JG a nie w kilimandzaro dawać się i murzyną nosić
~rumcajs54 7-02-2015 23:46
Drogi Polonisto, jesteś w błędzie, niestety - Ściegny, nie Ścięgny. I to jest smutne.
~Do 23:46 8-02-2015 2:17
Smutny jesteś ty. Radzę popatrzeć co jest na znakach drogowych, ludzie mają w dokumentach itd. Wszędzie jest Ścięgny, a nie Ściegny.
~and. 8-02-2015 4:59
Niektorzy z Pilchowic tez mowia ze są z Pilichowic
~and. 8-02-2015 14:28
A niektórzy ze Ścięgien też mówią, że są ze Ściegien.
~Pamela 8-02-2015 16:49
A nie lepiej promować na naszym terenie kulturę śląską niż góralską? Kultura śląska jest naturalna przypisana temu regionowi.Natomiast kultura góralska jest sztucznie wymyślonym tworem 100 lat temu przez krakowską bohemę ,czyli architektura,muzyka ,stroje itp. i nie ma nic wspólnego z naturalnym rozwojem góralskiego folkloru przez setki lat wcześniej
~@ Pamela 8-02-2015 19:56
Bzdura! Nasz region zawsze miał odrębną kulturę od reszty Śląska. Inne budownictwo, inne stroje, charakterystyczne dla nas legendy (np. o Karkonoszu). Górale zawsze tu mieszkali. Bliżej nam do innych górali po czeskiej stronie niż do reszty Śląska. Lepiej promować indywidualność naszego regionu niż kicz który jest w innych częściach Śląska. Mamy swoistą odrębność - popularyzujmy ją!
~ROMAN 9-02-2015 9:45
"Brawa "dla orkiestry za hicior "Blondyneczka"
~Sciegny!!! 9-02-2015 12:21
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aciegny
~ 9-02-2015 12:28
"Jak byśmy nie napisali nazwy tej wsi w gminie Podgórzyn, to jesteśmy łajani za ignorancję. Przecież to Ściegny – strofują nas uważni Czytelnicy, gdy napiszemy Ścięgny. Poprawcie, bo wieś nazywa się Ściegny, kiedy użyjemy literki „ę”. Kto ma rację? Otóż... każdy. W wykazach ministerstwa administracji miejscowość funkcjonuje jako Ściegny. Ale to jest nazwa martwa, bo od czasów powojnia używana jest nazwa zwyczajowa – Ścięgny. To Ścięgny mają w dowodach mieszkańcy wsi, na tak pisaną miejscowość wydawane są wszystkie urzędowe dokumenty. " TAK PISALA KIEDYS JELONKA: WIEC CZYTAC INFORMOWAC SIE A NIE KLOCIC!
~Ścięgny!!!! 9-02-2015 18:53
A Wikipedia to rzeczywiście najbardziej wiarygodne źródło informacji. Gratulacje!
~Do 12:28 9-02-2015 18:57
I sam sobie zaprzeczasz. Skoro ogólnie przyjęta jest nazwa Ścięgny, to lepiej używać taką nazwę, jaką wszyscy stosują. Język cały czas ewoluuje i jest coś takiego jak uzus w językoznawstwie - termin powszechnie stosowany przez społeczeństwo staje się prawidłowy. Ściegny nigdzie się nie broni - ani nikt tej nazwy nie używa, ani nie ma jej na znakach, w dowodach etc. Bo jakiś urzędnik sobie wymyślił nawet nie znając rodowodu nazwy wsi albo zgubił kreseczkę pod "e", a niektórzy bezmyślnie to powtarzają.
~ni 14-02-2015 22:46
Ta "kreseczka" to polski znak diakrytyczny, kerty :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Roboty na Dworcowej

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Debata o odpadach

Porządki przy cmentarzu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
970
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%