MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Studenci, do roboty!

Wiadomości: Dolny Śląsk
Piątek, 28 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 28 września 2007, 15:04
Autor: AGA
Fot. Archiwum
Gaudeamus igitur. Koniec wakacji akademickiej braci.

Zaczyna się gorączka na uczelniach. W poniedziałek – pierwszy dzień zajęć w nowym roku akademickim. Jego oficjalne rozpoczęcie na jeleniogórskim Wydziale Gospodarki Regionalnej i Turystyki Akademii Ekonomicznej już w sobotę, 29 września, o godzinie 11.

W Kolegium Karkonoskim „Gaudeamus igitur” zabrzmi oficjalnie dopiero za tydzień (w piątek, 5 pażdziernika) a uroczystość rozpoczęcia roku akademickiego 2007/08 będzie powiązana z otwarciem nowej biblioteki uczelni.
Również w piątek, 5 października, odbędzie się uroczystość na wydziale zamiejscowym Politechniki Wrocławskiej w Cieplicach.

Tymczasem studenci kończą ostatnie przygotowania do czekających ich miesięcy. Nie tylko nauki. Młodzi ludzie, którzy do Jeleniej Góry przyjechali nieraz z daleka, aby tu studiować, musieli sobie znaleźć lokum. Ci, którym się to udało, muszą także pomyśleć, jak za mieszkanie lub stancję zapłacić. Stypendia dostaną tylko nieliczni. Coraz mniej studentów dostaje na utrzymanie wystarczająco dużo pieniędzy z domu.

Właściciele mieszkań czują interes i podbijają ceny. Nawet w prowincjonalnej Jeleniej Górze, gdzie nie bywa taniej niż w Warszawie. Tam wynajęcie pokoju to 300-500 złotych miesięcznie.
Odpowiednio droższe są także mieszkania. – Rzadko uda się znaleźć kawalerkę poniżej tysiąca złotych za miesiąc. No i dochodzą jeszcze opłaty za światło i gaz – mówi Alicja, która szukała takiego lokum w centrum Jeleniej Góry.

Do tego rosną także wymagania samych studentów. Chcą stałego dostępu do internetu. – Bez tego studiowanie bywa bardzo utrudnione, a wręcz niemożliwe – mówi Sławek, którego rodzice – na poczet studiów syna – wzięli kredyt w banku. Kupili laptopa i znaleźli dwupokojowe mieszkanie, które będzie dzielił z kolegą z roku.

Miejsc w akademikach nie starczy dla wszystkich. Poza tym nie są wcale takie tanie. Mniej więcej jest to koszt wynajęcia stancji. Ta forma mieszkania podczas nauki nie cieszy się już taką popularnością. – Rzadko się zdarza trafić na właściciela mieszkania, który gwarantowałby niezależność lokatorowi – mówi Rafał, który dwa lata mieszkał na stancji, ale w tym roku zrezygnował. – Wolę dopłacić do mieszkania i mieć święty spokój – podkreśla.

Zapłaci, bo znalazł pracę. Wprawdzie to tylko korepetycje, ale i tak nieźle na tym wychodzi. Zbiorę do 500 złotych miesięcznie, akurat na mieszkanie. Mam stypendium naukowe i trochę dostaję z domu – mówi.

Z Jeleniej Góry wyjechali też studenci emigranci, którzy chcą związać się z innym miastem. Najczęściej wybierali Wrocław, Kraków, Poznań i Warszawę. Tam życie jest o wiele droższe niż w Jeleniej Górze, lecz także jest większy rynek pracy. Młodzi ludzie liczą, że już w czasie studiów jakoś się ustawią. Wielu z nich nie wiąże przyszłości z Jelenią Górą po zakończeniu wyższej edukacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Dary Lasu

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Student 28-09-2007 13:54
A co to redakcja zopomniała ze w jeleniej istnieje tez filia Politechniki?? Tu studenci zaczynaja zajęcia od poniedziałku, choc uroczyste rozpoczecie dopiero w piątek.
~rymcycymcy 28-09-2007 14:21
Mówiąc krótko ruszają fabryki bezrobotnych. Jak potem składają do mnie podania o pracę, to co drugi ekonomista albo turysta.
~j.g 28-09-2007 14:25
do roboty nygusy
~hakar 28-09-2007 14:56
co warto studiować w Jelonce?
~do studenta 28-09-2007 16:19
o polibudzie też napisali.Czytaj dokładniej a nie się czepiasz.
~jdo j.g 28-09-2007 16:24
Te 'nygusy' oprócz nauki często pracują zawodowo, więc nie obrażaj ludzi, nierobie
~lok 28-09-2007 18:01
Redakcja zapomniala o Wyzszej Menadzzerskiej
~stasiu 28-09-2007 19:12
studenci to nieroby, kombinatorzy i pijacy, poprostu alkoholicy a nie wspomne juz o tych pseudo studentkach one to na odwrot strasznie "pracowite" sa... .....ha ha aaaaa ha ha aaaaa oh oh oh jeh jeh itd. itp......
~cypis do j.g 28-09-2007 19:29
zazdrościsz ???, to zacznij studiować.
~xxx 28-09-2007 19:57
heh wszyscy piszą że studenci to pijaki, nieroby itd, a ja się cały czas martwie że moge się na studiach nie utrzymać ( w tym roku zaczynam). Naszczęcie takie komentarze podnoszą troche na duchu. Bo ani dużo nie pije, nierobem tez nie jestem także mam nadzieje że jakoś będzie. Chociarz własnie z drugiej strony słyszałem że lepiej jest jednak się napić. hehe
~Aras 28-09-2007 22:02
a z czym tu wiązac Swoja przyszlosc w Jeleniej ??? I tak bedzie dobrze jak wiekszosc studentow studiujacych poza Jelonka zostanie w kraju a nie wyjedzie za chlebem za granice.Tak na marginesie to AWF we Wrocku ma zajecia juz od tygodnia i nikt nie marudzi :d pozdro dla AWF–u ;]
~do stasia 29-09-2007 2:20
stasiu to pewnie jakIś roboL, za swoich komuszych czasów ukończył jakiś kurs jak kraść państwowe haha. STUDIA TO NAJLEPSZY CZAS W żYCIU

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drugi taki przystanek

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Identyfikacja wizualna

Budowa drogi S3

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
859
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%