MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Światowa czołówka na podium tegorocznych gonitw Husqvarna Tour

Wiadomości: Jakuszyce
Poniedziałek, 9 stycznia 2012, 19:38
Aktualizacja: 19:40
Autor: red.
Fot. użyczone
Pavel Pfeifer po raz czwarty z rzędu zajął pierwsze miejsce w kategorii generalnej wyścigów psich zaprzęgów Husqvarna Tour, pokonując dystans prawie 150 km w czasie 3h 55min. Jeden z najtrudniejszych, średniodystansowych wyścigów psich zaprzęgów zakończył się wczoraj w karkonoskich Jakuszycach.

W tym roku wyścig Husqvarna Tour rozgrywany był w formule „midowej” (4 etapy) i „sprinterskiej” (4 etapy). Ponadto, każda z formuł podzielona była odpowiednio na klasy: 12 psów w zaprzęgu, 6 psów w zaprzęgu oraz klasa skijouring - 1-2 psy w zaprzęgu. Do pokonania było prawie 150 km trasy, w otoczeniu pięknych, zimowych Karkonoszy. Utrudnieniem był specjalny, piątkowy etap nocny, który jest unikatowym wydarzeniem na skalę europejską i jedynym takim etapem w Polsce.

Cieszymy się, że po raz kolejny firma Husqvarna miała zaszczyt uhonorować zwycięzców tak trudnego,
a jednocześnie pełnego pasji i widowiskowego wyścigu, którego tradycja w wielu miejscach zbiega się z jej historią. Husqvarna pochodzi ze Szwecji, w której tradycja wyścigów psich zaprzęgów sięga wielu lat. Gratulujemy wszystkim ekipom, które wykazały się wspaniałym duchem sportowej walki!
- powiedział Maciej Konieczny, reprezentujący Sponsora Głównego - firmę Husqvarna.

VI edycja Husqvarna Tour już za nami. W tym roku na starcie stanęło aż 70-ciu maszerów z Polski i Europy oraz prawie 1000 psów zaprzęgowych. Warunki pogodowe skutecznie utrudniały tegoroczne gonitwy. Od pierwszego dnia zawodów padał mokry śnieg. Maszerzy mieli do pokonania w ciągu 4 dni 150 km trasy - w ekstremalnych warunkach i śnieżycach. Startowali na saniach oraz na nartach. Największe zaprzęgi liczyły do 12 psich zawodników. W tym roku znowu gościliśmy najlepszych zawodników światowej sławy, którzy byli od początku faworytami tegorocznej edycji wyścigów.

Po raz czwarty Husqvarna Tour wygrał Pavel Pfeifer, reprezentujący Czechy i jego 12 psów Euro Husky. Pokonał on całą trasę w niecałe 4 godziny. Drugie miejsce zajął Karl Habermann z Niemiec - tracąc do lidera tylko 11 minut. Na podium stanął także Patrick Wirz z Szwajcarii - po raz pierwszy uczestniczący w Husqvarna Tour. W tej najtrudniejszej gonitwie nie stanęli na podium Polacy! Udało im się natomiast triumfować w innych gonitwach w ramach Husqvarna Tour. Byli to: Mateusz Surówka, Igor Tracz, Łukasz Paczyński oraz polska maszerka - Jolanta Kałat, która dodatkowo otrzymała nagrodę Fair Play.

Na trasach i na steak-oucie (psi parking) wydarzyło się wiele ciekawych, trudnych i wzruszających zdarzeń. Znowu na Polanie Jakuszyckiej zapanował hałas, który tylko można przypisać psom, które tak bardzo się cieszą, że zaraz pobiegną! Tegoroczne zawody odwiedziło wielu kibiców, którzy mogli podziwiać ten piękny i widowiskowy sport, a zawodnicy i psy znowu wyjechali bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi! – podsumowuje tegoroczną gonitwę Marta Winiarek Miętus, rzecznik prasowy Husqvarna.

W klasie nielimitowanej (na zaprzęg składa się od 8 do 12 psów), najlepszy okazał się Pavel Pfeifer z Czech. Wszystkie etapy gonitwy pokonał w 3h 55min. Drugie miejsce zajął Karl Habermann z Niemiec - tracąc do lidera tylko 11 minut. Na podium stanął także Patrick Wirz ze Szwajcarii z czasem 4h 12 min. Najdłuższy czas w tej klasyfikacji wyniósł prawie 9h 30 min.

Pierwsze miejsce w klasie limitowanej (od 4 do 6 psów) zajął Martin Vrtel z czasem 4h 31min - miał prawie 3 godziny przewagi nad najwolniejszymi zaprzęgami w tej kategorii. Drugie miejsce zajął Indres Daujotiene z Litwy z czasem gorszym od zwycięzcy tylko o 7 min. Trzecie miejsce na podium zajął Martin Bily z Czech (czas 4h 53 min).

W Skijouring-u zwyciężył Roman Cermak. Czech pokonał etapy gonitwy w czasie 4h 46 min. Pavel Janovsky był wolniejszy od zwycięzcy tylko o 44s! Polska Maszerka Jolanta Kałat, na trasie pomogła innym maszerom i psom, mimo iż wiedziała, że stracony czas nie pozwoli jej na zajęcie pierwszego miejsca. Za taką postawę otrzymała nagrodę Fair Play.

Pozostałe gonitwy na krótszym dystansie z kategorii: SPRINT GENERAL wygrali:

Klasa nielimitowana:
• Ruda Chlad (Czechy)
• Mateusz Surówka (Polska)
• Anna Bajer (Polska)

Klasa limitowana:
• Jiri Tranka Junior (Czechy)
• Igor Tracz (Polska)
• Łukasz Paczyński (Polska)

Skijouring
• Pavel Porubsky (Czechy)
• Vaclava Kurikova (Czechy)
• Renata Valkowa (Czechy)

W tym roku honorowy patronat nad imprezą objęli: Tomasz Półgrabski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Wojewoda Dolnośląski - Aleksander Marek Skorupa oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Rafał Jurkowlaniec.

W trakcie zawodów rozstrzygnięty przez Jury Husqvarna został również konkurs na zaprojektowanie oficjalnej pocztówki zawodów Husqvarna Tour. I miejsce w tegorocznym konkursie na pocztówkę zawodów Husqvarna Tour, zajął projekt wykonany przez Anetę Leśniak z Zespołu Szkół w Mszczonowie.

Wyróżnienia otrzymali:
6-letnia Natalia Filipiak z Dziekanowa Leśnego,
Tomasz Tomalik (lat 11),
12-letnia Michalina Ostrowska z Lublina,
Julia Żołędzka – uczennica III klasy szkoły podstawowej,
gimnazjalistka z Sochaczewa – Paulina Gajda,
Kasia Bucior z Zespołu Szkół w Mszczonowie
oraz Łukasz Kaczmarek – z Zespołu Szkół Leśnych w Tucholi.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie. Pracę laureta oraz wyróżnienia, będzie można od 20 stycznia obejrzeć na stronie www.husqvarna.pl w zakładce: „Prasa”. Nagrody dla zwycięzcy oaz dla osób wyróżnionych zostaną wysłane pocztą.

Więcej informacji na temat Husqvarna Tour: www.husqvarna.pl i www.borderrush.com

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Jeleniogórzanie wśród najlepszych

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Rico 10-01-2012 0:09
Piękne zawody,piękna zimowa aura (jak na Alasce)z silnym opadem śniegu.Pierwszy raz zrezygnowałem z nart zjazdowych aby w końcu to zobaczyć z bliska .Po zawodach udałem się z żoną do restauracji w starej strażnicy.Po pół godzinie walki zdobyłem stolik ,zamówiliśmy kiełbaskę z frytkami i cherbatką a naprzeciw nas dosiedli się nieznani nam panowie.W czasie konsumpcji okazało się ,że dosiadł się do nas polski mistrz psich zaprzęgów sam Igor Tracz z Gdańska z ekipą.Pytań,dyskusji i wyjaśnień nie było końca .Lepsza gradka nie mogła się nam trafić.Chociaż sami jesteśmy ''pieskowiczami'' to tyle nt temat zdobyliśmy nowych informacji ,że opadła nam ''kopara'' .Szkoda tylko ,że przyszedł szybko wieczór i musieliśmy wracać nie robiąc sobie z mistrzem nawet jednego zdjęcia.Mamy za to dużo z zawodów
~ 10-01-2012 8:25
Wszystkie trasy biegowe są w Górach Izerskich, a nie w Karkonoszach.
~_ 10-01-2012 15:55
W Jakuszycach od zeszłego sezonu został wprowadzony zakaz biegania po przygotowanych trasach z psami. Wyjątkiem jest oczywiście opisana impreza. Mam psa rasy Alaskan Malamute, z którym biegam na biegówkach przypinając go sobie do uprzęży. Kilkakrotnie byłam upominana przez narciarzy i osoby ze Stowarzyszenia, biegając z psem po trasach. Głównym argumentem wprowadzenia zakazu jest to, że psy zanieczyszczają trasy. Ja po swoim psie zawsze sprzątam. Uważam, że raczej należy prowadzić akcję edukacyjną i promować sprzątanie po psach niż zakazywać ich wprowadzania. Mam wrażenie, że Stowarzyszenie Bieg Piastów chce promować Jakuszyce i Izerskie tylko z myślą o zawodowych narciarzach, zapominając o zwykłych amatorach, którzy także powinni mieć prawo biegać z psami czy chodzić zimą po szlakach.
~_ 10-01-2012 16:17
Pewnie wszyscy kibice na zawodach zachwycali się jakie piękne psy i jaką radość sprawia im bieganie. Mój pies wyje z radości, kiedy tylko zobaczy, że pakuje narty do auta. Tylko niestety nie mogę z nim biegać w Jakuszycach, mimo że po nim sprzątam!
~:P 11-01-2012 0:11
http://www.youtube.com/watch?v=DfFw70B4GPk&feature=youtu.be Szklarnia
~joł 12-01-2012 8:50
Oprócz słowników przydały by się też mapy dla gryzipiórków co tu się produkują...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poznaliśmy mistrzów Jeleniej Góry

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sankami w memoriale Warzyboka

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
858
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%