MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Stypendia socjalne wyższe, ale niepewne

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 17 października 2009, 8:47
Aktualizacja: 8:48
Autor: Angela
Fot. .....
Jeszcze w tym roku uczniowie uprawnieni do pobierania stypendium socjalnego mogą liczyć na większe pieniądze. Od 1 listopada wzrośnie minimalna kwota stypendium z 51,2 zł do 72,8 zł. Fizycznie pieniądze trafią do kiszeni zainteresowanych jednak dopiero w grudniu. W minionym roku z tego wsparcia skorzystało 742 osoby.

Jak zapowiada Marta Oreszczuk z Wydziału Oświaty w Jeleniej Górze, nie jest jeszcze znana dokładna liczba uczniów, którzy w tym roku sięgnęli po stypendium socjalne. Takie dane pojawią się dopiero w grudniu. Na podstawie złożonych do 15 września wniosków wiadomo jednak, że jest to mniejsza liczba w niż w roku ubiegłym.

Bez zmian pozostały natomiast kryterium przyznawania tego świadczenia. Starać się o nie mogą uczniowie z rodzin, w których dochód nie przekroczył 351 złotych netto na jednego członka rodziny. Uczniowie muszą być też mieszkańcami Jeleniej Góry, w wieku poniżej 24. roku życia.

Wzrost minimalnej kwoty stypendium socjalnego o 42 procent niesie jednak niebezpieczeństwo, że w Narodowym Programie Stypendialnym na 2010 rok może zabraknąć pieniędzy dla wszystkich. W projekcie budżetu na 2010 roku rezerwa celowa na Narodowy Program Stypendialny ma wynosić 505 mln zł, czyli tylko o 7 procent więcej niż w tym roku.

Jeśli okaże się, że pieniędzy będzie za mało, brakującą kwotę będą musiały dołożyć samorządy. Marta Oreszczuk twierdzi jednak, że w Jeleniej Górze takiej sytuacji być nie powinno.
– Co roku wypłacaliśmy wyższe od minimalnych kwot stypendiów – mówi. Zależy to od liczby osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. W tym roku najprawdopodobniej nie będzie to zbyt duża liczba osób, dlatego pieniędzy zabraknąć nie powinno.

Dla przykładu w minionym roku Jelenia Góra otrzymała na stypendia socjalne niemal 638 tysięcy złotych. Przy założeniu, że w tym roku o stypendia starałoby się 700 osób, kwota stypendium, jaka byłaby potrzebna na wypłatę świadczenia minimalnego dla wszystkich uprawnionych do pobierania tego świadczenia, wyniosłaby 51 100 złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwają porządki w Mysłakowicach

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Uczniowie poznali wyniki

Komentarze (3) Dodaj komentarz

daria30119 17-10-2009 9:01
W Polsce najlepiej potrafią utrudnić życie najbiedniejszym!!!----do nas po nauki zaprosić inne kraje....i nie będzie nędzy bo wyginie.
~_Łowca byków 17-10-2009 11:16
Te 72,80 zł to na dzień czy tydzień?
daria30119 17-10-2009 13:08
A tak na miesiąc.........podzielić to przez 30.....na co zaplanować taki wydatek???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bardzo słabe wyniki matur

Zofia Czernow i Robert Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Remont w Elektroniku

Letnie inwestycje w podstawówkach

Spór o szkołę w Sosnówce się zaostrza  

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
919
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%