MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sudety w Gościńcu

Wiadomości: Kowary
Wtorek, 16 lipca 2019, 8:03
Aktualizacja: Czwartek, 18 lipca 2019, 16:36
Autor: WAC
Fot. Zbigniew N. Piepiora
Kilka dni temu w „Gościńcu na Starówce” w Kowarach odbyło się otwarcie wystawy pn. „Sudety w malarstwie Stanisława Kanonowicza”.

Na obrazach można podziwiać: sudeckie szklaki, Góry Sokole, Śnieżkę, pałace „Nowy Dwór” i „Wojanów”, schroniska PTTK „Samotnia” i „Odrodzenie”, „Jelenią Strugę”, Kolorowe Jeziorka, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, zamki Chojnik i Czocha, widok na Kotlinę Kamiennogórską, Góry Wałbrzyskie i Kamienne z Lasockiego Grzbietu czy Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Autor prac – Stanisław Kanononowicz – jest emerytowanym nauczycielem, polonistą. Ukończył Studium Nauczycielskie i Wydział Filologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Artysta mieszka w Kowarach od 1977 roku. S. Kanonowicz jest znany w swoim mieście, gdyż często prezentuje swoje prace na okolicznościowych festynach czy plenerach malarskich i współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Kowarach oraz uczestniczy w działalności Stowarzyszenia Miłośników Kowar, którego jest honorowym członkiem.

Od dziecka bardzo lubiłem rysować – mówi S. Kanonowicz. - Z tego też względu znalazłem się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie zdobyłem podstawową wiedzę i umiejętności z zakresu rysunku i malarstwa oraz innych dziedzin plastyki. Po ukończeniu liceum nie kontynuowałem drogi artystycznej, lecz wybrałem inny zawód i stałem się nauczycielem języka polskiego. Nie porzuciłem jednak malarstwa, rysowałem i malowałem przy każdej okazji i chętnie uczyłem dzieci rysunku i malarstwa w ramach lekcji plastyki i na zajęciach pozalekcyjnych. Moją ulubioną techniką jest akwarela, jednak maluję także obrazy olejne, pastele i tempery. Lubię rysować ołówkiem, kredką, piórkiem czy patykiem

S. Kanonowicz skromnie określa się mianem „artysty-amatora”. Namalował ok. 1000 prac. „Sudety w malarstwie Stanisława Kanonowicza” to piąta indywidualna wystawa tego malarza i rysownika. Możemy na niej zobaczyć jego zarówno bardzo wczesne, jak i najnowsze obrazy i rysunki.

Wystawę prac pn. „Sudety w malarstwie Stanisława Kanonowicza” można oglądać bezpłatnie do 15 września. Ekspozycja jest otwarta codziennie w godzinach 12.00-20.00 w „Gościńcu na Starówce” przy ul. 1-go Maja 23 w Kowarach.

Twoja reakcja na artykuł?

7
58%
Cieszy
1
8%
Dziwi
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
3
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Lekcje sztuki rozpoczęte

Zaczytaj się z Jelonką.com

KOD znowu pod sądem

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~poiu' 16-07-2019 20:11
Cyt:"Ukończył Studium Nauczycielskie i Wydział Filologii Uniwersytetu Wrocławskiego". Człowiek się jednak uczy całe życie. Nigdy bym nie wpadł, że można ukończyć "Wydział...".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dworzec do remontu

Bogactwo poezji

Kandydaci PO

Powstaje kolejny market na Zabobrzu

PiS zaprezentował kandydatów

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
624
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%