MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Studenci KPSW stworzyli... wspomagacza dłoni

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 7 lipca 2016, 7:43
Aktualizacja: Piątek, 8 lipca 2016, 8:24
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Autorzy projektu: od lewej dr inż. Tomasz Klekiel, Ewelina Mazurek, Paweł Hryniewiecki.
Fot. KPSW
Ewelina Mazurek i Paweł Hryniewiecki, studenci II roku kierunku inżynierskiego Edukacja techniczno–informatyczna Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, pod kierunkiem dr inż. Tomasza Klekiela opracowali projekt ortezy dłoni. To nowatorskie urządzenie ma być pomocne osobom po udarze, wylewie czy innym uszkodzeniu mózgu.

Ewelina Mazurek jest urodzoną ciepliczanką. Skończyła Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze i to tam zaraziła się ciekawością do świata informatyki. - Chodziłam do klasy informatycznej, gdzie sporo było przedmiotów dotyczących projektowania – mówi studentka. – Dlatego szukałam studiów o kierunku, na którym mogłabym rozwijać swoje zainteresowania. Wybrałam edukację techniczno-informatyczną Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze z nadzieją, że będą mogła tam robić coś ciekawego. I nie rozczarowałam się. Dzisiaj „wkręciłam się” w technologie 3D, dużo o tym czytam i chcę dalej robić coś w tym kierunku – dodaje Ewelina Mazurek.

Na studiach ciepliczanka poznała Pawła Hryniewieckiego z Gryfowa Śląskiego, który tak jak ona, pasjonuje się informatyką. - Już jako mały chłopiec chodziłem na kółko informatyczne, mimo że w domu nie miałem komputera – opowiada Paweł Hryniewiecki. – Skończyłem Technikum Informatyczne w Gryfowie Śląskim i edukacja techniczno-informatyczna na KPSW była naturalnym wyborem. Jednak nie sądziłem, że będę mógł robić coś tak ciekawego i potrzebnego. Mam nadzieję, że w przyszłości nasz projekt zostanie wykorzystany do realnej rehabilitacji ludzi – dodaje student.

Pracę nad ortezą dłoni Ewelina i Paweł zaczęli w marcu br., a skończyli w czerwcu. – Mieliśmy przedmiot „nauka o materiałach”, na którym wykładowca Tomasz Klekiel zaproponował nam wykonanie takiego projektu ortezy z części drukowanych w drukarkach 3D. Zgodziliśmy się bez zastanawiania – opowiada Ewelina. – Mieliśmy z Pawłem różne koncepcje, ale w trakcie obliczeń i prac musieliśmy je zweryfikować. Okazywało się, że nie wszystko do końca pasuje, bo w programie nie widać rozbieżności np. w kształcie poszczególnych elementów, więc wyszły one dopiero przy realizacji. Na dobry trop cały czas naprowadzał nas wykładowca, który podpowiadał, jakie poprawki trzeba wprowadzić – dodaje Ewelina.

Kwestią obliczeń parametrów zajął się przede wszystkim Paweł Hryniewiecki. – Pracy było naprawdę sporo i żeby to doprowadzić do końca musieliśmy zostawać po godzinach na uczelni, ale nie żałujemy. W końcu udało się zrobić prototyp urządzenia, które mam nadzieję kiedyś zacznie pomagać ludziom – mówi.

Z założenia orteza ma służyć do wspomagania ruchu palców podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych dla osób po udarze, wylewie czy innym uszkodzeniu mózgu. Urządzenie ma wspomagać pracę mięśni podczas ćwiczeń. Może też wspierać pracę dłoni podczas codziennych domowych czynności. Z pomocą aparatu użytkownicy z niedowładem dłoni i towarzyszącą im tzw. spastycznością mięśni (nieprawidłowe, nadmierne napięcie mięśni) będą mogli łatwiej chwytać przedmioty. Zdaniem autorów, dzięki zaproponowanej ortezie, pacjent może stać się samodzielny, ponieważ łatwiej będzie mu samodzielnie kontrolować ruchy palców i dłoni.

- Nasze urządzenie nie ma żadnych silniczków wspomagających i działa na zasadzie pracy mięśni dłoni, które są wspomagane przez odpowiednie sprężyny – wyjaśnia Ewelina Mazurek. - Jego użytkowanie jest bardzo proste i intuicyjne. Koszt takiej ortezy to około 200 zł. Obecnie przygotowaliśmy prototyp pod wymiar dłoni Pawła, ale w przyszłości można byłoby ten rozmiar dopasować do konkretnego użytkownika. W każdym razie mamy taką nadzieję – dodaje studentka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Szansa na remont "zameczku"

Uzupełniający egzamin do cieplickiego „Plastyka”

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~zaboberek 7-07-2016 8:26
Pomysł świetny,oby nie skończyło się tylko zaliczeniem pracy dyplomowej.
~men z jeleniej 7-07-2016 13:50
Bardzo dobry pomysl i inowacja ktora moze pomuc ludziom z dysfunkcja rak i dloni. Ciesze sie ze jest to uzyteczna rzecz a nie jak czesto serwuja nas dziwacznymi pomyslami studentow z Politechnik w Polsce. Smiesza mnie jakies wymysly gogarto- rowerow , jakies wersie dronow czlapiocych pajeczakow lub grajacych w pilke lilipucich robocikow ( sa one produkowane na masowa skale imozna je zawowic na stronach Made in China w zakladce Toys) i nie trzeba angazowa c studentow do takich bzdur .Ten przyrzad ma przyszlosc a nie zabawki studentow i ich promotorow. Pozdrawiam i wiecej takich sensownych pomyslow.
~życzliwy 7-07-2016 13:55
i tak będzie. w naszym kraju uzyskać patent na wynalazek jest nieosiągalny. Może w przyszłości docenią go w innym kraju. Powodzenia i wytrwałości!!!!
~GiT 7-07-2016 14:10
Brawo! Jak widać studenci i wykłądowcy KPSW też robią dobra robotę. Mam nadzieję że Ci wszyscy plujący na ta Uczelnię teraz choć trochę się zastanowią. Oby więcej takich ciekawych pomysłów. Jak widać na uczelni w JG też można coś sensownego zrobić. Gratuluję.
~gluś 7-07-2016 14:47
wowww super :)
rymcycymcy 8-07-2016 1:17
Dłoń to ważna rzecz!! ... szczególnie w życiu nastolatków ;)
~prawdasamaprawda 25-07-2016 10:16
Kradziony projekt, minimalnie zmodelowany jedynie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pszczeli projekt KPN

Pożegnanie starszaków

Wakacje czas zacząć!

Polacy wybierają prezydenta (aktualizacja)

Czyżby Andrzej Duda?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
466
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%