MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Studenci z Ukrainy gościli w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 28 stycznia 2017, 11:50
Aktualizacja: 11:52
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Grupa studentów i nauczycieli akademickich z Ukrainy gościła w tym tygodniu w Jeleniej Górze. W ramach programu „Zimowej Szkoły – Ukraina” uczyli się języka polskiego w jeleniogórskich szkołach, a na koniec otrzymali dyplomy i po raz pierwszy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach naszej szkoły podstawowej.

Zajęcia z udziałem studentów i pracowników z Uniwersytetu Technicznego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Tarnopolu odbywały się w ramach trzeciej edycji programu organizowanego przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu przy wsparciu Miasta Jeleniej Góry. - Polega to na tym, że nauczyciele w naszych szkołach średnich, a nawet podstawowych prowadzą zajęcia w języku polskim. Tematy są bardzo praktyczne, warsztatowe i pomagają lepiej zrozumieć i nauczyć się języka polskiego – mówiła Anetta Zielińska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. - Wrażenia są super, studentom i pracownikom bardzo podoba się w Jeleniej Górze i chcieliby jeszcze tu przyjechać. To bardzo ładne miasto – stwierdziła dr hab. Aleksandra Kilar z Tarnopolskiego Narodowego Technicznego Uniwersytetu.

- Spotkania mają na celu poprawienie znajomości języka polskiego naszych kolegów, przyjaciół z Ukrainy – mówił Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta, który wraz z prezydentem Marcinem Zawiłą wręczał młodzieży certyfikaty ukończenia krótkiego kursu w Polsce. - Jelenia Góra jest pięknym miastem – mówiła Oleksandra. - Język polski jest nam bardzo potrzebny, żeby w przyszłości wyjeżdżać na wczasy i do pracy w Polsce – dodał Viktor. - W przyszłym roku wyjeżdżam na polski uniwersytet i język polski mi się przyda, żeby znaleźć pracę – wyznała Swietłana.

Po raz pierwszy w projekcie „Zimowa szkoła – Ukraina” studenci gościli w szkole podstawowej – była to jeleniogórska „Dwójka”, w której nasi goście mieli okazję obejrzeć występy taneczne dzieci z SP 2, za które odwdzięczyli się pięknym śpiewem, a następnie udali się na zajęcia, m.in. z matematyki i wychowania fizycznego – prowadzone w języku polskim, gdzie brali aktywny udział. Piątek był ostatnim dniem wizyty w naszym mieście, ale z pewnością jeszcze tu wrócą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rekrutacja do piątku

Konkursy na dyrektorów szkół

Siedem nowych zakażeń (aktualizacja)

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~ 28-01-2017 13:03
Domagała szuka przyjaciół kogo???
~wołyń pamiętamy 28-01-2017 13:43
Też mi news,na co dzień gości ich tu (czytaj mieszka i pracuje)tysiące,zarówno tych dawno przesiedlonych w akcji wisła jak i świeżo przyjezdnych.Czy to dobrze ,czy źle czas pokaże.Z dwojga złego lepsi oni jak kamel kowboje.
~cieplicc 28-01-2017 17:16
Też ich nie lubię ponieważ znam historię i dla mnie to swołocz .
~GG 28-01-2017 18:50
Ile za sprzątanie biorą?
~Ala 28-01-2017 19:47
Tak ukraincow ucza polskiego do pracy ich przyjmuja a dla polakow pracy nie ma bo wola ich na zlecenie przyjac niz dac polakowi c porzadna prace a jak ukrainiec nie da rady na jakims stanowisku to go przezuca a polakowi powiedza ze premie mu zabiora taka polityka w tym kraju
~Lachy 29-01-2017 8:50
Jak wynika z wpisów powyżej najpierw powinniśmy zbudować pomnik rzezi wołyńskiej , a później u jego stóp składać w ofierze wszystkich Ukraińców. Następnie organizować wycieczki "sentymentalne" na Kresy i uważać , aby nie dostać się w łapy miłośników UPA i nie zostać złożonym w ofierze pod jednym z pomników Bandery. Po co to nakręcanie nienawiści. Te dzieciaki mają tyle wspólnego z UPA I Banderą co inicjatorzy budowy pomnika z Hallerem i Piłsudzkim. Tamci współpracowali z Petlurą ,ale zrobili go w ciula.
~taxi 9626 29-01-2017 18:49
nie rozumiecie ze plynie w nich mordercza krew... i kiedy tylko nadarzy sie okazja... i kiedy tylko nadarzy sie okazja - powroca instynkty ?
~D 30-01-2017 7:38
Nie chcę ukrów w Polsce.
~ytttyf 30-01-2017 10:07
to ich rodzice czy dziadkowie tłukli lachów/polaków -po co oni są tu potrzebni - nie trzeba w polsce ani ukrów ani muslimów - może trzeba zrobić referendum w polsce na ten temat
~fyfty fyfty ? 30-01-2017 11:20
Byłabym bardzo wdzięczna autorom tego i podobnych atrykułów , gdyby dołożyli więcej staranności i dopytali się dla naszej i własnej ciekawości z jakich funduszy odbywają się temu podobne imprezy.Skoro brak takich najbardziej podstawowych danych , to podejrzewam ,ze jak zwykle ktoś robi komuś dobrze kosztem polskich studentów oraz emerytów i rencistów . Zwlaszcza kosztem tych ostatnich, bo... nie podskoczą. I czy UE we Wrocławiu i UM w jeleniej Górze zadbał również o to ,żeby polscy studenci zdobyli jakąś praktykę w Tarnopolu i zorganizował taki wyjazd? Czy polskim studentom wycieczek nie nada ? I co polska strona z tego skorzysta ? Bo koszty poniesie ,to jasne jak słońce !
~ 2-02-2017 11:01
wprowadzić jednolitą stawkę minimalną dla Polaka i dla obcokrajowca i po problemie
~wow 2-02-2017 19:36
Jak słyszę ukraina to mi się jeep cherokee przypomina :-(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Integracyjny Konkurs Tabliczki Mnożenia

Pilne! Koronawirus w Jeleniej Górze!

Zostań w domu – apeluje kowarski Lem  

Interpelacja w sprawie płynów do dezynfekcji

Draexlmaier wstrzymuje produkcję i wspiera szpital

Sonda

Czy środki ostrożności podjęte przez rząd wz z koronawirusem powstrzymają pandemię?

Oddanych
głosów
1382
Tak
17%
Nie
37%
To od nas wszystkich zależy
43%
Nie wiem
3%