MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Światło pomoże zapobiec tragediom

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 7 kwietnia 2010, 8:17
Aktualizacja: 9:09
Autor: Angela
Wczorajsza wymiana latarni przy ulicy Wolności.
Fot. TEJO
Na pięciu przejściach dla pieszych jeleniogórzanie będą mogli czuć się bezpieczniej. Doświetlone zostaną m.in. „zebry” w trzech punktach przy ulicy Bacewicz, gdzie zginęły dwie osoby. Jaśniej będzie też nad przejściami przy ulicy Korczaka oraz Wojska Polskiego – Klonowica. Wymieniona lub zakonserwowana zostanie też ponad setka przydrożnych latarni.

Na doświetlenie pięciu przejść dla pieszych przetarg zostanie ogłoszony 19 kwietnia. Lampy pojawią się na trzech punktach przy ulicy Bacewicz, która w ostatnim czasie nie cieszyła się zbyt dobrą opinią. Po zmroku doszło tam bowiem do kilku wypadków i kolizji. Życie straciły dwie osoby.

Oświetlenie pojawi się tez przy ulicy Korczaka, przy Narodowym Funduszu Zdrowia i na Wojska – Polskiego – Klonowica, z którego korzysta spora grupa zarówno mieszkańców, jak i studentów Uniwersytetu Ekonomicznego.
– Będą to oświetlone mocowane na wspornikach, podobnie jak przy ulicy Różyckiego. Na tak doświetlonych przejściach piesi są bardzo dobrze widoczni przez kierowców, nie pada tam żaden cień – mówi Jerzy Bigus.
Prace dotyczące doświetlenia przejść dla pieszych mają się rozpocząć w maju br.

W ostatnich dniach miasto ogłosiło przetarg na remont i konserwację przydrożnych latarni na terenie miasta Jeleniej Góry. Na bieżący rok przeznaczono na ten cel 160 tys. zł. W ramach tych prac zostanie pomalowane, zakonserwowane, wzmocnienie lub całkowicie wymienione około 120 latarni na terenie całego miasta, ale w szczególności w jego śródmieściu.

– Takie prace wykonujemy co roku. W tym roku generalnemu odbudowaniu zostanie objętych około sto punktów świetlnych. Szereg tych słupów jest zardzewiałych, skorodowanych i zniszczonych. Jest to nie tylko nieestetyczne, ale i niebezpieczne. Będą więc one pomalowane, odrdzewione, wzmocnione lub całkowicie wymienione – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. Miasta nie stać na to, by wykonać wymianę i konserwację tych latarni całościowo. Dlatego robimy to etapami, małymi krokami po sto- dwieście latarni rocznie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dary Lasu

Wkrótce święto kolorów

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~no! 7-04-2010 9:43
Bacewicz w koncu bedzie oswietlone!
~Właściwa kolejność 7-04-2010 10:37
Czyli najpierw trup, potem myślenie!
~ 7-04-2010 10:48
powinno pomyśleć się o kompleksowej wymianie starych opraw świetlnych na ulicach Zabobrza (tam gdzie tego jeszcze nie dokonano), np. na wspomnianej ul. Bacewicz, części Kiepury, części Sygietyńskiego, Elsnera, części Noskowskiego, Moniuszki. Pobierają one bardzo dużo energii, a efekt oświetlenia prawie żaden. Dziwnym trafem kilka starych opraw pozostało na ul. Różyckiego (przy skrzyżowaniu z Flisaków), ul. Korczaka, ul. Wolności od skrzyżowania z Marcinkowskiego do Podgórzyńskiej oraz Podwale od skrzyżowania z Sobieskiego do Obrońców Pokoju. Wszędzie tam, ale także w wielu innych miejscach przydałoby się wymienić na oprawy energooszczędne
*piipi* 7-04-2010 12:12
~Strasznie boję się ciemnośći .. i uwazam,ze najpewniejsza w Jelonce jest ..*latarka !
tadziu 7-04-2010 12:28
Dlaczego nic nie ma mowy o skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego z ul. Mickiewicza. Tam powinno się postawić sygnalizację świetlną. Czas już uregulować tą sprawę, aby osoby jadące od strony Staniszowa, oraz z osiedla Czarne mogły bezpiecznie przejechać do ul. Wolności.
~taaa 7-04-2010 13:52
Popieram tadzia.....jak ktoś tam nie zamieszka i nie doświadczy codziennej walki o włączenie się do ruchu to nie zrozumie....jakaś tragedia jest potrzebna....a co do Bacewicz to bodajże 2 lata temu zginęła osoba na pasach również po 22.00 i to chyba nie przemówiło do wladz.... potrzeba więcej ofiar.......paranoja

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Z Leszkiem na Śnieżkę

Zygzakiem po ulicy

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
818
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%