MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Stypendia szkolne wyłudziło... ponad 50 osób

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 3 czerwca 2015, 7:30
Aktualizacja: 7:34
Autor: 112
Fot. Archiwum
Jeleniogórscy policjanci ustalili i przedstawili zarzuty kilkudziesięciu osobom, które na podstawie fałszywych dokumentów wyłudziły tzw. stypendia szkolne. Straty Miasta Jelenia Góra z tego tytułu wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze w wyniku prowadzonych działań operacyjnych ujawnili proceder, polegający na wyłudzaniu przez rodziców stypendiów szkolnych na szkodę Miasta Jelenia Góra.

W sprawie tej funkcjonariusze do chwili obecnej ustalili 52 podejrzanych , którym w większości przedstawiono zarzuty oszustwa i posługiwania się sfałszowanym dokumentem. W wielu przypadkach zapadły już wyroki, a osoby te poddały się dobrowolnie karze. Postępowanie to policjanci prowadzą od ubiegłego roku.

- Nielegalny proceder polegał na tym, że rodzicom, którzy spełniali warunki formalne przyznawano stypendia szkolne na zakup artykułów szkolnych czy odzieży sportowej. Stypendia w wysokości od 548 zł do 822 zł wypłacane były po przedstawieniu rachunków, faktur dokumentujących zakup. Jak ustalili funkcjonariusze, dokumenty, które zostały sprawdzone okazały się fałszywe, jak również żadne zakupy nie były zrealizowane. Niewykluczone, że są jeszcze inne osoby, które dopuściły się tego procederu – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy KMP w Jeleniej Górze.

- Ponadto w tej sprawie zarzuty przedstawiono również dwóm jeleniogórzankom w wieku 43 i 54 lata. Jedna z nich bezpłatnie lub za drobną opłatą wystawiała fałszywe rachunki, a druga sprzedawała opieczętowane faktury in blanco – dodaje Edyta Bagrowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Chciał oszukać policjantów

Nad Śnieżnymi Kotłami

Kandydaci PO

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~eryk 3-06-2015 8:17
Pazerność nie zawsze popłaca.
~ 3-06-2015 8:52
Ba, i napewno robili to ludzie ktorym limit krytyczny przekraczal 2 zl minimalnej kwoty utrzymania. To rzeczywiscie przestepstwo. Watpie by robili to ludzie nowobogaccy. Zwyklym ludziom w pelnych rodzinach (majacych prace) sie nie przelewa, co maja powiedziec porzucone matki z dwojgiem dzieci, ktore musza za nedzne alimenty i marny zarobek wychowywac dzieci w wieku szkolnym? te kobiety sa pozbawione jakich kolwiek zapomog i wlasnie balansujac na granicy biedy minimalnie przekraczaja o kilka zlotych owa glodowa pule ujeta w przepisach i w momecie uzyskania stypendium staja sie przestepcami o ktorych mowa. Zenujace.
~KRECIK 3-06-2015 9:13
Pewnie najlepiej wszystkich od razu ukarać i posadzić, te stypendia to żadne kokosy , a może ci ludzie przeznaczyli te pieniążki na jedzenie.....? Miasto straciło??? Dobre sobie, niech sie miasto przyzna ile straciło na hu...ej fontannie za 2mln????
~azja 3-06-2015 9:39
Od kiedy pamiętam, stypendia otrzymywali oszuści i patologia. Dzieci prywaciarzy przynoszą zaświadczenia o braku dochodów u rodziców, a dzieci patologii pożyczone od znajomych rachunki. Jakby fachowcy umieli dokładnie sprawdzić kto bierze te pieniądzę, to 90% wróciłoby do kasy. Prawdziwa bieda nie potrafi na ogół upomnieć się o cokolwiek
~P.W. 3-06-2015 9:59
Czemu się pomaga tylko osobom które sobie " nie radzą" w życiu. Pracują na "czarno" by nie wykazywać dochodu. Za to dostają mieszkania opłaca się im czynsze i rachunki, niektórzy dostają węgiel nie mając pieca. A człowiek który uczciwie pracuje, wziął kredyt na mieszkanie i po opłaceniu kredytu i innych zobowiązań ledwie wiąże koniec z końcem bo na wyżywienie całej rodziny mu zostaje już tylko 700-1000zł to ma sobie sam radzić. Rozwiązać MOPS-y a te pieniądze przeznaczyć na stworzenie miejsc pracy.
~b. 3-06-2015 10:25
Straszne. Wszyscy popierają oszustwo i fałszerstwo. A może tak to osoby, które komentują są zainteresowane i same siebie usprawiedliwiają. Skąd wiadomo, że to matki samotne z dwójka dzieci?
~ii 3-06-2015 10:30
90% rodziców pobierających stypendia to ludzie pracujący za granica odbierają kasę siedząc w luksusowych autach, a 10 to rodzice na którzy maj komorników i długi
~samotna z 2 dzieci 3-06-2015 10:40
Rodziny, którym stypendia by się nalezały nawet nie zgłaszają się po takowe. Raz poszłam by zapytać się o pomoc przy zakupie podręczników, zobaczyłam pancie-mamcie z tipsami i z komórkami, których nazw nawet nie znam. Były dobrze zorientowane jaki papiery podrzucić. Wycofałam się, tym bardziej że nie chodzę żebrać po MOPSach i jak je tam zwą. Na talerz zupy starcza.
~Tip 3-06-2015 10:44
Zgadzam się z wypowiedzią Pana/Pani,, b,,. W dodatku jak napisali w artykule Ci ludzie składali fałszywe faktury za zakupy,czyli żadne pieniądze nie trafiły dla dzieci na potrzebne im artykuły. . Oszuści o tyle.....
~ElaB. 3-06-2015 11:09
Szkoda, że nikt w Mieście nie chciał się zainteresować Firmą, która świadczyła usługi dla ZGKiM JG, a "kroiła" nie tylko lokatorów, a przede wszystkim Miasta i to na grube, grube pieniądze. Pomimo udowodnionego faktu przekrętu, wszyscy nabrali "wody w usta" w tej sprawie. Najlepiej aferę zrobić za parę groszy, bo bida nie podskoczy. Nie to, że popieram kombinację, ale ich zmusza do tego bieda, a Firma kierowała się pazernością.
~duży 3-06-2015 11:18
Normalnie drugie ambergold
~niezależna 3-06-2015 12:30
...zwykli oszuści..mam nadzieje, że kara będzie bardzo dotkliwa...
~Pi 3-06-2015 13:16
Wreszcie jakiś poważny sukces policji - rozbili 50 osobowy damski gang wyłudzaczy. A tak poważnie baby kupiły taniej używane podręczniki i nie załatwiły sobie oryginalnych faktur i durne wypisały lewiznę - a nadwyżkę pieniędzy przeżarły lub wydały na zeszyty. A przecież mogła jedna z drugą pójść pod księgarnię poprosić kupujących o paragon i dostałyby prawdziwe faktury. Jak kara więzienia (w zawieszeniu) za nierozliczonych parę stówek ma się do braku jakiejkolwiek kary dla posłów Hofmana i innych za wyłudzenie grubych pieniędzy za fikcyjny przejazd samochodem do Hiszpanii? Zamiast kobiety opieprzyć i przypilnować prawidłowych rozliczeń lub lepiej kupić książki zbiorowo (z dodatkowym rabatem) to poszczuli je policją.
~blondynka 3-06-2015 14:00
Do Pi To relatywizm - najgorsza choroba naszych czasów. Wieczne idiotyczne porównania: a on ukradł więcej, a mógł to zrobić tak, że nikt by się nie dowiedział. Chodzi o fakt - oszustwo to jest oszustwo nie ma mniejszego ani większego oszustwa. To co piszesz to jakaś nie logiczna zupełnie paplanina.
~Pi 3-06-2015 14:10
"nie logiczna" to raczej blondynka. Nie strzela się z armat do wróbli - wystarczy ze śrutówki. Do ukarania kobiet wystarczyłoby działania urzędnika weryfikującego / przydzielającego zapomogi.
~taka p. 3-06-2015 14:30
To oczywiście podstawieni z jeleniogórzan wrocławianie, którzy tylko myśla jak zaszkodzić temu miastu.
~blondynka 3-06-2015 14:51
Jasne, że masz rację ale to końcówka Twojej wypowiedzi ( dotyczy kary). ja nie napisałam, że wszystkich trzeba karać jednakowo. To jest inna sprawa. Chodzi o samo Twoje podejście do oszustwa.
~Juliusz 3-06-2015 15:37
Najprawdopodobniej żelazny elektorat PO bo mogli kręcić niezłe lody. Liczą, że jesienne wybory pozostawią PO na stołkach i będzie mozna dalej je kręcić. Dlatego nie zaskakują wyniki wyborów prezydenckich w tym rejonie.
~równiejsi 3-06-2015 16:56
Nie wiem dlaczego nasunęło mi się skojarzenie z panem marszałkiem Sikorskim i jego jazdami samochodem prywatnym. No cóż są tacy co mogą więcej.
~ 3-06-2015 18:16
Tak blondynko, oszustwo to oszustwo,z tym należy się zgodzić. I wymierzyć karę stosowną do wielkości oszustwa, pan H. i inni , ci od samolotów,zegarków i ci wczesniejsi od ambera i in. też powinni ponieść karę. Jedno jest pewne - relatywnie do zajmowanej pozycji -dziadówy będą miały wpisy w papiurach jako karane, a poważniejsi złodzieje chodzą w chwale ,jako mężowie stanu i wp.... będą nadal,raczki i ośmiorniczki.
~Bond 007 3-06-2015 18:47
Dobrze powyżej stwierdził ~azja, że: "Prawdziwa bieda nie potrafi na ogół upomnieć się o cokolwiek". Ja też odbieram stypendium dla dzieci i muszę kombinować z fakturami imiennymi na rzeczy, których nie kupuję nowych!!! Ubrania z lumpexu, książki stare od znajomych lub z aukcji, a zeszyty z Tesco po 1,00. Też miałem ochotę podrobić faktury, ale się nie odważyłem, bo przewidywałem podpuchę ze strony Gminy! Przecież, jeżeli ktoś spełnia kryteria stypendium, to po co mu wyznaczać zakres wydatków??? Nawet jak wyda stypendium na wódę, to i tak na wódę zawsze znajdzie, bo musi! Biurokracja, jak za komuny... Mam nadzieję, że sąd jeleniogórski będzie rozsądny, jak zwykle i uwali tą głupią robotę kretynów policjantów, ścigających ubogich, chcących przeżyć, a stroniących od bandziorów, ze strachu...
~ 3-06-2015 20:23
Do azja. Pamiętam okres studiów, gdzie w Kolegium Karkonoskim do wypłaty stypendium od studenta ubiegającego się o stypendium socjalne, żądano przedłożenia nie jakichś tam rachunków a zaświadczenia o uzyskanych dochodach jego rodziców/ rodzica z urzędu skarbowego. Do KRECIK. Masz rację. Stypendia to niskie kwoty, a więc nikt, oprócz osoby biednej o bardzo niskich dochodach nie będzie próbował "wyłudzić" stypendium. Tylko, co to oznacza wyłudzanie, kiedy rodzice ledwo wiążą koniec z końcem i muszą dziecku wiele odmawiać?
~ 3-06-2015 20:45
Psioczy się na komunę, ale w komunie książki i podręczniki, za wyjątkiem ćwiczeń do wypełniania były wypożyczane za darmo i w całym kraju te same. Dziś wydawnictwa, których mamy niezliczoną ilość, przekupują nauczycieli, wysyłając im darmowe egzemplarze podręczników. Komplet podręczników to koszt kilkuset złotych. Nawet po zbiorowej zniżki, koszt ten nieznacznie spada, tak więc nie dziwię się, że rodzice mający niewielkie dochody, sięgają po podręczniki używane. Z rachunkami nie trzeba tu kombinować, bo sprzedawca, który oferuje używane podręczniki w centrum miasta to osoba o znamionach prowadzenia sprzedaży ciągłej, zorganizowanej. A więc prowadzącej działalność gospodarczą i jest w związku z tym prawnie zobligowana do wystawienia rachunku/ faktury.
~xxx 3-06-2015 21:14
a jak zlodzieje z wiejskiej kradna miliony i uchodzi im to na sucho ... brak wyrokow ... to jest ok .. a jak zwykly kowalski zakreci cos zeby miec troszke lepiej to juz do niego leca pieski i czepiaja sie .. popaprany kraj .. moze czas ruszyc na tych zlodzieji i zabrac im to co ukradli ?!!!
hgandecki 3-06-2015 21:41
Absolutnie winą za to nie obarczam rodziców lecz urzędników którzy wymyślili taką właśnie formę otrzymania pomocy. W naszym mieście jest bieda nie ma pracy . Wiele matek samotnie wychowujących dzieci nie ma na chleb.One najlepiej wiedzą co potrzeba dla ich dzieci a nie urzędnicy. Urzędnicy powinny ustalić osoby biedne przy udziale dyrektorów szkół i opieki społecznej i tam skierować pomoc.
~Aqa 3-06-2015 23:09
Przez jakiś czas pobierałam stypendium i problem z nim jest taki: we wrześniu kupujesz podręczniki, zeszyty wyprawkę, rzeczy na wf i te f-ry przedstawiasz w grudniu przy 1wszej turze wypłaty stypendium. Od stycznia zbierasz nowe f-ry. i tu pojawia sie problem bo co kupujesz tak naprawdę dziecku do szkoły (czy jak kto woli z listy rzeczy dopuszczonych) by mieć f-ry na stypendium? 3 ołówki kredki pisaki i kilka zeszytów - czyli jakieś 50zł a nie 850. weźcie pod uwagę że gdy masz 2kę czy 3kę dzieci tak naprawdę nie wydajesz na nie co m-c po 150-300zł na art szkolno sportowe. Gdy pierwszy raz stanełam przed tym problemem powiedziałam że dla mnie pomoc by była gdybyym 1września dostała w szkole zestaw ksiażek ćwiczeń i zeszytów i tyle - bo właśńie nie musiałabym kombinować i cudowac
~Anzelm B. 4-06-2015 7:54
No,strasznie się ta Policja od PG popisała. Tytuł artykyłu daje do zrozumienia, że wyłudzono stypendia. Natomiast tekst wskazuje, że owszem, przyznano właściwie, ale pieniądze nie wydane zostały na przybory szkolne. Może na jedzenie ? Może na węgiel, bo zima była ? Jak na wódkę, to wina przyznających, bo mogli przewidzieć i sami kupić dziecku wyprawkę. W biednych rodzinach, różnie bywa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Policja o ponad miesiącu wakacji w regionie

Zygzakiem na rowerze

Kolizja trzech aut w Siedlęcinie

Stop takim przepustom

Rozbój w lombardzie

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
591
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
5%