MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Sukces Jelonków u cieplickich wód! – video

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 2 sierpnia 2009, 18:13
Aktualizacja: Wtorek, 4 sierpnia 2009, 7:27
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Entuzjastycznie przyjętą przez komplet widowni premierą sztuki „Pluskanie, chlapanie, Cieplic odwiedzanie” zakończył się dziś drugi turnus warsztatów „Lato w teatrze”, których areną był Zdrojowy Teatr Animacji. Było pełne wzruszeń pożegnanie młodych artystów, którzy dostali certyfikaty aktorskie. – Piękniejszego zakończenia sezonu nie mogłam sobie wyobrazić – mówiła uwielbiana przez dzieci Lidia Lisowicz, aktorka ZTA.

Samo widowisko to barwnie opowiedziana historyjka o płynie, bez którego nie ma życia i nie byłoby Cieplic takich, jakimi są dziś: o wodzie. Współtwórcami sztuki zainspirowanej pomysłem Bogdana Nauki, dyrektora Zdrojowego Teatru Animacji, były dzieci w wieku od lat sześciu do dwunastu, które od 20 lipca pod okiem instruktorek: Lidii Lisowicz, Bogny von Woedtke oraz Doroty Bąblińskiej-Korczyckiej przygotowywały spektakl.

Dzieci z Teatrzyku Jelonka Górskiego, które w ubiegłym roku wyraziły sceniczne zaniepokojenie losami jelenia w herbie miasta, w te wakacje pochyliły się nad wodą: nie zwykłą kranówą, ale cieplicką „Marysieńką”. Swoją troskę wypowiadają w manifeście anonsowanym przez trójkę narratorów: Zuzię Rzemińską, Matyldę Lisiecką i Maćka Sokołowskiego. Młodzi aktorzy zapuszczają się w wir muzycznych skojarzeń wodą inspirowanych.

Są wesołe i nostalgiczne piosenki, których atut to znakomite możliwości wokalne „Jelonków”. A raczej „Jelonek”, bo w zespole jest tylko dwóch mężczyzn. Świetna jest zwłaszcza młodziutka Kasia Skóra (osiem lat). Widowisko daje też możliwość wytańczenia się Klaudii Rabendzie i Mirkowi Zagulskiemu, na co dzień zaangażowanej parze tanecznej występującej na różnych zawodach.

„Chlapanie” daje możliwość ekspresji młodym artystom (nie będzie nadużyciem to słowo w tym miejscu), którzy sami wymyślili scenopis przezabawnych reklam „Marysieńki”. Małgosia Kukiel, Weronika Tobolewska, Karolina Wołczyńska, Gosia Parzymies, Mirek Zagulski i Karolina Kozacka rozbawiają do łez publiczność komediowymi gagami dopracowanymi scenicznie przez panie instruktorki. Powalają „dźingle” autorstwa Bogny von Woedtke, kierowniczki muzycznej sztuki.

No i woda. Prawdziwa! Podgrzana grzałkami, aby nie przeziębić dzieci, wyzwala w młodych aktorach żywioł sceniczny nie do opanowania. W „Chlapaniu” bohaterowie są autentyczni, co w teatrze – zwłaszcza w przypadku młodych adeptów sceny – wcale łatwe nie jest. Z gracją pluskają się w nich spektaklowe królowe Marysieńki (Miriam Gordziejonek na zmianę z Angeliką Rams, która wystąpiła dziś). A kiedy dokona się już uzdrowienie monarchini, jej dwór żywiołowo śpiewa „Hej bystra woda!” oraz „Jedź do wód!” Wszystko dzieje się oczywiście w wodzie, która ze sceny pryska na wszystkie strony.

Dzieci oklaskiwała pełna widownia Teatru Zdrojowego. Zabrakło wolnych foteli i kilka osób musiało zadowolić się dostawkami. – To było wspaniałe widowisko. Żywe i prawdziwe! – chwalił Grzegorz Jędrasiewicz, edukator z Biura Wystaw Artystycznych. Popularny pan Grzesio usiadł z mamą w pierwszym rzędzie nie bojąc się tytułowego chlapania, które zresztą nikomu nie przeszkadzało. – To zdrowa woda, więc będę zdrowszy – mówił jeden z panów.

Kiedy już młodzi aktorzy się ubrali i osuszyli z wielkiego chlapania, nadszedł czas na premierowy bankiet. Na wstępie Bogdan Nauka wręczył dzieciom upominki: wspomniane certyfikaty aktorskie, koszulki „Lata w teatrze”, płytę z filmem z warsztatów oraz… srebrnymi czterema jeleniami, dukatami lokalnymi od prezydenta Marka Obrębalskiego. Upominki dostali też instruktorzy i osoby zaangażowane w projekt. Młodzi uczestnicy warsztatów - specjalnym listem - podziękowali wszystkim za cierpliwość i nowe doświadczenia, jakie zdobyli na deskach Zdrojowego Teatru Animacji. - Mam nad biurkiem już jedno takie podziękowanie sprzed roku. Dołączę do niego następne - zapowiedział Bogdan Nauka.

Spektakl obejrzała też Magdalena Szpak, przedstawicielka Instytutu Teatralnego im. Raszewskiego, głównego organizatora LWT. Towarzyszył jej Tadeusz Wnuk. Zauważyliśmy również Jacka Paruszyńskiego. Obaj panowie od jutra zaczynają pracę przy turnusie „Lata” w Teatrze im. Norwida. Obecny był jego dyrektor Bogdan Koca oraz Irena Kornacka.

Kolejne „Lato w Teatrze” zorganizowane w Teatrze Zdrojowym przeszło do historii. Dwa tygodnie spędzone ze sztuką i aktorami dostarczyły wiele wzruszeń i doświadczeń nie tylko młodym adeptom aktorstwa, ale i niżej podpisanemu, który dzień w dzień towarzyszył im dokumentując przygotowania do premiery. A same dzieci, które pierwszego dnia przyszły nieśmiałe i spięte, kończą warsztaty ośmielone, wzbogacone sztuką i psychicznie odporniejsze na wyzwania codzienności. Będziemy wszyscy żyli nadzieją, że Teatrzyk Jelonka Górskiego spotka się ponownie za rok.

W II turnusie „Lata w teatrze” udział wzięli: Małgorzata Babik, Loreine Bartosiewicz, Miriam Gordziejonek, Daria Hryniewicz, Karolina Kozacka, Małgorzata Kukiel, Dominika Lemiesz, Matylda Lisiecka, Jaś i Michał Małeccy, Aleksandra i Joanna Nizwald, Joanna Oleksyk, Małgorzata Parzymies, Klaudia Rabenda, Angelika Rams, Zuzanna Rzemińska, Katarzyna Skóra, Maciej Sokołowski, Elwira Stanik, Weronika Tobolewska, Magdalena Uzorko, Karolina Wołczyńska, Mirek Zagulski oraz Ania Zębik.

LWT: odsłona trzecia
Dziś (poniedziałek) startuje kolejny, trzeci turnus „Lata w teatrze”. Tym razem Teatr im. Norwida zaprosił grupę licealistów, którzy pod opieką Tadeusza Wnuka, Grażyny Tabor i Jacka Paruszyńskiego będą realizowali przedstawienie „Pamięć”. Całą imprezę wspiera Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie oraz Urząd Miasta w Jeleniej Górze pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Obejrzyj video!

Ogłoszenia

Czytaj również

O bezpieczeństwie

Operetka na wynos

Pustostan po premierze

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~UCZESTNICZKA TEATRU :) 2-08-2009 18:39
SZKODA ŻE JUTRO JUŻ NIE PRZYJDZIEMY NA 9.00 DO TEATRU :( I NIE SKONCZYMY O 15 :( BUUUUUU :((((
_Dag 2-08-2009 18:48
To tylko jeden pokaz? Szkoda :(
~ 2-08-2009 19:19
Przedstawienie świetne, duże brawa dla organizatorów i młodych aktórów ;] Czekam na występ za rok!
~ 2-08-2009 20:36
A film będzie?
~k a r oo__ 2-08-2009 21:36
ehhh . ((( tęskno mi ; ((( wogle jakis filmik by sie przydal ;DDD na jelonce xdddd smutno mi sie zrobilo na koneic tych filmów co dostaliśmy ; ((((( POZDRO. dla pana konrada - tejo xDDD
piipi 2-08-2009 21:54
~Spektakl rowniez obejrzal Pan Grzegorz z mama !
~ 2-08-2009 22:06
a czemu" cieplickich" z malej (wiem ze jakich )ale powinno byc z duzej bo to nazwa MIASTA)
~miejscowy 2-08-2009 22:16
Dzieci zdały egzamin na śpiewająco.Były wspaniałe.Zwłaszcza najmłodsze.Natomiast władze Uzdrowiska na dwóję!Przecież całe przedsięwzięcie to bezpłatna promocja.Ani pan prezes Jałako,lub ktoś w jego zastępstwie nie podziękował młodym aktorom i dyrekcji Teatru za wspaniałą reklamę.Wstyd!A tak na marginesie panie prezesie - co z tą Marysieńką?Czy odpowie pan na manifest?
~ 3-08-2009 9:23
Lubiły panią Lidie? Jak ja miałam z nią teatralne, to ogólnie była fajna, tylko cholery szło dostać z tymi jej ćwiczeniami...
~Anna 3-08-2009 15:56
jeżeli dzieci dobrze się bawiły :) , bez komentarza
~GOSIA 3-08-2009 20:08
jak masz na imię uczestniczko warsztatów bo ja też uczestniczyłam i było EXTRA
teessi 3-08-2009 23:16
Widać na filmie, że dzieci bawiły się świetnie. Świadczą o tym również wpisy pod tym tekstem, np. post wyrażający żal, że to już koniec spotkań.
~:-) 6-08-2009 21:43
"cieplickich" z małej, dociekliwy czytelniku, gdyż jest to przymiotnik, bez względu na to , co określa, tak samo jak " język polski" napiszesz z małej litery:-) pozdrawiam
~do Dag 2-12-2009 19:45
Wiesz co były dwa ! trzeba było wcześniej przychodzić !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Karkonoskim

Spotkania z tradycją

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

Muflon Live na dwie sceny

70 drzewek na jubileusz

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
336
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%