MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Studenci (nie) pójdą pod most

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ DOLNY ŚLĄSK
Piątek, 19 września 2008, 8:28
Aktualizacja: 12:10
Autor: Ania
Fot. Archiwum
Dziś studenci ze stolicy Dolnego Śląska zapowiadają akcję protestacyjną przeciwko wysokim cenom mieszkań i brakowi możliwości godnego zakwaterowania w roku akademickim. W geście rozpaczy symbolicznie zamieszkają „pod mostem”. Czy Jeleniej Górze grozi podobny scenariusz?

Niecałe dwa tygodnie zostały do rozpoczęcia roku akademickiego. Studenci, którzy zdecydowali się na studia w Jeleniej Górze, szukają dachu nad głową na najbliższe dziesięć miesięcy. Dla zamożniejszych nie ma problemu: kupują lub wynajmują mieszkania. Mniej zasobni szukają okazji. Muszą się jednak przygotować na wydatek przynajmniej trzystu złotych miesięcznie.

– Znaleźć dobre mieszkanie, które przy okazji nie zrujnuje miesięcznego budżetu jest bardzo ciężko, zwłaszcza jeżeli nie chce się go wynajmować już od lipca. Razem z koleżankami oglądałyśmy wiele lokali, czasami ciężko jest zrozumieć, że ludzie chcą wynajmować bardzo brzydkie i nieprzyjemne pokoje, za tak duże pieniądze. Natomiast w akademiku nie chcemy mieszkać, bo nie ma w nim warunków do nauki – mówi Natalia Chmielowiec z Lubina.

Koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania waha się od siedmiuset sześćdziesięciu złotych do tysiąca trzystu złotych. Zależy to od standardu i położenia. Na ogół trzeba jeszcze doliczyć wydatki związane z rachunkami za prąd, ogrzewanie czy wodę. Dlatego też, najczęściej studenci dogadują się między sobą i wynajmują lokale wspólnie z kolegami, co często wykorzystują właściciele mieszkań i coraz częściej pobierają opłaty, nie za całą powierzchnię użytkową, ale od ilości osób, które zajmują lokal. Stąd pojawiające się oferty zakwaterowania w czteroosobowym mieszkaniu dla dwunastu lokatorów.

W nadchodzącym roku akademickim studenci nie powinni mieć problemów ze znalezieniem mieszkania czy pokoju na najbliższe dziesięć miesięcy. Jedyne, co zdecyduje o tym, jaki lokal wybiorą są koszty. Dla jednych trzysta złotych to niewiele, natomiast inni będą musieli oszczędzać przez cały miesiąc.

– Cena mieszkania zależy przede wszystkim od standardu. Lokal wynajmuję wspólnie z koleżankami, do tej pory nie miałyśmy większych problemów ze znalezieniem lokum. Poza tym podczas studiów pracujemy dorywczo, na przykład na umowę o zlecenie, dzięki czemu możemy pozwolić sobie na większe wydatki – mówi Brygida Kirpluk, studentka Kolegium Karkonoskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most do rozbiórki

Finał na lawecie

Mobilizacja przed II turą

Komentarze (12) Dodaj komentarz

HankaOdRumcajsa 19-09-2008 9:00
...biedni są studenci w Pl... tak pod górke mają... z roku na rok coraz więkrza ta górka... finansowa...
piipi 19-09-2008 9:11
..wiedze mozna rowniez przez Internet zdobywac.
~Kola 19-09-2008 9:26
Też bym najchętniej protestowała...Co prawda szukałam mieszkania we Wrocławiu, a tam to już w ogóle jest koszmar z mieszkaniami...znalazłam miejsce w małym pokoju za 350 zł, dla mnie to jest bardzo dużo...No i jeszcze 5 osób będzie mieszkało w tym mieszkaniu, więc straszny tłok...Ale cieszę się, że cokolwiek udało mi się znaleźć, bo już rzeczywiście wydawało mi się w chwilach paniki, że zamieszkam pod mostem albo będę "waletować" u znajomych...
~misio 19-09-2008 10:57
Rok akademicki trwa 9 miesięcy. Ale może niektórzy o tym nie wiedzą ;)
~stud. 19-09-2008 11:30
oj piipi czasami po twoich wypowiedziach wydaje mi się, że ty faktycznie wiedzę to zdobywałaś przez internet.. czytając komenty w jelonce ;D
~protestuje 19-09-2008 11:42
Protestuje ,protestuje ,ceny za wysokie ,
~do piipi 19-09-2008 14:52
Ty sie piipi w ucho ugryz z ta swoja pomyslawoscia!! skad Ty bierzesz te swoje "madrosci zyciowe"??
~HETERA 19-09-2008 19:32
w akademikach jest klimat do nauki..szczegolnie przy "wspolnej lodowce" i w pralni!!!!
piipi 19-09-2008 21:15
..do - [~14:52..]..forum jelonkowe mnie wzbogaca !!.
~do piipi- z 21:15 19-09-2008 22:20
Popieram - tak TRZYMAĆ
~Sabath 19-09-2008 23:44
też mnie te forum jelonkowe wzbogaca ! ;-)
piipi 20-09-2008 20:45
..do - [~Sabath..]..jezeli swoje zycie z "Jelonka" oswoisz,to Twoje zycie nabierze blasku slonca !!.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Popłynęli dla dzieci  

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Trwa budowa punktu widokowego

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2151
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%