MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej dla docenta KPSW

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 8 września 2015, 8:12
Aktualizacja: 8:14
Autor: KPSW
Fot. Archiwum KPSW
Dr Józef Zaprucki, germanista z długoletnim stażem pracy, docent na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, został laureatem jednego z najbardziej prestiżowych stypendiów naukowych na świecie. Jego odkrywczy projekt badawczy „Transfer znaków kulturowych – Aspekty śląskości w Pensylwanii” został zaakceptowany przez specjalną komisję Fundacji Kościuszkowskiej.

Dzięki temu dr Zaprucki z KPSW otrzymał stypendium przeznaczone na prowadzenie badań w Stanach Zjednoczonych na Duquesne University w Pittsburghu, jednej z czołowych amerykańskich uczelni wyższych.

W historii Fundacji Kościuszkowskiej stypendia otrzymali m.in. prof. Leszek Balcerowicz, Jolanta Fajkowska, prof. Norman Davies czy Juliusz Jan Machulski.

- Bardzo się cieszę i serdecznie gratuluję panu docentowi Józefowi Zapruckiemu. To duże i znaczące wyróżnienie także dla naszej uczelni oraz dla regionu. Jestem rad, że to właśnie nasz pracownik odniósł ten sukces i zdobył to nader prestiżowe stypendium naukowe, które liczy się bardzo nie tylko w świecie nauki – mówi prof. dr hab. Marian Ursel, Rektor Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze.

Fundacja Kościuszkowska zajmuje się wspieraniem wymiany akademickiej i kulturalnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, rocznie przeznaczając milion dolarów na granty oraz stypendia. Organizuje również m.in.: doroczny bal w Waldorf Astoria, konkurs pianistyczny im. Fryderyka Chopina, programy stypendialne w USA i Polsce (na Uniwersytecie Jagiellońskim i Katolickim Uniwersytecie Lubelskim), Konferencję Katyńską i wiele innych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych. Fundacja Kościuszkowska powstała w 1925 roku i od tego czasu wśród jej honorowych członków zarządu byli m.in. Czesław Miłosz, Ryszard Kapuściński, Krzysztof Penderecki, Rafał Olbiński, Zbigniew Brzeziński czy Andrzej Wajda.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radosna edukacja w przedszkolach

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Anzelm B. 9-09-2015 7:46
Pan Profesor Zaprucki bardzo sobie na ten zaszczyt zapracował. Ciekawe, pełne tajemnic i wielkiej wartości kulturowej prace naukowe. A tak przy okazji: Rafał Olbiński, właśc. Józef Rafał Olbiński, poprz. Józef Rafał Feliks Chałupka (ur. 21 lutego 1943 w Kielcach) – polski malarz, grafik i twórca plakatów
~Brunner 13-09-2015 21:00
Nie wiem o co chodzi w tym transferze znaków aż do Pensylwanii ale; gratulacje!
~ 21-09-2015 10:27
Gratulacje p. Jozefie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wakacje czas zacząć!

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Nabór do szkół ponadpodstawowych  

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%