MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Świerkowa bez… jednego chodnika

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 18 października 2013, 7:54
Aktualizacja: Sobota, 19 października 2013, 7:45
Autor: Angela
Fot. Józef Gajewski
– Ulica wygląda, jakby wykonawca uciekł stąd przed zakończeniem prac – tak o ul. Świerkowej bez chodnika z jednej strony jezdni mówił radny Józef Gajewski, który złożył interpelację do prezydenta o dobudowanie brakującego ciągu pieszego.

- O dobudowanie brakującego traktu pieszego w licznych interwencjach i pismach zwrócili się do mnie mieszkańcy ulicy Świerkowej w Sobieszowie – mówił na ostatniej sesji (15.10) radny SLD Józef Gajewski. - Właściciele okolicznych nieruchomości, nie rozumieją, dlaczego chodnik wybudowano tylko na części dość ruchliwej ulicy. Wygląda to tak jakby wykonawca uciekł z budowy. Proszę o szczegółowe wyjaśnienie tej sprawy, bo ulica Świerkowa jest jednocześnie drogą do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo dzieci rodzice mają prawo domagać się dokończenia inwestycji i wykonania brakujących chodników ... – dodał odczytując interpelację.

Remont tej drogi był prowadzony w latach 2003, a kończony w 2004 roku. I jak zapewniał Jerzy Bigus z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze nikt z placu budowy nie uciekł, a ulica została przebudowana zgodnie z ówczesnym projektem.

- Taki był wówczas pomysł na tę ulicę – mówił Jerzy Bigus. – Jest to ulica osiedlowa oznaczona jako strefa zamieszkania, a to oznacza, że kierowcy mają obowiązek przepuścić pieszych, a piesi i zmotoryzowani powinni się wzajemnie szanować. Rzeczywiście po jednej stronie jezdni brakuje tam chodnika i jeśli znajdą się na to pieniądze, trzeba go będzie dobudować, ale obecnie nie jest to najpilniejsza potrzeba. Taki kawałek chodnika będzie kosztował około 70 – 80 tys. zł, a przy cięciach budżetowych te pieniądze są bardzo potrzebne chociażby na bieżące remonty innych dróg. Na tej ulicy nie ma wielkiego ruchu, jeżdżą tam sami swoi, którzy powinni na pieszych po prostu uważać – dodał wiceszef zarządu dróg.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Nowe ronda w Mysłakowicach?  

Odpust na Śnieżce

Komentarze (50) Dodaj komentarz

~Anonim008 18-10-2013 9:03
Panie Bigus proszę się dokładniej określić, kiedy w budżecie znajdą się pieniądze na fragment chodnika przy ul. Świerkowej. Czy musi ktoś tam zginąć, aby pieniądze się znalazły? Tak samo obiecywał Pan, że zajmie się opadającymi studzienkami na ul. Karola Miarki, a studzienki, jak były zapadnięte, tak są dalej zapadnięte...
~ 18-10-2013 9:41
Ale jest chodnik chociaż z jednej strony, szeroki, i wózki z dziećmi się zmieszczą i piesi, a przy ul. Wojewódzkiej to ani pobocza , ani chodnika, i od kilku lat nikogo to nie interesuje, a to również droga dzieci do szkoły. Panie Bigus, panie Wandzel i wszyscy decydenci może wreszcie ktoś zmierzy się z tym problemem i podejmie istotne kroki w sprawie ul. Wojewódzkiej, tutaj ruch samochodowy i tirów porównywalny z autostradą.
~JW 18-10-2013 9:45
W Jeleniej Górze ulic bez chodnika jest wiele. Zapraszam na osiedle Widok.
~vg 18-10-2013 10:29
Na spółdzielczej też jest chodnik po jednej stronie !
~bg 18-10-2013 10:57
Z tym ze na Swierkowej nie ma chodnika po obu stronach ulicy na poczatku i na koncu co widac na zdjeciu.
~Majtki drutu 18-10-2013 11:14
Nie ma potrzeby budowania tam chodnika. Jest jeden i wystarczy ! sa ulice na ktorych w ogóle nie ma chodników ! i to jest pilne a nie jakis bulszit na peryferiach, a ten komuszek z lsd niech sie do roboty wezmie a nie probuje zalatwic prywatne kwestie, bo mu sie cos nie podoba. A mi sie ni podoba ta postac i jej chore pomysly
~do bg 18-10-2013 11:24
A gdzie byliście mieszkańcy ul. Świerkowej prze z10 lat, bo jak rozumiem od samego początku jest taki stan rzeczy i jeszcze okazuje się że zgodnie z projektem, to czegoś tu nie rozumiem. To pan Radny nie mógł zgłosić sprawy w poprzedniej kadencji, czekał 10 lat żeby stwierdzić że jest cos nie w porządku?
~wiedzący 18-10-2013 11:24
Strefa zamieszkania to wystarczający moim zdaniem powód do tego, by chodnika nie było wcale. 20km/h powinni tam jeździć kierowcy, piesi nie powinni się przejmować w żaden sposób brakiem chodnika, jednakże kierowcy jeżdżą tam jak głupi, to też trzeba by się raczej tym zająć. Swoją drogą 9 lat od zakończenia budowy i się obudzili, że chodnika nie ma.... Pozdrawiam !
~śmiechu 18-10-2013 11:31
"Taki był wówczas pomysł na tę ulicę" Pan Bigus pogrąża się z każdą swoją wypowiedzią. Zapomniał dodać czyj był wówczas "taki pomysł". Pewnie jego... Brak słów... Podobnie chodnika brakuje na o wiele bardziej ruchliwej ul. Sygietyńskiego za ZUSem... Aż dziwne, że mieszkający nieco dalej były prezydent tego nie dostrzegł (z okien samochodu pewnie i trudniej dostrzec), jednak chodząc tam z małymi dziećmi aż nadto brakuje tych chodników...
~jeż 18-10-2013 11:39
Temat chodnika był wielokrotnie zgłaszany na różnych forach publicznych Brak reakcji był wyrazem jego "nieistotnego" znaczenia dla władz miasta W opinii nie tylko mojej, jest symbolem nieprofesjonalizmu i postępującego " dziczenia" gospodarki i obyczajów
~aaa 18-10-2013 12:30
A może ktoś by pomyślał o " chodniku" przy podstawówce w Sobieszowie! Wstyd dla miasta by dzieci potykały się o wystające kratki.No chyba,że władze czekają aż dzieciaki zaczną łamać sobie nogi.Żenada!!!
~kkk 18-10-2013 12:36
Pan radny pewnie jezdzi samochodem to po co mu drugi chodnik ???? Panie radny remont się zakończył w 2004 roku a mamy teraz 2013
~kkk 18-10-2013 12:47
nowy chodnik koło szkoły to by się przydał !!!!!!
~ 18-10-2013 13:31
za to Pan Bigus miał pomysł,przyjął projekt i wykonanie chodników po dwóch stronach jezdni na ul. Lubańskiej gdzie pieszego trudno spotkać. Miał pomysł, przyjał projekt i teraz wykonuje spowalniacze i zwężenie ( budowa parkingu) ulicy Osiedle Robotnicze.
~@ 18-10-2013 13:31
Żartowniś z pana Biegusa! "kierowcy mają obowiązek przepuścić pieszych, a piesi i kierowcy powinni się wzajemnie szanować"! Mi to mówisz? Mu to powiedz!
~Karol 18-10-2013 14:12
W Cieplicach przy ul. Wróblewskiego po jednej stronie jest chodnik ale tylko kawałem bo dalej mieszkańcy posadzili sobie kwiatki do samej drogi i chodnika (chyba) nie ma gdzie zrobić. A chodzą tamtędy ludzie do kościoła. Do szkoły dzieci unikają tego kawałka - zbyt duże ryzyko.
~Autor 18-10-2013 14:19
idą wybory więc trza zabłysnąć. Wiecie co z takimi pajacami robić nie ?
~xyz 18-10-2013 14:53
hmmm to się zszokowałem bo mieszkam na świerkowej i mimo, ze poruszam się na nogach to w zyciu braku chodnika nie odczułem. I tak wszyscy chodza srodkiem ulicy wiec co za problem- nie rozumiem
~do jeż 18-10-2013 15:05
Panie "jeż", takich spraw nie zgłasza się anonimowo "na różnych forach publicznych", tylko do odpowiednich komórek w Urzędzie Miasta. Wydawało mi się, że pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego mają trochę więcej oleju w głowie niż mało rozgarnięta, przygłucha babcia z wioski (nie obrażając babć) i wiedzą o takich rzeczach. Jak widać, pomyliłem się. Co do chodnika, to nie przesadzajmy - jest po jednej stronie ulicy, tak trudno przejść na drugą stronę? Pan Gajewski znowu robi zadymy w mediach bez powodu, zapewne z braku innych spraw.
~tolek 18-10-2013 15:53
Nie ma co płakać za kawałkiem betonu. Przynajmniej psich kup i wszechobecnego brudu tak nie widać
~do 15:05 18-10-2013 16:09
A kto Pani/Panu powiedział, że anonimowo? Na spotkaniu z prezydentem miasta, rejestrowanym, to chyba nie jest anonimowo? Czy lokalny radny, któremu zgłaszano problem (co łatwo wywnioskoweć z treści artykułu), to nie jest właściwa komórka? Czytaj człowieku ze zrozumieniem, potem się wypowiadaj.
~K_asia1 18-10-2013 16:13
Dla wyjaśnienia: problem polega na tym, że chodnik jest PO JEDNEJ STRONIE, ale tylko wzdłuż trzech domów, przy innych domach wcale go nie ma ani po jednej, ani drugiej stronie ulicy. Jakby ktoś po pijaku projektował.
~Ach... 18-10-2013 16:41
Śmiechu warte, czym zajmuję się Pan Radny Gajewski ! Ciekawe, dlaczego widzi on tylko ulice Świerkową, a nie zauważa, ,że w Sobieszowie i Jagniątkowie jest wiele pilniejszych spraw do załatwienia. Jeśli już chcemy chodniki, to najbardziej jest potrzebny na ulicy Ogrodowej przy Szkole Nr 15 . Ale wiadomo radny lubi się podlizać tzw sobieszowskiej elicie :((((
~ 18-10-2013 16:52
Chodnik jest tam zaprojektowany bez sensu- raz jest raz go nie ma. Jak już ktoś napisał jest przy trzech domach. Do tego dochodzi świetny projekt całego osiedla gdzie są działki o niemal mniejszej powierzchni niż publiczny okalający je trawnik. Kto to projektował i czym się kierował tak dzieląc przestrzeń?
~:((( 18-10-2013 16:59
Radnego Gajewskiego zapraszamy, aby przeszedł się ulicą Chałubińskiego, najlepiej tak po zmroku i niech nie zapomni latareczki, bo na tej ulicy nie ma ulicznych lamp i może złamać nogę lub rozbić szanowną głowę jak się podchnie na rozwalających schodach prowadzących na zamek Chojnik. Tu Szanowny Panie Radny, potrzebna interpelacja. Tylko, że na tej ulicy, nie mieszka nikt ważny :(
~ 18-10-2013 17:36
Na zdjęciach na Świerkowej nie widać żadnego pieszego, widocznie po tej ulicy się tylko jeździ, bo mieszkają na niej zmotoryzowane VIP-y Sobieszowa, więc po co właściwie im chodnik? Chodnik najbardziej potrzebny jest na Wojewódzkiej i Jagiellońskiej oraz Zjednoczenia oraz na ulicach wymienionych przez internautów, którzy wypowiedzieli się przede mną.
jgajewski 18-10-2013 17:38
Moi Drodzy ! Jak zwykle jest wiele kontrowersyjnych opinii. Nie jestem w stanie wszystkich skomentować !! Niemniej powiem TAK ... Jestem jedynym / powtarzam /, JEDYNYM Radnym, który na każdej Sesji składa ok. pięć PISEMNYCH interpelacji !!! Każda , jak ta w spr. ŚWIERKOWEJ , jest poparta materiałem multimedialnym !!! Większość dotyczy Sobieszowa, ale nie tylko ! Interpelacje dotyczą wszystkich zgłoszonych mi spraw i problemów ze wszystkich rejonów naszego Miasta. Żadna nie pozostaje bez biegu. Na mojej str. internetowej od roku znajduje się plakat oraz informacja - CHCESZ WIEDZIEĆ CO W RADZIE " PISZCZY " ? MASZ SPRAWĘ ? ZADZWOŃ - NA PEWNO CIĘ ODWIEDZĘ !!! Szanowny mieszkańcu Jeleniej Góry ! Chcesz się przekonać ??? ZADZWOŃ !!!!! Pozdrawiam : Józef Gajewski ...
~kkk 18-10-2013 18:04
Panie Radny prosimy o nowy chodnik pod szkołą!!!!
~Obserwer 18-10-2013 18:12
Struga w Cieplicach ma chodnik ale lepiej by go nie bylo bo wyglada tak jak by byl w zmowie z ortopedami I gipsowniami i NFZ . Pozdrawiam wszystkich starszych ktorzy zaznali kontaktow z tym chodnikiem.
~mój jest ten 18-10-2013 18:46
kawałek podłogi..... Działki zostały sprzedane do samego krawężnika - nie pozwolę aby na moim prywatnym terenie zbudowany został publiczny chodnik. Niech Pan Gajewski udostępni swoją parcelę.
~Oś. Widok 18-10-2013 18:49
Panie Radny - zapraszamy na ul. Strzelecką - też nie mamy chodnika
~Oś. Widok 18-10-2013 19:08
Panie Radny - zapraszamy na ul. Strzelecką - też nie mamy chodnika
jgajewski 18-10-2013 19:34
Do /mój jest ten/, - No proszę , czego to ja się nie dowiaduje i to jeszcze przed odpowiedzią na interpelacje !!! Drogi internauto - jeżeli sprzedano to panu/pani, do samego krawężnika- przed budową drogi, to Panowie z MZDiM powinni się już martwić !!! Jeżeli po budowie, to zapewniam, że jako szef Komisji Rewizyjnej Miasta, sprawdzę całą procedurę sprzedaży oraz mapy geodezyjne tego rejonu !!! W całym cywilizowanym Świecie, nie ma takiej praktyki , ażeby nie zachowano tzw. pasa drogowego !!! Józef Gajewski ...
~ 18-10-2013 19:50
Faktycznie jest tam taki ruch samochodowy i jest tylu pieszych, że... szkoda pisać, nie ma nic ważniejszego w Jeleniej Górze, na co można wydać pieniądze.
~ 18-10-2013 20:19
To boczna ulica, osiedle domków jednorodzinnych, których mieszkańcy są zmotoryzowani, oni nie chodzą chodnikami, ani ich dzieci nie chodzą do szkoły na piechotę, one są dowożone. Im ten chodnik potrzebny jak kwiatek do kożucha.
~ 18-10-2013 20:21
A czy może ktokolwiek wyjaśnić, dlaczego nie można iść chodnikiem nad rzeką przy ul. Wolności między przystankiem Korona a Marcinkowskiego? Tam jest znak zakazu przejścia dla pieszych.
~Nitro 18-10-2013 20:49
Ruchliwa arteria? Tam jest strefa zamieszkania i można łazić po jezdni. Jest cała masa dróg które "marzą" aby tak wyglądać jak Świerkowa ;)
~ 18-10-2013 21:44
A ten gajewski to co ta z jeden!? Skąd się tu wziął? Z jakiej opcji? Coś tu mąci, chyba z pisu jest, bo dużo miesza koło siebie, nie zawsze wg mojego skromnego zdania więdząc o co chodzi!
~ 18-10-2013 21:49
Teraz doczytałem, że a SLD jest. Więc nie kumam o co chodzi. Zawsze mi się ta partia z racjonalnością kojarzyła! Po co panie radny, mają być chodniki z 2 stron, jeśli ilość pieszych jest równa prawie zeru, a chodnik z drugiej strony w znacznym stopniu zawęziłby pas ruchu, zasadniczo ograniczając bezpieczeństwo. Tak tylko pytam panie radny z ciekawości!
Locke 18-10-2013 22:05
A po tam drugi chodnik? Jak na jednym nie ma żywego ducha. Ps. Jeśli aktywność radnego ma polegać na szukaniu takich problemów oraz na braku realnego osądu problemu rzeczywistego, lub jak w tym przypadku dosyć mocni nadymanego, to ja się mocno zastanowię w następnych wyborach samorządowych!
~ 18-10-2013 22:36
Ten Bigus, czy Biegus ma ostatnio bardzo słabe notowania... Nic dziwnego, koleś jest z minionej epoki...
~taka prawda 18-10-2013 23:05
99% ludzi nie wie gdzie jest świerkowa, a sporo ludzi czeka na remont powojskowych ulic przy starostwie i urzędzie pracy- może tym by się zainteresował radny, a nie oderwanymi od rzeczywistości roszczeniami mieszkańców peryferyjnych ulic
~do 16:09 18-10-2013 23:17
Widzę, ze kompletnie nie zrozumiałeś wpisu, do którego się odniosłeś. W innych sytuacjach też jesteś taki nierozgarnięty?
~Yeassu 18-10-2013 23:30
Może faktycznie należy zakończyć twórczość panów z UM. Ciekaw jestem kto zatwierdził taki ... projekt ulicy Osiedle Robotnicze. BRAWO Czy wiecie że asfalt na chodnikach jest droższy od kostki chodnikowej ? Po co komu te garby. DEptaka się zachciało komuś nie w tym miejscu co powinno. Ciekawe czy to ktoś konsultował z mieszkańcami miasta. Za mostem są budynki, do których drogi nie zrobiono, a to też Osiedle Robotnicze BRAWO nie będę Panom ubliżał chociaż trudno mi się powstrzymać.
~rattlehead 19-10-2013 0:00
Robicie problem z niczego. zastanówcie się co to zmieni. Radny po prostu chce się wykazać i na siłę wymyśla problemy. Ot cała historia. Pozdrawiam cześć
~do 23:05 19-10-2013 0:29
Świerkowa znajduję się w Sobieszowie i jest jedną z ładniejszych ulic tej dzielnicy. Wydawanie pieniędzy na chodniki w tym miejscu, to głupota. Pan Radny nie potrafi patrzeć na pewne sprawy racjonalnie. A swoją drogą, można składać wiele interpelacji, tylko co z tego wynika i jakie są efekty! To tak jak z tym przysłowiem - krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje...
~do 22:36 19-10-2013 0:50
Strefa zamieszkania jest oznaczona znakiem D-40. Znak ten stosuje się w celu oznakowania ustalonej strefy zamieszkania, w której obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego. Umieszcza się go na początku strefy zamieszkania na wszystkich drogach doprowadzających do niej ruch. Strefy te ustala się w obszarach zabudowanych na ulicach, również pojedynczych, na których w zasadzie odbywa się ruch docelowy, przede wszystkim w osiedlach mieszkaniowych. Zasady ruchu obowiązujące w strefie zamieszkania dają całkowity prymat pieszemu. W takiej strefie pieszy nie musi korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, ale może poruszać się po całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem /art. 11 ust. 5/.
~do 22:36 19-10-2013 0:52
cd...Wyjazd z takiej strefy na drogę jest oznaczony znakiem D-41 i jest traktowany jako włączanie się do ruchu /art. 17 ust. 1 pkt 1 / i kierującego pojazdem obowiązują w takiej sytuacji zasady regulujące włączanie się do ruchu, a więc jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu /art. 17 ust. 2/. Dopuszczalna prędkość pojazdu lub zespołu pojazdów w tej strefie wynosi 20 km/h /art. 20 ust. 2/. Ponadto zabroniony jest postój w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu /art. 49 ust.2 pkt 4/. Zasady te obowiązują w strefie zamieszkania niezależnie od tego, czy jest ona ustanowiona na drodze publicznej, czy innej, np. wewnętrznej. W pozostałym zakresie obowiązują takie same zasady jak na drogach publicznych.
~do 22:36 19-10-2013 0:58
Z przepisu tego wynika m.in., że 1) umieszczone w tej strefie urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę (np. progi zwalniające) mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi; 2) pieszy ma prawo do korzystania z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami; 3) dziecko w wieku do 7 lat ma możliwość korzystania z drogi bez opieki osoby starszej; 4) prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h; 5) w strefie zamieszkania obowiązuje zakaz postoju w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.
~ 19-10-2013 11:29
Panie Radny, niech Pan porówna ten trotuar z tym stanem, co jest w artykule "Zostali bez drogi do domu. Ile to jeszcze potrwa?". Prawdziwa tragedia to jest w tamtym miejscu i tym trzeba, aby się Pan zajął. Tu wypasione ulice, domy i chodniczki, a tam brak dojazdu dla pogotowia, a ludzie muszą dźwigać opał do piwnicy przez czyjąś posesję, jeśli jej właściciel łaskawie pozwoli.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Skalne ławki pod Szrenicą

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Odpust Krzeszowski

Zamknięta droga Chomontowa

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
525
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%