MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Świetna impreza – mówili uczestnicy Festiwalu Kultury Żydowskiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 9 czerwca 2013, 11:11
Aktualizacja: Poniedziałek, 10 czerwca 2013, 8:56
Autor: Aleksander Borkowski/red
Fot. Aleksander Borkowski
W cieplickim Parku Zdrojowym odbyła się wczoraj (08.06. br.) druga edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej. Imprezę rozpoczął koncert grupy „Mackie Messer Klezmer Band”. Na widzów czekało wiele innych atrakcji, m.in. czytanie bajek żydowskich ze sceny, sesje naukowe poświęcone kulturze żydowskiej, ciekawe przedstawienie "רגבאוןצירק” oraz liczne zabawy dla dzieci.

Festiwal rozpoczął się koncertem muzyki żydowskiej, a jego kulminacyjnym momentem był spektakl, do którego młodzież polsko-czeska przygotowywała się przez cały rok uczestnicząc w licznych warsztatach teatralnych, zorganizowanych w ramach programu „Kultura żydowska na pograniczu polsko-czeskim” . Przedstawienie łączy „Sztukmistrza z Lublina” Isaaca Bashevis Singera w scenicznej adaptacji Jana Szurmieja i piosenkami Agnieszki Osieckiej oraz „Skrzypka na dachu” z muzyką Jerry'ego Bocka, słowami Sheldona Harnicka i librettem Josepha Steina.

- Po polsku i po czesku chcieliśmy przywołać na scenie klimat cyrku – świata Jaszy Mazura i targu gdzie toczyło się codzienne życie żydowskiej gminy, okraszając je opowieściami i baśniami Singera. Przede wszystkim jednak chcieliśmy młodzieży biorącej udział w warsztatach i widzom finałowego pokazu przybliżyć, choć na chwilę, kulturowe dziedzictwo społeczności, której już nie ma – informowali organizatorzy przedsięwzięcia.

Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko jeleniogórzan i kuracjuszy, niektórzy przyjechali specjalnie, nawet z daleka. – Jesteśmy z województwa mazowieckiego. Byliśmy z żoną na tym na festiwalu rok temu i bardzo nam się podobało. Postanowiliśmy zobaczyć go także teraz – mówił nam jeden z widzów.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Jeleniej Górze realizowany jest w ramach projektu pn.: „Kultura Żydowska na pograniczu polsko-czeskim” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Czeska 2007-2013

Ogłoszenia

Czytaj również

Serca pełne nakrętek

Owocna współpraca

Stalowe rumaki w Karpaczu

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~fff 9-06-2013 12:56
Och! jaka "potęga" widzów! Na drugim zdjęciu też POTĘGA! Słowem no cudnie, cudnie!
~denlw 9-06-2013 13:21
będą jakieś zdjęcia z przedstawienia młodych aktorów ?:)
~Maciek P. 9-06-2013 13:44
Cala kultura zydowska to puszczanie baniek mydlanych. Macie oczywiscie za duzo pieniedzy.
~רשמי 9-06-2013 14:18
פרח הגברת
~Tuiteraz 9-06-2013 14:44
Panu "Redaktorowi" nie starczyło czasu lub chęci aby być na dalszej części imprezy w teatrze a warto było.No ale ilość fotografii ma zastąpić jakość.
~do 14:18 9-06-2013 16:57
tu jest Polska i po polsku piszemy ,,,, a po za tym kiedy jakieś festiwale Polskiej kultury lub Słowiańskiej ???
~ 9-06-2013 17:36
a gdzie miejsch dla vipow zapomniano o nich czy miejsc niestarczylo. staruszki juz moga siedziec na lawkach
~~~fanka~~ 9-06-2013 19:03
Tyle pisze sie o festiwlu kultury ż...owskiej i nawet sa zdjecia choć frekfencja nijaka.Wczoraj tez w kinie Lot była uroczystość z okazji 30-to lecia naszego jedynego zespolu ludowego JELENIGÓRZANIE i cisza na ten temat,było 9 zaproszonych zespołow był cudowny koncert bawiliśmy sie cudownie,była pelna sala kinowa,nie ma na jelonce zdjęć nawet wzmianki tylko *** zamieścil kilka zdjęć i krotki komentarz.Widocznie Zespół który promuje nasze miasto nie zasługuje na uwage a może brakło tam baloników mydlanych pozdrawiwm.
~Polak 9-06-2013 19:51
paradoks- zakłamane mohery pomstują na żydów i jednocześnie żyda nazywają bogiem a jego matkę żydówkę królową polski.
~ 9-06-2013 20:34
A na tym pograniczu nie było czasami kultury chińskiej ? To też od tego pogranicza dosyć daleko jak do Tel Aviwu.
Piipi Jelonkowa 9-06-2013 23:09
..do - [~Polak ] .. zapomniales ? ..wszyscy maja rowniez Wieczny Odpoczynek .. przy Sudeckiej
~c'est moi 10-06-2013 3:16
cytat: "...chcieliśmy młodzieży biorącej udział w warsztat i widzom finałowego pokazu przybliżyć, choć na chwilę, kulturowe dziedzictwo społeczności, której już nie ma – informowali organizatorzy przedsięwzięcia." odp.: skoro jej nie ma to po co ten cały szum i kasa, bowiem fundusz europejski tylko DOFINANSOWYWAŁ imprezkę żydów. KTO ZAPŁACIŁ I ILE ZA RESZTE? żydzi nie mają żadnej kultury. karp po ż...owsku i maca + kilka klezmerskich zawodzeń to trochę za mało jak na "KULTURE". a robienie szumu wokół tego to nie jest jeszcze kultura. pytanie do redakcji: wstawki w tekście w języku hebrajskim są nie na miejscu, bo nikt go nie zna, a może to już sygnał, że mamy zacząć się uczyć hebrajskiego, zgodnie z hasłami Ruchu Odrodzenia Zydowskiego w POlsce, bo ma się on stać drugim językiem urzędowym??
~"Polak" mówi 10-06-2013 3:37
"paradoks- zakłamane mohery pomstują na żydów i jednocześnie żyda nazywają bogiem a jego matkę żydówkę królową polski...." - odpowiadam ci: Jezus i Maria nie byli żadnymi żydami tylko pierwszymi chrześcijanami, zakłamany pejsie. żyd to wyznanie a nie narodowość. Izraelski historyk prof. Shlomo Sand wyjaśnił to w swojej książce p.t. "Jak wymyślono naród ż...owski" - wyd. Tel Aviv 2008 r. jeśli mówić o wyzanwcach judaizmu w Europie to biologiczno-etnicznie są to potomkowie tureckich chazarów, a nie żadni żydzi. słabo cię szkoli ta twoja hasbara chazarskich moherów - prymitywnych i dzikich nomadów.
~ 10-06-2013 7:22
Odezwali się specjaliści-katolicy... ............ Gratuluję!
~ 10-06-2013 7:24
Koran? Przestań się ośmieszać...
~Wild men 10-06-2013 7:48
Przepraszam, nie koran tylko tora. Piszę z głowy a nie wklejam wyciagnięte z internetu teksty i nie muszę się znać na pismach świętych.
~ 10-06-2013 7:58
To tylko podkreśla twoją głupotę...
~ 10-06-2013 9:52
paradoksem jest to,że w porównaniu z innymi krajami,u nas nie ma Żydów...ale jest antysemityzm!Ot taki mały, ciemny, katolibski ludek gdzieś na obrzeżach cywilizowanego świata...nienawidzi Żydów,a Żydem był Jezus...ale za to modli się do JPII, Rydzyka i innych bożków
~........... 10-06-2013 12:38
Chrystus nie był żydem bo nie wyznawał judaizmu.......buntował się przeciw judaizmowi......powiedział prawdę ,że wyznają kult pieniądza, siły i szpanu bogactwem....za to go ukrzyżowali zamiast mordercy Barabasza..... chciałbym uczestniczyć w festiwalu kultury polskiej w Hajfie za ich podatki...................
~Wild men 11-06-2013 1:55
@ 10-06-2013 09:52 | ~ |. To wszystko co wymieniłeś, co do joty, mnie nie dotyczy, więc mnie nie obrażaj. Religia jest dla... Gdybym dokończył, to jelonka usnęłaby mój wpis.
~ 11-06-2013 10:03
ha ha haaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!Jezus i Maria nie byli Zydami??????????? a kim byli?????????????????? obywatelami Burkina Faso?????????????? Glupota ludzka nie ma jednak granic. A co do kutury zydowskiej: to jest piekna, ciekawa i bardzo bogata kultura. Trzeba tylko troche poczytac. Ale lepiej pieprzyc trz-po-trzy, nie? Polak wie wszystko lepiej. W dupie byl i GOWNO widzial.
~do debila 11-06-2013 10:07
Pierwsze wersety Nowego Testamentu w jasny sposób stwierdzają ż...ostwo etniczne Jezusa, „Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawidowego, syna Abrahamowego” (Ew. Mateusza 1.1). Wydaje się jasne z fragmentów takich jak list do Hebrajczyków 7.14, „Wiadomo bowiem, że Pan nasz pochodził z plemienia Judy...”, że przodkowie Jezusa wywodzili się z plemienia Judy, od którego pochodzi nazwa „Żyd (Judaista).” A co w takim razie z Marią, matką Jezusa? W genealogii w 3 rozdziale Ew. Łukasza, w wyraźny sposób dostrzegamy, że bezpośrednim przodkiem Marii był król Dawid, co dawało Jezusowi prawo do odziedziczenia tronu ż...owskiego, jak również to, że Jezus był etnicznym Żydem. Czytaj więcej: http://www.gotquestions.org/Polski/Jezus-Zydem.html#ixzz2VtQQAY96
~............ 11-06-2013 12:42
na nic Wasze "KWITY" ,wierzycie w polskie obozy koncentracyjne, ja wierzę ,że Chrystus był Aryjczykiem....każdemu wolno....:) :):)
~ 11-06-2013 14:38
Garstka Zydow w Polsce, a antysemityzm pojawia sie u najglupszych nawet obywateli Polski (czytaj poprzednie wpisy). Nie wiedzac nic np. na temat buddyzmu wypowiadaja sie. O (starej, bogatej, bardzo ciekawej)kulturze zydowskiej nie wiedza NIC i pisza, ze ich kultura to...maca. A ja tak sobie powiem, ze polska kultura to Lech Walesa. Niepisaty, niegadaty, durnowaty.I czy jak ktos zza granicy tak mysli, to sie z nim zgadzacie? Ja powiem tak: w Polsce jest dlatego tak zle, bo ten kraj ma niebywala ilosc niebywale glupich obywateli. Wszystkie dziedziny zycia kuleja: szkolnictwo, kultura, sluzba zdrowia, rynek pracy, rynek mieszkaniowy, sport, a wine ponosza Zydzi. Polak jest wspanialy. Wspanialo glupi.
~ 11-06-2013 14:49
Wg. ewangelii, Jezus Nazarejczyk pochodził w prostej linii z rodu Dawida. Nie ma bardziej ż...owskiego pochodzenia, niż pochodzić z rodu króla Dawida.Ale najlepiej pisac zaslyszane parole i w koncu stwierdzic, ze Jezus byl...Aryjczykiem i mial niebieskie oczy...he he he he...ciekawe, skad sie tam wzieli Aryjczycy. Glupota ludzi (a jakos w szczegolnosci zacofanie czytelnikow Jelonki) nie ma jednak granic.Dziwny jest ten swiat, dziwny ten polski narod. Zakompleksiony, niedowartosciowany, ciagle czujacy sie przesladowanym i pokrzywdzonym. I tak juz zostanie, glupota ludzka na nic innego w tym kraju nie pozwoli. wystarczy popatrzec tylko na polskie wiadomosci. Polityczne spory o gowniany koncert Madonny oraz inne bzdety i duperele, nienawisc do innowiercow i innych narodow zabieraja energie.
~sami o sobie 11-06-2013 14:57
· A jakie nasz naród ma wady? Ksenofobia, antysemityzm, pijaństwo, lenistwo, chamstwo, brud, tandeta, głupota polityczna, a...lfabetyzm, rusofobia... · Autor: Władysław Pasikowsk.i Cechy charakterystyczne społeczeństwa polskiego to: alkoholizm, nieuczciwość, brak tolerancji względem inaczej myślących, nieposzanowanie pracy, zarówno cudzej jak i własnej. Wypadałoby zapytać, czy takiemu społeczeństwu przysługuje miano chrześcijańskiego. · Autor: Andrzej SzczypiorNaród wspaniały, tylko ludzie k.... o Autor: Józef Piłsudski o · Nasz naród do życia potrzebuje nieszczęścia. Dopiero, kiedy pojawia się to nieszczęście – nieudane powstanie warszawskie czy inna klęska, jesteśmy kimś. Krzywda nas wywyższa ponad inne narody. Polska kultura jest kulturą n...lna.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Inwestycje w parku miejskim

Remont w remizie

Jak zagospodarować przestrzeń – warsztaty

Bardzo słabe wyniki matur

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
869
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%