MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Suche lato – grzybów mniej

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 26 września 2018, 7:45
Aktualizacja: Czwartek, 27 września 2018, 9:26
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze odbyła się XXX Wystawa Świeżych Grzybów, podczas której można było zapoznać się z ponad 200 gatunkami. Korzystając z okazji zapytaliśmy miejscowego mykologa jak długie, suche lato odbiło się na występowaniu grzybów na naszym terenie.

Jak podkreśla mykolog z Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze, długie i ciepłe lato miało wpływ na poszukiwania grzybów na wystawę.

- Szukaliśmy grzybów w nietypowych siedliskach, które zwykle pomijamy. Były to np. torfowiska, miejsca zabagnione. W tym roku zebraliśmy też sporo grzybów nadrzewnych, które występują na martwym lub żywym drewnie - powiedział Czesław Narkiewicz.

Podczas wystawy można było zapoznać się z 209 gatunkami grzybów, co zdaniem organizatora wystawy, jest bardzo dobrym wynikiem biorąc pod uwagę jak suche lato mieliśmy. Tak duża ilość grzybów to efekt dwudniowej pracy zaledwie czterech osób z Muzeum (plus zaprzyjaźnieni grzybiarze z okolic).

- Zbieramy grzyby w Karkonoszach, Górach Izerskich, Kotlinie Jeleniogórskiej, Górach Kaczawskich - opowiadał Cz. Narkiewicz, który za każdym razem apeluje, aby zbierać owocniki tylko tych grzybów, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne.
- Wiele gatunków można spożywać. Polacy zbierają ich bardzo mało, a Czesi, Słowacy czy Rosjanie zbierają ich znacznie więcej - zauważył jeleniogórski mykolog, który przyznaje, że miał już okazję jeść niektóre purchawki, purchawicę olbrzymią, łuszczaka zmiennego. - To są gatunki, które warto też wykorzystywać, zwłaszcza że większość grzybiarzy je omija i są dostępne. Smakowo jednak borowiki i inne powszechnie zbierane grzyby są lepsze, ale te, które wymieniłem też mają aromat grzybowy i doskonale nadają się do potrawy - przekonuje Czesław Narkiewicz.

Z gatunków torfowiskowych po raz pierwszy na wystawie gościł np. maślak błotny czy maślak wejmutkowy. W tym roku pojawiły się też gatunki, których od kilku lat nie można było znaleźć na naszych terenach, jak chociażby kolczatek strzępiasty, soplówka bukowa, lakownica jasnomiąższowa czy mądziak psi, który występuje w krajach tropikalnych.

Twoja reakcja na artykuł?

7
39%
Cieszy
0
0%
Dziwi
3
17%
Nudzi
3
17%
Smuci
1
6%
Złości
4
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Inauguracja ze Stradivariusem

Szlakiem Bernatta

Nowa rada ds. osób niepełnosprawnych

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Explorator 26-09-2018 9:39
Do lasów w Szklarskiej trzeba było przyjechać! Nigdy nie było tyle Prawdziwych :)
~KOLENDA-sreska 26-09-2018 9:51
Co za bzdura. Grzybów w tym roku jest full . Kto nie pojedzie na grzyby to przyjeżdża zaopatrzony na kolejne lata.
~X 26-09-2018 11:02
do: ~KOLENDA-sreska (9:51)
Ciekawe gdzie te grzyby?zdradz jakies miejsca bo ja znajduje w lasach czesciej smieci niz grzyby😂
~Dikanda 26-09-2018 9:56
Wszystkie grzyby sa jadalne,ale niektóre tylko raz.
~...taka to prawdusia... 26-09-2018 14:54
Po ostatnich dość obfitych opadach, pogoda sprzyja wysypowi grzybów. Lubią one chłodne noce i ciepły dość +15 stopni dzień*. Grzybnia teraz jest gotowa do produkcji owocników i tylko jak ściółka nasiąknie wodą, ruszają. Rosną szybko, w ciągu jednej doby wyrasta grzyb do nawet 10 cm. W igliwiu składają swoje jajka przeróżne latające stwory, motylowate gównie. I w momencie kiedy rusza produkcja owocnika ich jajka też się ruszają, w ciągu kilku godzin wykluwając larwy. One się spokojnie usadawiają na rosnącym (jeszcze pod ziemią) grzybie i zaczynają go żreć. Jeśli znajdziemy grzyba świeżo wyrosłego, będzie on zdrowy. Natomiast gdy postoi on 2-3 dni - przeżrą go na wylot. PS.** Pamiętam jak kiedyś na autostradzie za Bolesławcem, w październiku zbierałem przepiękne podgrzybki wielkości jajka-niespodzianki. Były one zmarznięte na kość. A było ich setki. Po odmrożeniu wyglądały jak nowe.
~azja 29-09-2018 20:16
A u nas w kowarskich i okolicznych lasach ani grzybka latem. Teraz dopiero pojawiają się.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dlaczego już grzeją?

Piękne święto plonów

Protest pod sądem

Lista Lewicy do Sejmu

Dożynki Wojewódzkie w Niemczy  

Sonda

Czy majątki żon i dzieci polityków również powinny byc jawne?

Oddanych
głosów
90
Tak
79%
Nie
18%
Nie mam zdania
3%