MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Św. Wawrzyniec patronem Karpacza

Wiadomości: Karpacz
Poniedziałek, 13 sierpnia 2018, 16:30
Aktualizacja: Czwartek, 16 sierpnia 2018, 17:05
Autor: Paweł Guszała
Fot. UM Karpacz
Od wczoraj (12.08.) Karpacz ma swojego patrona – św. Wawrzyńca. Usankcjonowanie tego wyboru odbyło się w miejscowej szkole podstawowej w trakcie uroczystej sesji Rady Miasta.

Wczorajsza decyzja była zwieńczeniem 2-letnich starań władz miasta, radnych i mieszkańców. Starań trudnych, ponieważ aby św. Wawrzyniec mógł zostać patronem Karpacza, zgodę musiała wyrazić Stolica Apostolska. W końcu udało się i formalności dopełniono podczas wczorajszej uroczystej sesji Rady Miasta. Z tej okazji zaproszeni zostali m.in. mieszkańcy, przedstawiciele kościoła, z bp. Zbigniewem Kiernikowskim na czele, władze samorządu wojewódzkiego oraz przedstawiciele Sejmu i Senatu RP.

W Karpaczu zdecydowano się na taki krok wzorem innych polskich miast, a najbliższa serc karpaczan była postać św. Wawrzyńca. W końcu jest to patron przewodników sudeckich oraz ratowników górskich, który na Śnieżce od wielu ma nawet kaplice swojego imienia.

- Inicjatywa wyszła od grupy radnych i parafian – wspomina Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza – później tę propozycję konsultowaliśmy z mieszkańcami. Procedury nadzorował ksiądz proboszcz. Później podjęliśmy uchwałę o wyrażeniu woli, przekazaliśmy wszystkie dokumenty do Watykanu, a w tzw. międzyczasie odbyło się mnóstwo spotkań i debat. To wszystko zakończyła dzisiejsza uroczysta sesja.

W jej trakcie odbyło się głosowanie nad podjęciem uchwały o ustanowienie św. Wawrzyńca patronem Karpacza. To była już tylko formalność, oczywiście wszyscy radni byli „za”. Uchwała weszła w życie z dniem jej przyjęcia.

- Życzę, aby upowszechnienie tego patrona stało się jak najbardziej szerokie, zarówno w świadomości mieszkańców jak i przyjeżdżających tu turystów, żeby nieśli przesłanie związane z osobą świętego w różne zakątki naszego globu – mówi bp Zbigniew Kiernikowski z Diecezji Legnickiej.

Ukoronowaniem tego wyjątkowego dla Karpacza dnia była plenerowa msza święta na skwerze przy ulicy Adama Mickiewicza wraz z występem chóru ekumenicznego.

Twoja reakcja na artykuł?

12
46%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
8%
Złości
11
42%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Kampania: Karkonosze – dodaj do ulubionych  

Trwa budowa punktu widokowego

Sytuacja w spółce Sanikom

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~dj. .... 13-08-2018 16:41
Ciekawe czy św. wybuduje oczyszczalnie ścieków?
~myk 13-08-2018 17:08
Po co ten kosciól sie wszedzie mieszza?
~dj. .... 14-08-2018 6:27
Za pół roku powstanie pomysł budowy bazyliki lub coś mniejszego, relikwie, pielgrzymki , cud KASA. .Amen.
~pff 14-08-2018 7:29
O szczęście niepojęte!!! W kranach popłynie czystsza woda uszlachetniona łzami radości przenajswietszej panienki, aniołowie panscy będą na lirach przygrywać wspinajacym się na ścieżkę, a boskie serduszko panajezusa będzie pomnażać swoim cudownym blaskiem zyski właścicieli pensjonatów. Jakiez to szczęście, jakież to szczęście...
~ 14-08-2018 19:47
do: ~pff (7:29)
Wyluzuj i ...dalej czytaj " Fakty i kity ". A może " Fakty i mity | ? W sumie jeden ...
~Yob reter 14-08-2018 18:26
klechy won do watykanu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2207
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%