MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Światło pamięci

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 31 października 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 31 października 2006, 20:58
Autor: TEJO
Fot. rylit
Tablicę upamiętniającą istnienie cmentarza przy kościele Zbawiciela w Cieplicach odsłonił w poniedziałek biskup diecezji wrocławskiej kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Ryszard Bogusz.

Uczynił to w przededniu ważnego dla ewangelików święta, rocznicy ogłoszenia przez Marcina Lutra 95 tez, w których potępiał – między innymi – handel odpustami. Miało to miejsce 31 października 1517 roku.

Tablica wskazuje, że do lat 70-tych ubiegłego wieku na przykościelnym placu, gdzie dziś jest parking, był cmentarz dawnych ewangelickich mieszkańców Cieplic. Później nekropolię zlikwidowano, ale nie zadbano o ekshumację szczątków ciepliczan. Spoczywają tam do dziś.

Kilka tygodni temu ks. Wiesław Suchorab, proboszcz parafii Zbawiciela, zadbał o postawienie tzw. Latarni Pamięci, której światło zasilane gazem zapala się 31 października i płonie do 1 listopada. Latarnia, której lampa ma także elektryczne źródło zasilaniam, była niegdyś ozdobą parku w Bukowcu.

Teraz stoi w Cieplicach, otoczona zabytkowymi słupkami i łańcuchami przeniesionymi sprzed pałacu Schaffgotschów.

Poniedziałkowa uroczystość została poprzedzona nabożeństwem. Ewangelicy nie obchodzą Wszystkich Świętych, choć mają zwyczaj odwiedzania w tym dniu grobów bliskich.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa!

GIS Day w szkole

O rozpadających się górach

„Grabarów” bezpieczny

Stoi kolej na Kopę

Motocykliści dla Niepodległej

Radni KO przeciw kupcom?

Karkonoskie witraże

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
908
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%