MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Stuletnie dęby i lipy pod topór

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 30 marca 2011, 7:32
Aktualizacja: Czwartek, 31 marca 2011, 7:40
Autor: Petr
Fot. Petr
Przy ul. Podgórze w Jeleniej Górze rozpoczęto wycinkę stuletnich, zdrowych dębów oraz lip, które podobno zagrażają bezpieczeństwu okolicznych gospodarstw domowych. W sumie drwale mają się „zająć” aż siedemnastoma drzewami!

Zgodnie z informacją, którą otrzymaliśmy z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta Jelenia Góra, w ubiegłym roku część mieszkańców ul. Podgórze zwróciła się z prośbą do wydziału gospodarki komunalnej o wycięcie części starodrzewu, który – ich zdaniem – zagraża bezpieczeństwu prywatnych gospodarstw domowych. W szczególności, „zagrożenie” miało dotyczyć posesji przy ul. Podgórze 20, 22, 24 oraz 24 b, które bezpośrednio graniczyły z gęsto porośniętym dębami i lipami, skalistym wzniesieniem, gdzie jeszcze kilkanaście lat temu były nieużytki i dziki park.

– Wycinka drzew, która jest prowadzona obecnie przy ul. Podgórze odbywa się na podstawie decyzji z dnia 1 października 2010 r. Decyzja ta, o którą na prośbę mieszkańców ul. Podgórze wnioskował Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędy Miasta w Jeleniej Górze, zakłada wycięcie 9 dębów i lip zagrażających bezpieczeństwu posesji nr 20, 22, 24 a oraz 24 b – mówi nam Ewa Tomera, naczelnik wydziału ochrony środowiska i rolnictwa jeleniogórskiego magistratu.

To jednak nie wszystko, bowiem: – Na dzień dzisiejszy, wycinkę dębów i lip przy ul. Podgórze warunkuje również decyzja z dnia 15 marca br., która zakłada z kolei wycięcie 8 sztuk drzew, które też zagrażają bezpieczeństwu wspomnianych posesji. Pragnę podkreślić, że nie są to żadne zabytki przyrody, a jedynie drzewa stare, posiadające zdeformowane i pełne posuszu korony. Co więcej, starodrzew ten jest słabo osadzony w gruncie, na skalistym podłożu, a to – np. w przypadku silnych wiatrów, z którymi mamy do czynienia coraz częściej, istotnie wiąże się z nie lada niebezpieczeństwem – dodaje Ewa Tomera.

Co na to sami mieszkańcy ul. Podgórze – z uwzględnieniem opinii tych, którzy rzeczywiście w ubiegłym roku zwrócili się z prośbą „o pomoc” do wydziału gospodarki komunalnej? – O ile decyzja z dnia 1 października 2010 r., którą na wniosek WGK podjął WOŚiR nie budzi naszych sprzeciwów, o tyle w ogóle nie zgadzamy się z decyzją z dnia 15 marca br., również podjętą na wniosek WGK. W związku z tą drugą, wycina się drzewa oddalone od naszych domostw, rosnące „wewnątrz” wzgórza, które nie stwarzają żadnego zagrożenia! – irytuje się Wioletta Rumin, właścicielka posesji nr 24 a.

– Pośród dębów i lip, które obecnie są wycinane każdego roku gnieżdżą się ptaki, spacerują sarny, kicają zające dokarmiane przez nas niemalże z ręki. Kiedy prosiliśmy WGK o usunięcie części starodrzewu, który faktycznie był groźny dla naszych domów, bynajmniej nie chodziło nam o to, by robić tu „gołopole”! Wzgórze pełniło rolę niemal prywatnego parku, a teraz? Nie tak miało to wyglądać! – dodaje Joanna Łaguz, mieszkanka ul. Podgórze 24 b.

Co zaś się tyczy pozostałych mieszkańców ul. Podgórze, którym dotychczas nie zdarzyło się prosić o jakiekolwiek wycinki czy inne działania mające na celu „redukcję” okolicznej flory, ci do decyzji WOŚiR odnoszą się jeszcze bardziej krytycznie. – Toż to jest jakiś absurd! Po prostu szlag mnie trafia, gdy widzę, co tu się wyrabia! Przy ul. Podgórze mieszkam od 23 lat i do tej pory jakoś nikomu te drzewa nie przeszkadzały. Rozumiem, że w przypadku tak sędziwych lip czy dębów powinno się wdrażać działania mające na celu przycinanie suchych konarów albo mniejszych gałęzi, zagrażających bezpieczeństwu przechodniów. Ale żeby ciąć całe, zdrowe drzewa! – mówi zdenerwowany Marek Szopiński, właściciel domu nr 2 a.

– No tak, do niedawna mieliśmy tu klimat prawie sanatoryjny: piękny widok, stukot dzięcioła zielonego, swobodnie pasące się leśne zwierzęta. Na wyciągnięcie ręki, dosłownie, za oknem. Wytną drzewa i co zrobią? Postawią ławki, na których będą przesiadywały łobuzy, będzie się piło alkohol, przeklinało i zostawiało po sobie puszki, butelki i pety? Było „sanatorium”, teraz będzie śmietnik, a wiadomo, jak jest na śmietniku – dodaje jego żona Krystyna Szopińska.

Należy podkreślić, że rozgoryczenie mieszkańców bynajmniej nie kończy się na cytowanych tu słowach. W chwili pisania tego artykułu, wysłali oni petycję do WOŚiR w celu powstrzymania dalszej wycinki. Jak potoczą się losy dębów i lip, które, póki co, porastają wzniesienie przy ul. Podgórze? Czas pokaże.

Jedno jest pewne, wycinka zdrowych, niejednokrotnie ponad stuletnich drzew obecnie jest „trendy” nie tylko w Jeleniej Górze, lecz także w miejscowościach z nią sąsiadujących. Piękne, leciwe buki w ostatnim tygodniu poszły „pod topór” w Kowarach. Czy ingerencja w starodrzew jest naprawdę konieczna na tak wielką skalę? Czy nie należałoby raczej skoncentrować się na szukaniu działek budowlanych, prywatnych czy pod działalność gospodarczą w nieco innych miejscach niż te, które sąsiadują z tym, co „było przed nami” i – zgodnie z powiedzeniem, winno „być po nas”? Dla bezpieczeństwa, choć paradoksalnie niebezpieczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bezmyślne palikowanie

Powrót Bitwy o Basztę

Referendum coraz bliżej

Komentarze (63) Dodaj komentarz

~123 30-03-2011 7:46
d...le-wytnijcie wszystko
~Greg 30-03-2011 8:00
Myslałem, że rozkradanie kraju skończyło się wraz z prywatyzacją... a jednak nie.
~ 30-03-2011 8:08
Stare wyciąć nowe nasadzić. Wszystko! A komu nie pasi nich stanie pod drzewem podczas Halnego?
~ 30-03-2011 8:28
w góry idźcie i zobaczcie co to znaczy wycinka drzew
~pero 30-03-2011 8:45
W cywilizowanym świecie mając takie cuda natury rozebrano by domy. Unas tnie się to co jest piękne i niepowtarzalne. Jeżeli nikt sie nie opamięta to Jelenia Góra będzie pozbawiona zieleni a i te betony i asfalty to też się zniszczą. Takie drzewa to nie jest majątek Jeleniej Góry ale i chyba całego Narodu. Gdzie organizacje ekologiczne. Czyżby już ?.
~hej 30-03-2011 8:51
Wy wszystkie drzewa byście wycięli, psy wystrzelali, trawniki zabetonowali na parkingi. Chory naród. Tutaj trzeba końca świata. Jezcie do Czernobyla tam nie ma nic.
~ 30-03-2011 9:11
I bardzo dobrze, wśród tych drzewek głownie przesiaduje gówniarzeria z gimnazjum, a przy każdym większym wietrze lecą spore gałęzie.
~max 30-03-2011 9:16
Czytam wasze komantarze i rzygać mi się chce. 100-letnie drzewa, no i? Nic nadzwyczajnego i rzadkiego. A akurat ~hej, w Czarnobylu, bo tak to się pisze, przyroda ma się całkiem nieźle. Nic to nie ma u Ciebie pod kopułą ;)
~Dąb 30-03-2011 9:37
100 LETNI DĄB WYCIĘTY PRZEZ +- 40LETNIEGO DRWALA. ŚWIETNE PORÓWNANIE. DĄB MA SIĘ CAŁKIEM DOBRZE A DRWAL ODWALA TYLKO SWOJĄ PRACE. A KTO O TYM WSZYSTKIM DECYDUJE??? PEWNIE JAKAŚ +- 30LETNIA LIPA.
~iras 30-03-2011 9:47
Jaja niech sobie obetną a drzewa w spokoju zostawią.Krew mnie zalewa jak widzę tych pseudo-drwali.
~blah 30-03-2011 10:11
Przyroda w Czarnobylu ma się lepiej niż dobrze. Tłumaczą to tak, że zwierzęta szybko się rozmnażają i krótko żyją. W czasie tego cyklu choroby spowodowane napromieniowaniem nie mają czasu się rozwinąć. Inna ciekawostka, zauważono, że fauna Czarnobyla doskonale się samoreguluje całkowicie bez pomocy Związków Łowieckich.
~Ewka 30-03-2011 10:25
Oj ,zel straszny!!!!Patrze na lecace pod toporem cudowne ,stare dzrewa i serce sie sciska. Ludu kochany! Pomysl zanim cos zniszczysz.
~Ale... 30-03-2011 10:38
A gdyby któreś dzrewo upadło i zrobiło szkody to dopiero byłby krzyk. A jakie odszkodowania! Może jednak należałoby drzewa skracać, żeby wiatr nie miał możliwości przewrócenia, a nie podcinać dolne gałęzie i zostawiać bardzo ciężkie korony, które tym bardziej narażone są na łamanie. Ładnie podcięte wypuszczają piękne, młode gałęzie i po 2-3 latach wyglądają jeszcze ładniej niż te stare chojaki.
~matmoska 30-03-2011 10:46
Dlaczego nie zamieszczono mojego komentarza? Prawda kuje w oczy czy jak? Drzewa z Ul. Karłowicza zostały wycięte, bo przeszkadzały korzenie...ponoć były awarie wodociągów...odkąd tu mieszkam (20 lat ), ani razu nie było awarii spowodowanej korzeniami drzew, ale najzabawniejsze jest to, że drzewa zostały wycięte, w lecie nie ma się gdzie schować, o miłym chłodku można zapomnieć, jest łyso i brzydko,a korzenie dalej tkwią w ziemi...więc po co były te kłamstwa, że o awarie chodziło?! Przecież wiadomo, że nie o to chodziło, a powód trzeba było wymyślić, żeby decyzja zapadła...nie rozumiem jednego, dlaczego mnie nikt o zdanie nie zapytał, ani większości osób, które tu zamieszkują, czy my w ogóle chcemy tej wycinki, przeważyło zdanie dosłownie garstki osób, z tego co zdążyłam się wówczas zorientować.
~matmoska 30-03-2011 10:51
rąbią ostro te drzewa w Jeleniej Górze, bez żadnych problemów dostają na to pozwolenie, a jak ktoś ma dom i teren swój prywatny i chce ściąć jedno drzewo, które rzeczywiście mu przeszkadza, to napotyka na same przeszkody, wtedy nagle się chroni przyrodę, i nie widzi potrzeby wycinania drzew...
~ 30-03-2011 11:03
K**wa a mi nie chca wydac pozwolenia na wyciecie modrzewia na mojej posesji,modrzew a 18 lat przy wichurach trzeszczy AZ milo to jakas paranoja-trzeba zaskarzyc ta decyzje,pod sad z tym co wydal pozwolenie
~reno 30-03-2011 11:27
Pewnie radnym zabrakło drewna do kominków.
~ja 30-03-2011 11:48
to sie Niemcy zdziwia jak odzyskaja swe tereny przedwojenne i sie tu z powrotem osiedla,,3majcie Sie!
~Dąb 30-03-2011 12:02
KAŻDE DRZEWO MA SWOJĄ WARTOŚĆ, TYLKO DLA KAŻDEGO INNĄ ;)) ;)) SZUMI DOKOŁA LASSSSSSSSSSSSS.....??? NIE TO PŁYTA CD......
~Gość 30-03-2011 12:26
tyko ciekaw jestem kto na tym drzewie robi pieniądze ,bo w tym miejscu akurat te dęby nikomu nie przeszkadzają .
~nos 30-03-2011 12:29
jest okazja cos ukrasc i sprzedac to czemu nie skoro robi sie to na podstawie wymyslonych przez siebie przepisow, ciekawe
~ 30-03-2011 12:36
Jelenia to takie zaniedbane zapyziałe miasto i zero w nim życia. Popieram obie decyzje i wszystkie pozostałe w zakresie wycinek. Szacun dla firmy, która bardzo umiejetnie i szybko załatwia te drzewska.
~ 30-03-2011 13:32
Stan zalesienia Polski na ro 2009 to 30% powierzchni i nadal się powiększa.Kraje Europy zachodniej mają zalesienie na podobnym poziomie 30-32%.Wyjątkiem jest Wlk.Brytania ok.8%.Wpływ na zalesienie naszego kraju miały dopłaty z UE.Rolnicy zamiast uprawiać rolę zalesiają grunty i też mają dopłaty.Olbrzymie obszary gruntów po PGR-owskich są zalesiane planowo,lub samoistnie.Więc może nie siejcie paniki z powodu kilku drzew,które zagrażają ludziom.
~malgonia 30-03-2011 13:49
W Karpaczu - miejscowości turystycznej jest podobnie a mojego komentarza w Gwizdach w " Nowinach jeleniogórskich " nie zamieszczono a też chodziło o wycięcie zdrowych, pięknych drzew przy Aptece. Dla mnie to co się dzieje to porażka, urzędasy wydają zezwolenia zza biurka i tyle, bez wizji lokalnej a są podobno powołani do ochrony...
~maga 30-03-2011 13:58
A te niekontrolowane wycinki całych połaci drzew właśnie powodują, że wiatry tzw.Halne coraz lepiej się u nas czują ...
~ 30-03-2011 14:07
Witam prezesa od środowiska puknij sie w łeb d...lu z jeleniej
~maga 30-03-2011 14:11
A te niekontrolowane wycinki całych połaci drzew właśnie powodują, że wiatry tzw.Halne coraz lepiej się u nas czują ...
~trew 30-03-2011 14:13
Sprawdźcie gdzie pojadą te drzewa gdy już staną się drewnem opałowym :-) Gwarantuję Wam że pojadą do ... (nie chcę mieć sprawy w sądzie)
~maga 30-03-2011 14:30
A te niekontrolowane wycinki całych połaci drzew właśnie powodują, że wiatry tzw.Halne coraz lepiej się u nas czują ...
~gr 30-03-2011 14:39
k...nizm. zwróćcie uwagę na drzewa wycięta na Osiedlu Robotniczym, wyrżnięto kilkadziesiąt starych (zdrowych drzew), co się dzieje???
~matmoska 30-03-2011 14:41
kurcze, fajnie by było wiedzieć, gdzie te drzewka teraz trafią:)
___x 30-03-2011 14:56
trochę szkoda że te wiekowe drzewa skończą jako ulotki rekl zapychające nasze skrzynki
~do ___x 30-03-2011 15:04
O nie one skończą w kominku u ........................
~Kris 30-03-2011 15:06
Mam wrażenie, że ktoś chciał pozyskać tanie drzewo opałowe.
~ps 30-03-2011 15:10
jak można tak traktować przyrode!!! jak im zimno to niech sobie kupią w castoramie. Wstyd i hańba....
~ewelina 44 30-03-2011 15:57
Mi z pod okna nie chcą wyciąć brzozy ,które zasłania dostęp światła do ciemnego ,wilgotnego mieszkania -raczej smutnej nory,a na zdjęciach do artykułu nie widać zabudowań,nie widać też ulicy czy alei spacerowej.Jak ktoś ma plan do wykonania to zapraszam po ,,moją''brzozę ,będę najszczęśliwszą osoba pod słońcem bo może wtedy je ujrzę z okna....
~ewelina 44 30-03-2011 16:02
Mi z pod okna nie chcą wyciąć brzozy ,które zasłania dostęp światła do ciemnego ,wilgotnego mieszkania -raczej smutnej nory,a na zdjęciach do artykułu nie widać zabudowań,nie widać też ulicy czy alei spacerowej.Jak ktoś ma plan do wykonania to zapraszam po ,,moją''brzozę ,będę najszczęśliwszą osoba pod słońcem bo może wtedy je ujrzę z okna....
~blah 30-03-2011 16:24
Tylko dlaczego pytania z artykułu padają w powietrze? Niech się do nich ustosunkują ci którzy mają władzę Zawiła, Kubicki...
~hg 30-03-2011 16:40
jeśli posadzą na to miejsce nowe drzewka - sadzonki to nie ma problemu, wiadomo szkoda wiekowych drzew, ale młode drzewka produkują więcej tlenu, pomimo tego, że są mniejsze od swoich "mamuś i tatusiów"
~miejscowy 30-03-2011 17:04
no cóż paleta oszołomów potrzebuje budulca na swoje prywatne potrzeby. Bardzo zawiła sprawa.
~Anonimowy 30-03-2011 17:10
Założę się, że gdyby raz na parę lat przycinali drzewa to nie byłoby takich sytuacji. Drzewa, które mogą w każdej chwili runąć jakoś nie są wycinane, ale te, które są zdrowe to się wycina. Ja tego nie pojmuję. Aż wstyd się przyznać, że mieszka się w Jeleniej Górze...
~ 30-03-2011 17:25
wyciąć , spalić , zaorać i zrobić wysypisko z jeleniej DZIURY
~@@ 30-03-2011 18:44
To skandal !!! . Ja od trzech lat proszę , żeby starą , spróchniałą ODNOGĘ klonu ciachnęli , bo wisi nad pomnikiem za kilka tysięcy złotych , nie mówiąc ,że wisi też nad naszymi głowami , mają mnie i moją matkę w poważaniu . A tu takie dorodne drzewa !!!!. Gzie jest prokuratura ???. W majestacie prawa ???.
~green pease 30-03-2011 18:47
Zróbmy zdjęcia tym starym dębom i bukom zanim je wytniemy, żeby nasze dzieci wiedziały jak takie stare drzewo wygląda. A hasające zajączki i sarenki wypchać i na ścianę. Muzeum będzie. A Green Peace to jest w Jeleniej jeszcze czy nie?
~Laki 30-03-2011 19:02
Ktoś musi mieć dobre wejscie w Wydziale Ochrony Srodowiska bo kiedy ja zwróciłam się do tego wydziału o wycięcie dębu kóry rośnie50 cm od naroża mojego domu do panie pracujące w tym Wydziale stwierdziły iż nie można go usunąć gdyż straci na tym widok okolicy. A żeby udowodnić tym specialistką że pękają mi sciany muszę sciągnąć styropian docieplający dom.No ale ja nie jestem znajomką.
~gruszka 30-03-2011 19:03
A czyja własnoscia są te drzewa ? Miasta , MPGK Woś.....bo jak wląścicielem jest Panstwo to ja kupie caly ten material, wystartuje w przetargu itd. bo chyba w ratuszu nie pala drzewem. Więc coś z tym drzewem sie dzieje, ja chcę kupic.
~lala 30-03-2011 19:16
kto będzie je ciął? gdzie przetarg? wynik i umowa? proszę o info
~George 30-03-2011 19:18
Ja dziś jechałem na Przełęcz Okraj, tam to się dzieje... Wycinaja wszystko co sie da!
~kasa 30-03-2011 19:31
za takie dęby wezmą kilkadziesiąt tysięcy złotych
~ra 30-03-2011 20:56
@ kasa tyle co bigos?
~Ło matko! 30-03-2011 21:30
Ależ tu idiotów!
~ło jezu 30-03-2011 21:39
Niezły dialog, a jak już ktoś kupi te drewno to może by jakieś ognicho? Kiełbasę przyniesę.
~max 30-03-2011 22:07
100 lat to idealny wiek na ścięcie, dobry materiał :) Wie ktoś z kim trzeba zagadać o to drewno?
~matmoska 31-03-2011 0:23
jak będą cieli następne drzewa, to najlepiej się przywiązać do drzewa i powiadomić telewizję albo prasę...będą się wtedy tłumaczyć, ci którzy zlecili wycinkę, sprawa się nagłośni, a petycje można pisać, pisać i pisać z małym skutkiem jak się okazuje
~ja 31-03-2011 6:31
ten kto wydal decyzje i ten który wycina.sprawdzic powiazania.jesli scinka nie dotyczy starych drzew tylko okazów zdrowych to naduzycie urzedu i nielegaln awycinka. Obydwie sytuacje to przestepstwo-scigane z urzedu-wiec Panie i Panowie Prokuratorzy prosze zajac sie sprawa zanim pojawi się tu TVN z Uwagą
~gorol 31-03-2011 8:50
Szanowni piszący,proszę pospacerować i zobaczycie ile jest drzew chorych.Przez ostatnie50 lat nikt nie kontrolował rozrostu drzew ,nie przycinał koron NIE MA firmy która przez cały rok by dbała o drzewostan miejski.Kiedyś były spółki wodne które dbały o melioracje,tak samo powinno się dbac o rzeki przepływające przez miasto,drozna ka...lizacja uliczna .Za parę tygodni przyjdą wichury to pogadamy ,ile będzie uszkodzonych dachów,linii energetycznych ,samochodów,oby nie tragedii ludzkich.Celwizkoza zrobiła swoje ,odpadające tynki,usychające drzewa,a może czas nasadzać inne gatunki odporne,może leśnicy z Narodowego się wypowiedzą i podpowiedzą.
||()|| 31-03-2011 17:46
Racja góralu, nie dba się o drzewostan. A mie na głowę drewno spaść może. A może j...bnie w łeb któregoś z radnych, to i w całym mieście będzie się dbać.
~ 1-04-2011 0:09
każdy reportaż o drzewach w JELONCE zaczyna się od "STULETNIE" ten kto robi zdjecia i reportaże w JELONCE ma świadomość co piszę???
~gorol 1-04-2011 0:27
gorol i góral to nie to samo!Drewno to Ci spadnie w drewutni jak będziesz je rąbał,a przed domem to może konar z drzewa.No i bez tego "j......"nie nada nie kulturnie.
~ 1-04-2011 7:53
tani i słaby artykuł. Poziom sięgający 0.
~gol 2-04-2011 23:19
poniżej wszelkiej krytyki, goról, jeden pies, dialog i dialog to też to samo, barania łąko, j....ny ty:)
~Ty 2-04-2011 23:25
chyba Ty
ciepliczanin1 9-06-2011 15:37
I wszystko sie zgodnie z prawem odbywa.A niech ktos spróbuje na własna reke na własnej posesji usunąc chwasta,to zobaczy co znaczy prawo w tym mieście.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szef gangu zatrzymany

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Most w Pilchowicach pod ochroną!

KSWiK odpowiedziało na zarzuty byłego wykonawcy  

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
791
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%