MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Święta jasne i kolorowe

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Niedziela, 27 grudnia 2009, 9:06
Aktualizacja: 13:48
Autor: Karolina
Fot. Monika Ruczkowska
Dziś kolejna odsłona II Karkonoskiego Festiwalu Światła. Iluminacje pojawią się w większości miast Kotliny Jeleniogórskiej. O szczególne oświetlenie poszczególnych posesji dbają także mieszkańcy mniejszych i większych miejscowości w miarę swoich możliwości.

Większość latarni w Szklarskiej Porębie zdobią kolorowe świąteczne dekoracje, w kształcie gwiazd czy choinek. Już dziś rozpocznie się tam II Karkonoski Festiwal Światła. Jest to ponadregionalne wydarzenie, które ma na celu podkreślenie walorów przyrodniczych i architektonicznych Kotliny Jeleniogórskiej. Do 24 grudnia były prezentowane wyłącznie iluminacje świąteczne. Mieszkańcy i goście Jeleniej Góry, Karpacza, Kowar, Piechowic, Szklarskiej Poręby i Wojanowa będą mogli podziwiać także oświetlenie eventowe.

Pomysłodawcy imprezy pragną zaprezentować znane na co dzień otoczenie w odmiennym, czarodziejskim blasku dzięki światłu, które czyni cuda. Mają oni nadzieję, że to wydarzenie stanie się w przyszłości wizytówką Kotliny Jeleniogórskiej i przyciągnie turystów zarówno z Polski, jak i zza granicy. Festiwal potrwa do 10 stycznia 2010 r. i zakończy się „Światełkiem do nieba dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” w Jeleniej Górze.

Świąteczne dekoracje są niczym tęcza, kolorowe i magiczne. Modnie ubrana choinka odznacza się popularnymi barwami w danym sezonie. Było już złoto, srebro, czerwień czy nawet granat. Prawdziwa rewolucja nie ominęła także dekoracji zewnętrznych.

Dawniej nasze domy przyozdabiały świąteczne światełka, czasami jednokolorowe, innym razem migające. Zwyczaj przejęliśmy od naszych zachodnich sąsiadów, którzy są mistrzami w tym temacie. Dzisiaj z dachu zwisają sztuczne sople, w oknach mienią się kolorami tęczy przeróżne świąteczne ozdoby, choinki w ogrodzie przyozdabiają liczne światełka, tuż obok stoi podświetlany bałwan, a po balkonie wdrapuje się rzeczywistych rozmiarów Mikołaj.

Oświetlone domy i ogrody cieszą oko, szczególnie wieczorową porą. – Robimy to dla naszych dzieci, które są zauroczone tymi wszystkimi ozdobami – opowiada zwolenniczka tego typu dekoracji świątecznych. W tym szczególnym czasie rozświetlane są także całe miasta. Nietypowe światło wyróżnia też posesje na terenie wsi. Pani Monika Rutkowska z Kromnowa zadbała, aby dom, w którym mieszka, podczas świąt Bożego Narodzenia wyglądał szczególnie.

Kolorowe świąteczne oświetlenie przyciąga uwagę i robi wrażenie. Dla każdego z nas czas Bożego Narodzenia kojarzy się z różnymi rzeczami. Coraz trudniej o tzw. białe święta, ponieważ śniegu jest jak na lekarstwo, nawet wysoko w polskich górach. Magiczny i wyjątkowy nastrój świąt tworzymy my sami, a ich kolor jest jak tęcza. Metaforyczne barwy naszych serc, które ofiarujemy najbliższym i przyjaciołom, nie posiadają jednego, modnego koloru.

Czytelników, którzy chcą się pochwalić swoją bożonarodzeniową iluminacją, prosimy o przesyłanie zdjęć na adres: redakcja@jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Krakowska gotowa!  

Ćwierć wieku Teatru Maska

Przebudowa w centrum

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Jojo. 27-12-2009 12:13
Wróciłem do Jelonki na okres świąteczny z za granicy, a tu widzę ,że pojawiła się młoda zdolna Pani fotograf. Kurde, aż się chce oglądać bo jak pisze ta Pani... przyciąga uwagę i robi wrażenie... Może niech lepiej ta Pani tylko pisze.
~damian-maciejowa 27-12-2009 12:45
Witam, drodzy redaktorzy powinniscie umiescic zdjecie Domu oswietlonego na terenie Maciejowej, bo zasluguje na to :) piekna spr. Ten dom zasluguje na nagrode. Wysle wam zdjecie zaraz na poczte
Cień 27-12-2009 14:16
Gdzie ekolodzy? Przecież to marnowanie energii.
~byłem-widziałem 27-12-2009 14:39
Witam -dom w Maciejowej co rok ciekawiej doświetlony,miło popatrzeć.Fotki w artykule robione telefonem podłej jakosci-tylko zniechęcają...
~.............. 27-12-2009 15:01
Zgadzam sie,dom w Maciejowej jest bajeczny :))) Co do Szklarskiej,ani ona ladna ani oswietlona.To juz lepiej wyglada Karpacz.Ten naprawde jest pieknie oswietlony.
*piipi* 27-12-2009 19:14
~NAJładniej jest oświetlony *cmentarz ! ~WIADOMO ..Święta i obowiązkowa *tam wizyta żywych !
*piipi* 27-12-2009 19:15
..widziałam ! ~PA.*piipi
~marx 27-12-2009 21:11
Zdjęcia FATALNEJ JAKOŚCI! Kto wyraził zgodę na ich publikację?
~jelgór 27-12-2009 23:37
pan w kapturze beztrosko sobie chodzi a za nim pani karolina cykająca zdjęcia jak detektyw:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O bezpieczeństwie

Gra Miejska w Piechowicach – 3 października

Powstaje dom pielgrzyma

Zniknęły kolejne wraki

Medale dla zasłużonych

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
331
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%