MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

„Święta droga” pod Śnieżką połączy Polaków i Niemców

Wiadomości: KARPACZ
Środa, 2 marca 2011, 8:38
Aktualizacja: 12:34
Autor: Agrafka
Gmina Karpacz pozyskała środki na kolejne działania inwestycyjne i kulturowe w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007–2013, zakładający współpracę z miastami: Kamenz oraz Reichenbach w Niemczech.

Komitet Monitorujący w Dreźnie wybrał projekt pod nazwą „Via Sacra - dwa miasta jedna droga” do dofinansowania unijnego w wysokości 85 procent w ramach wspomnianego programu.

Celem jest wykreowanie nowego produktu turystycznego Karpacza. Powstanie „Via Sacra”, czyli „Święta Droga”. Utworzona trasa, będzie tworzyła pieszy szlak turystyczny stanowiący najkrótsza drogę od kościoła Najświętszego Serca Jezusa, znajdującego się w centrum miasta, do Kościoła Wang w Karpaczu Górnym.

Przewidziana jest w projekcie przebudowa ciągu ulic Kopernika, Mickiewicza i Saneczkowej, przebudowa ścieżki wzdłuż potoku Łomnica prowadzącej do Zapory oraz ścieżki przy Kościele Wang, a także rewitalizacja parku przy ul. Saneczkowej. Zakupione zostaną oraz zamontowane wzdłuż trasy ławki i kosze na śmieci w liczbie 30 sztuk.

Po obu stronach granicy odbędą się koncerty muzyki sakralnej, plenery malarskie połączone z wystawą powstałych prac, a także powstanie szereg produktów marketingowych promujących zarówno projekt, jak i miasto po obu stronach granicy.

Gmina Karpacz pozyskała również środki unijne w wysokości 85 procent na dodatkową działalność edukacyjną w szkole podstawowej, gimnazjum i przedszkolu w ramach współpracy z miastem Reichenbach i wspólnych projektów „Skrzaty w Europie” oraz „Edukacja i sport drogą do obywatelskiej Europy”.

Dzięki temu projektowi w latach 2011-2013 zostaną przeprowadzane dodatkowe zajęcia dla 5 i 6-latków z nauki języka niemieckiego i z ochrony środowiska, a dla uczniów podstawówki i gimnazjum będą dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego oraz wychowania fizycznego

Odbędzie się także polsko-niemiecka wymiana kadry pedagogicznej, a przedszkolna kadra pedagogiczna nabędzie stałe uprawnienia do nauczania maluchów języka niemieckiego. Organizowane będą również olimpiady integracyjne w Karpaczu i Reichenbach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust Krzeszowski

Klasyki zjechały do Kowar

Bezpieczniej nad Kaczawą

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~jaaaaaa 2-03-2011 10:28
"Celem jest wykreowanie nowego produktu turystycznego w Karpacza." Widzisz a nie grzmisz...
~ 2-03-2011 11:45
"Po obu stronach granicy odbędą się koncerty muzyki sakralnej, plenery malarskie połączone z wystawą powstałych prac, " - kiedy się odbędą?! W artykule nie pada ani jedna data! "Odbędzie się także polsko-niemiecka wymiana kadry pedagogicznej" - kiedy?!
~Jelonca.com 2-03-2011 21:24
Wtedy kiedy będą szwedy.
~@ 2-03-2011 23:49
gdzie ci redaktorzy uczyli sie języka polskiego? chyba z innych gazet! Ale, ale: nie chcę niczego sugerować, ale czyjego imienia będzie ta "święta droga"? no bo chyba nie imienia ojca dyrektora? Jak kreować nowy produkt turystyczny, to z zadęciem na całego!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Dla komfortu pasażerów

Śmierć na żwirowni

Spódnice to kwintesencja kobiecości i elegancji w jednym

Walczyli o Puchar Wójta

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
299
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%