MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Stypendia dla przyszłych pielęgniarek

Wiadomości: Region
Piątek, 19 lipca 2019, 11:25
Aktualizacja: Sobota, 20 lipca 2019, 7:00
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Samorząd województwa chce zachęcić studentów pielęgniarstwa do podejmowania pracy w zawodzie, dlatego już jesienią do najlepszych z nich trafią stypendia.

Według danych, podawanych przez Naczelną Izba Pielęgniarek i Położnych około 86 proc. osób posiadających kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu pielęgniarki i pielęgniarza osiągnęło wiek powyżej 40 roku życia, a największa czynna zawodowo grupa mieści się w przedziale od 46 do 55 lat. To nie jest dobra informacja dla pacjentów. Z tego problemu doskonale zdają sobie sprawę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

Zawód pielęgniarki i położnej jest niezwykle ważny – zapewnia Michał Nowakowski, rzecznik UMWD. - To pielęgniarka, położna jako pierwsza przeważnie niesie pomoc osobom, które przebywają w szpitalach. Są też ogromnym wsparciem dla kadry lekarskiej. Niestety średnia wieku osób pracujących w tych zawodach diametralnie się podnosi i jak wynika z danych statystycznych, tylko jedna trzecia absolwentów kierunków Pielęgniarstwo i Położnictwo rozpoczyna pracę w zawodzie. Inne szukają zatrudnienia gdzie indziej. Chcemy to zmienić.

Pomóc ma program stypendialny skierowany do najlepszych studentów na trzecim roku studiów na kilku dolnośląskich uczelniach kształcących przyszłe pielęgniarki i pielęgniarzy.

Chcemy aby ta kadra była jak najbardziej silna. Jak najbardziej reprezentatywna – kończy M. Nowakowski.

W tym roku samorząd województwa przeznaczy na ten cel 69 tysięcy złotych, a w przyszłym niemal 140 tysięcy złotych.

Twoja reakcja na artykuł?

15
28%
Cieszy
0
0%
Dziwi
5
9%
Nudzi
8
15%
Smuci
7
13%
Złości
19
35%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Adam Małysz wspiera ratowanie skoczni w Harrachovie  

Dworzec do remontu

KOD znowu pod sądem

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~nieufo 19-07-2019 13:03
Tego rzecznika to chyba totalnie pop...iło!!! 140 tys. na rok dla pielęgniarek w całym województwie przyznali... dla zachęty. Toż to samochód nie full wypas więcej kosztuje. Idź ty chłopie do pracy... a nie pop... laj ludziom ciemnoty!!! A jak chcesz być silny to pij mleko!!!
~ 19-07-2019 15:27
Dajcie im zarobić to nie będą uciekać z kraju i Niemcom dupy wycierać
~Kodi 19-07-2019 21:24
Przecież oni podejmują pracę w zawodzie, tylko w innym Państwie. Mają w d..... że w Polsce brakuje pielęgniarek i lekarzy. Rozumiem, że pieniądze są ważne, ale jeśli ktoś za darmo się uczy i do tego dostaje dodatki finansowe, to mógłby chociaż kilka lat popracować w kraju, który go wykształcił.
~ 20-07-2019 12:15
Zapłacić godnie to będzie po problemie. Młode już nie są głupie za grosze nie będą pracować im szybciej to wszystko zrozumieją tym lepiej .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

PiS zaprezentował kandydatów

Nad Śnieżnymi Kotłami

Kandydaci PO

Konkurs dla organizacji pozarządowych

Rozdano kwiaty za elektroodpady  

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
624
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%