MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Supernowoczesne wyposażenie i sale w jeleniogórskich szkołach

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 19 stycznia 2013, 9:46
Aktualizacja: Niedziela, 20 stycznia 2013, 7:40
Autor: Angela/mea
Fot. Mea
Sale do praktycznej nauki zawodu z najnowocześniejszym wyposażeniem mają uczniowie popularnego „Ekonoma” i znanej „Handlówki”. Wczoraj (18.01) dokonano ich oficjalnego przekazania. Szkoły na ten moment czekały 4,5 roku. – Sprzęt był przywożony dosłownie tirami, montaż trwał około miesiąca – mówił Mateusz Koniuszaniec , jeden z uczniów. Teraz mamy szkołę na miarę XXII wieku – dodał dumny maturzysta z „Ekonoma”. Wartość doposażenia trzech jeleniogórskich centrów – wraz z salami w „Mechaniku, które do użytku zostaną oddane w najbliższym czasie – to kwota ponad 6.145 tys. zł.

Oficjalna uroczystość prezentacji sal - wyremontowanych z pieniędzy pochodzących z jeleniogórskiego budżetu oraz wyposażenia dofinansowanego z unijnego programu i budżetu województwa dolnośląskiego w ramach programu „Modernizacji Centrów Kształcenia Zawodowego na Dolnym Śląsku” – rozpoczęła się w „Ekonomie” o godz. 10.00.

- Ponad cztery lata temu ówczesny marszałek Piotr Borys będąc na konwencie starostów zainicjował powstanie takiego projektu i urząd marszałkowski przejął na siebie rolę lidera i główne finansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z budżetu województwa dolnośląskiego – mówił wicemarszałek Jerzy Łużniak. – Był to jedyny taki projekt oświatowy, który udało się zrealizować przy udziale dziewięciu partnerów kształcących w siedmiu branżach, którzy złożyli wspólny wniosek – dodał wicemarszałek.

Zespół Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze zyskał kilka sal do kształcenia zawodu, w tym m.in. sale językowe, recepcję, pokój hotelowy, biuro podróży i inne.

- Jest to ogromny skok jeśli chodzi o poziom nauczania. Sprzęt, który otrzymaliśmy był przywożony tygodniami. Są to najwyższej jakości sprzęty komputerowe, telewizory, wizualizery. Każda klasa jest wyposażona w telefon z faxem, co umożliwia symulację ćwiczeń czysto praktycznych – mówił Mateusz Koniuszaniec, uczeń klasy IV o kierunku turystycznym.

Radości z nowych sal nie kryła dyrektor „Ekonoma” Joanna Marczewska, która podkreślała, że szkoła czekała na ten dzień 4,5 roku.

- Przez prawie pięć lat realizowaliśmy ten projekt, a dzisiaj został on sfinalizowany – mówiła Joanna Marczewska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno Turystycznych w Jeleniej Górze. – My otrzymaliśmy sprzęt multimedialny, ale również branżowy, związany z wykonywaniem konkretnego zawodu, tj. technik hotelarstwa czy obsługi turystycznej. Sprzęt ten prezentuje faktyczne warunki realizacji zawodu, mamy więc teraz narzędzia, dzięki którym możemy pokazać, jak wygląda praca w konkretnym zawodzie – dodała J. Marczewska.

Po wizycie w „Ekonomie” goście - wśród których nie zabrakło przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, parlamentarzystów, władz miasta, radnych Jeleniej Góry, przedstawicieli wydziału oświaty oraz dyrekcji, nauczycieli i uczniów szkół biorących udział w projekcie - przeszli do Zespołu Szkół Licealno – Zawodowych przy ul. 1 Maja.

- W naszej szkole na remont sal i ich wyposażenie w nowoczesny sprzęt gastronomiczny przeznaczono ponad 2 mln zł. Powstała restauracja, kuchnia, trzy pracownie gastronomiczne, profesjonalny bar, a także sale językowe i komputerowe. Kupiliśmy zarówno drobny sprzęt, jak sztućce, talerze, garnki, stoły, krzesła oraz nowoczesne sprzęty elektroniczne, jak piece konwekcyjne, piece do pizzy, mieszarki do ciast, blendery i wiele innych – wymieniała Danuta Pawłowicz, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze. - Nauczyciele w ramach projektu wyjeżdżają do różnych hoteli i restauracji w kraju i za granicą, by później móc przekazać zdobytą tam wiedzę uczniom – dodała.
Uczniowie, w tym Marcin Jaworski z klasy IV a, podkreślali, że nowoczesny sprzęt daje im wiele możliwości doskonalenia swoich umiejętności m.in. jako technik żywienia i gospodarstwa domowego.

- Sprzęt jest rewelacyjny, wyposażenie pracowni pozwala poznać różnorodne techniki przyrządzania potraw czy napoi, dlatego zachęcam do nauki w naszej szkole. Mi osobiście spodobał się zestaw do kartingu, czyli zdobienia w owocach, można np. wyciąć piękny koszyk z arbuza – dodała Magda Wolak z klasy 4a.

Jak mówiła Mirosława Dzika, wiceprezydent Jeleniej Góry niebawem zostanie otwarte trzecie z jeleniogórskich centrów kształcenia, tym razem w „Mechaniku”.

- Dzisiaj otwieramy dwie pracownie, trzecią otworzymy w ciągu najbliższego miesiąca – mówiła wiceprezydent Mirosława Dzika. – Z programu w Jeleniej Górze powstało łącznie 35 pracowni za ponad 6 mln zł, z czego miasto dołożyło tylko 1 mln zł. Pięć milionów to środki unijne i urzędu marszałkowskiego. Cały projekt realizowany w dziewięciu powiatach kosztował 67 mln zł, co pokazuje jego wagę. W ten sposób staramy się odbudować szkolnictwo zawodowe – dodała Mirosława Dzika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Rusza przebudowa ulicy

Ulica Krakowska gotowa

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~starr 19-01-2013 10:56
...gratuluję "Ekonomowi", idą w dobrym kierunku, natomiast Pani Redaktor chcę zwrócić uwagę, że uczennica mówiła o "carvingu", ..karting to troszkę inna dziedzina...
~ 19-01-2013 11:10
super XXII wiek, szkoda że cała reszta to średniowiecze
~lexy 19-01-2013 11:34
Droga Jelonko jak dajecie dużo zdjęć jak np. w tym przypadku to moglibyście do swej strony dodać jakąś mini galerie by czytelnik mógł sobie wybrać zdjęcie które go interesuje .
~abaz 19-01-2013 11:37
Niby wszystko takie idealne,ale to tylko jedno wielkie złudzenie,robione wszystko na pokaz.
~pracuś 19-01-2013 12:16
Kiedy ci wszyscy ludzie pracują, jesli od początku roku widać na Jelonce same powitania i pożegnania, otwarcia i zamknięcia, obchody i akademie...? Każde wydarzenie stało się powodem do niebywałej fety - nawet otwarcie pracowni w szkolnej...
~sławek 27 19-01-2013 13:08
wnioskuję abyście zmienili sposób wyświetlania galerii bo się pochlastać można !!! Może by tak ajaxa zastosować :) !!!!! 64 zdjęcia i za każdym razem przeładowanie strony i nawet nie ma miniaturek ;/
~Stasiek 19-01-2013 13:16
XXII wiek , hm , ciekawe ? A czy te osoby co to napisaly byly kiedys poza granicami Polski i zobaczylo prawdziwy sprzet ? Ja rozumiem , na warunki ubogiej Polski to moze robic wrazenie , XXII wiek , sprzet doslownie przywozony titami , a tak na zarty, nie doslownie to czym ? Tir to nie rodzaj ciezarowki a skrot Miedzynarodowy transport kolowy . TIR to nie rodzaj pojazdu geniusze . Ludzie , zyjecie jak w wiezieniu , klawisze was pilnuja , karaja mandatami za snieg na samochodzie , kufa co za kraj ? Korea Polnocna ma wiecej luzu . Mieszkacie jak ciemniacy i jak sie wam da kawales starej zachodniej technologiii to sie cieszycie jak dzieci z sierocinca ( nie ublizajac sierotom) .Moze tam mialo byc koniec X wieku ale XXII wiek to przesada , jak zwykle u was w Polsce .
~PIC 19-01-2013 13:24
Dlaczego ta Dzika jest taka dzika?
~PIC2 19-01-2013 13:33
Szkoda, że nikt nie zechciał podziękować Markowi Obrębalskiego, bo przecież te pracownie powstały dzięki jego zaangażowaniu! Od bicia piany i propagandy niby-ojców sukcesu z PO na czele z Łużniakiem mieć można wymiotne odruchy! Weźcie się wreszcie do pracy i oddajcie mieszkańcom do użytku coś własnego!
~bzdet 19-01-2013 14:00
Na miarę XXII wieku???? Kogoś chyba pogięło!????
~ 19-01-2013 14:07
Gratulacje dla Handlówki.
~do Angeli 19-01-2013 15:40
Od zawsze wiedziałem, że w innym świecie żyjesz... XXII wiek? Zobaczyłem artykuł i od razu pomyślałem, że musi to być artykuł Angeli. i tu apeluję do Ciebie: ogarnij się! Postaraj się trochę, bo robisz takie błędy, że głowa mała. Jakby Ci w ogóle nie zależało...
~PGE 19-01-2013 15:48
Temat na prawdę gruby. Kupa kasy, przetargi.... Gratulować pomyslodawcom - wykonawcom ! (?)
~< m> 19-01-2013 16:12
Na zdjęciach to głównie stare klamoty , które przyszły na darmową wyżerkę
~niktnie 19-01-2013 17:10
I oczywiście czernow i reszta z PO.
~pan rowicki 19-01-2013 17:19
po miesiacu pojawia sie pierwsze "przyrodzenia" a po roku to juz nikt nie bedzie pamietal ze to nowe
~ 19-01-2013 18:46
6.145 tys. zł czy może 6 mln 145 tys. zł?
~gośc 19-01-2013 21:35
Jak widac na zdjęciach tylko jeden rodzaj układania serwetek - czapki biskupa ale jakie wysookie, że ho ho, a ile sałaty na paterach
rymcycymcy 19-01-2013 22:10
W barach w których bywam zazwyczaj, blat z rurką jest znacznie szerszy ! :) ...to dla bezpieczeństwa ...i podświetlany, to dla lepszego odbioru ! ;)
~LJ 20-01-2013 17:36
Jestem uczniem danej szkoły, i mogę powiedzieć tyle... super ... a nie wyposażenie. W tej oto szkole brak jest postawowych żeczy potrzebnych do funkcjonowania, tak zwany ''Basen'' czy nic innego niż zlew dwukomorowy przy którym jest podłączona bateria tylko z jednej strony co odcina dopływ wody z drugiej strony, a jaka metoda jest na to, no taka że trza garkiem nabierać wody i myć drugą komore, oczywiście nie obwiniam za to nauczycielek od praktyk i tylko ich nie obwiniam... Mógłbym wymieniać jeszcze dużo mankamentów które uprzykrzają życie ucznią ale szkoda na to czasu. Jak zwykle jelonka przedstawia tylko dobrą stronę obrazu.
~beee 28-01-2013 0:02
otworzono i zamknac bo... patrz 17.19
~beee 28-01-2013 0:06
i...zakup slownika vide 17.36

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Od 7 lat nie działa winda w Muzeum Przyrodniczym!  

Odkrycia w kościele

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Gra Miejska w Piechowicach – 3 października

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
186
Tak
39%
Nie
51%
Nie wiem
10%