MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Studia za "niewolnictwo"

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 3 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 3 marca 2007, 9:51
Autor: Angela
Fot. Angela
Uczestnicy wojewódzkiego etapu Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka walczyli o indeksy.

Handel kobietami, dziećmi czy organami, przymusowe małżeństwa uzgodnione między rodzinami, zagarnianie dzieci do organizacji paramilitarnych, nielimitowana praca dzieci, wyzysk seksualny, nakazy pracy – taka była tematyka tegorocznych zmagań związana z pojęciem niewolnictwa.

Olimpiada odbyła się w jeleniogórskiej filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. W sumie rywalizowało szesnastu uczestników całego Dolnego Śląska. Niestety wśród nich nie było jeleniogórzan.

– Jurorzy sprawdzali znajomość tematyki praw człowieka, w szczególności wynikającej z traktatów międzynarodowych, Konstytucji RP oraz orzecznictwa trybunałów międzynarodowych – mówi Miłosz Kamiński, przewodniczący Dolnośląskiego Komitetu Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka.

Tematykę poważnie potraktowali sami uczestnicy.
– Niewolnictwo to bardzo ważny problem. Szczególnie w czasach globalizacji, kiedy nagminny jest wyzysk i nieprzestrzeganie praw, które powinny nas chronić – zauważa Anna Link z I LO z Legnicy.

Jak mówią uczestnicy do zrozumienia idei praw człowieka trzeba dorosnąć.
– Pomysł wzięcia udziału w olimpiadzie zrodził się już w klasie pierwszej, ale uważam, ze dopiero teraz jestem tak naprawdę do tego przygotowana – mówi Aneta Sakawka. – Dopiero teraz zrozumiałam pewne sprawy.

Podczas zmagań każdy mógł słuchać odpowiedzi innych uczestników. Jurorzy natomiast, bez narady oceniali odpowiedzi podnoszą kartki z liczbą punktów przyznanych za wypowiedź.
W komisji zasiedli: historyk Marcin Zawiła, adwokat Marcin Karp, politolog Miłosz Sajnog oraz Miłosz Kamiński, prawnik, nauczyciel i współpracownik Helsinskiej Fundacji Praw Człowieka.

Warto było się wysilić: zwycięzcy poszczególnych etapów podczas matury zostaną zwolnieni z egzaminu wiedzy o społeczeństwie. Laureaci dostaną indeks na wybrany kierunek wyższej uczelni.

Główny organizator to Wydział Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Organizatorem wojewódzkim natomiast jest Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Klasyki zjechały do Kowar

Strażacy przeszli szkolenie

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~kazimierzp 3-03-2007 9:48
Sugeruję, aby przy wymienianiu jury nie oddzielać nazwisk od zawodu przecinkami. Czytając Marcin Zawiła, historyk, Marcin Karp, adwokat, ... nie wiem czy było więcej osób, czy nie?;-) Proponuję zmienić szyk i napisać: historyk Marcin Zawiła, adwokat Marcin Karp, politolog Miłosz Sajnog, ... Czy nie lepiej brzmi? Z poważaniem Kazimierz Piotrowski
~złośliwy jak nie wiem co 3-03-2007 11:41
Ten się uaktywnił. Człowieku, Twój czas minął!!! Pozostały Ci tylko wszechmądre komentarze..
~kazimierzp 3-03-2007 12:43
Cieszę się, że zostało poprawione. Ale jak już, to wykasujcie moje posty bo w ten sposób stały się nieaktualne!;-) Z ukłonami!
~Iza 3-03-2007 12:55
Co nie zmienia faktu, że rację ma. Szanujmy własny język - tego za nas nikt nie zrobi.
~też złośliwy 3-03-2007 14:39
No i dobrze że nikt z jelonki nie startował,tak mamy odrobine pewności że było obiektywnie. Muminek w komisji i ktoś z krainy muminków chyba głosowaliby za młodzieżówką ze WM. A tak trudno coś im zarzucić.
~znawca 3-03-2007 16:57
BLE,BLE,BLE.prawa człowieka sobie a życie sobie.BLE,BLE, BLE.praca dla wybranych i finansowanych z naszych podatków.wolę socjalizm,demokracje, komunizm,leninizm,nie chce praw człowieka,bo to człowiek człwiekowi robi wode z mózgu.TYLKO UWIERZ !!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Śmierć na żwirowni

Stalowe rumaki w Karpaczu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Najcenniejsze kurioza w cieplickim muzeum

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
298
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
5%