MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Strzelaj z głową

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 20 grudnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 20 grudnia 2006, 10:04
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Eksperyment jest przekonujący: petarda włożona do środka wypatroszonego kurczaka i odpalona, rozrywa go na części. To samo może stać się z dłonią, jeśli pozostanie w niej zapalona raca. Warto o tym pamiętać tuż przed sezonem na fajerwerki.

Ten już się powoli zaczyna. Policja była wzywana do jednego z gimnazjów, w którym beztroskie wyrostki na korytarzu próbowali odpalić race. Wieczorami, zwłaszcza na osiedlu Zabobrze – ciszę przerywają wybuchy i błyski petard testowanych przed sylwestrem i Nowym Rokiem.

– Na szczęście z roku na rok mamy mniej interwencji związanych z ludźmi rannymi przy odpalaniu sztucznych ogni. Zapewne skuteczne są akcje uświadamiające, które prowadzą media – mówi chirurg Jan Kazimierski. Jak ostrzega, nieprawidłowo odpalone fajerwerki mogą spowodować tragedię.

– Nie tylko lekkie oparzenia, lecz także uszkodzenia rąk, nóg, wzroku, słuchu. W skrajnych przypadkach – śmierć. I nie ma w tym przesady. Lekarze przypominają sylwestra sprzed kilku lat, który zakończył się tragicznie dla jednego z mieszkańców Gdańska.
Chciał on odpalić petardę własnej roboty. Kiedy nie wybuchła, pochylił się nad nią. Wtedy nastąpiła eksplozja: wybuch rozerwał mężczyźnie czaszkę. Przykłady można mnożyć. Wypadkom ulegają nie tylko będący pod wpływem alkoholu dorośli, lecz głównie dzieci.

– Sprzedaż fajerwerków nieletnim jest prawnie zakazana – przypomina nadkom. Edyta Bagrowska z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. – Ale łatwo przepisy obejść. Młodzi ludzie często proszą starszych kolegów o kupno rac. Bardzo często kupujący to… ich rodzice, którzy uważają, że puszczanie sztucznych ogni to świetna zabawa.

A od wszelkiego rodzaju rac, petard, strzelających kul i innych „pirotechnicznych” materiałów, które wystrzelone w niebo dają tysiące efektów, uginają się półki w hipermarketach. To właśnie tam kupowane są one najczęściej.

Narzekają hurtownicy, którzy liczą straty. – Wielkie sklepy zabierają nam zysk. Jeszcze kilka lat temu wynajęcie na czas świąteczno-noworoczny powierzchni w dobrym punkcie i otwarcie tam stoiska z fajerwerkami, było bardzo opłacalne. Dziś hurtownia w baraku na peryferiach działa na granicy opłacalności – powiedział nam proszący o anonimowość sprzedawca „wybuchowych” rozrywek.

Fajerwerków nie cierpią zwierzęta, zwłaszcza psy, które panicznie boją się huku i uciekają. Co roku do schroniska dla małych zwierząt trafia kilkanaście czworonogów spłoszonych wybuchami.
Weterynarze przekonują, że warto zaaplikować psom, zwłaszcza tym pozostawionym na noc sylwestrową poza domem, dawkę specjalnych środków uspokajających.

Należy się spodziewać intensywnego „strzelania”. Mało będzie, bowiem, zorganizowanych pokazów sztucznych ogni (po raz kolejny zrezygnowano z tego na placu Ratuszowym).
– Wszystko jest dla ludzi: fajerwerki też – podkreśla Jan Kazimierski. Pamiętajmy jednak, że należy strzelać z głową, a nie w głowę.

<b> Pamiętajcie! </b>
* zwróć uwagę na datę produkcji fajerwerku i długość lontu: im dłuższy, tym bezpieczniejszy
* po odpaleniu fajerwerku natychmiast oddal się na bezpieczną odległość
* jeśli nie wypali, nie zbliżaj się do niego i nie próbuj odpalić jeszcze raz
* nie używaj fajerwerków domowej produkcji ani nie rozbrajaj tych kupionych w sklepie
* strzelaj tylko na wolnej przestrzeni

Ogłoszenia

Czytaj również

Przemysłowe Davos w mieście pod Śnieżką

Rok niespełnionych obietnic

Na propsie! Dzisiaj i w niedzielę

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Ali 20-12-2006 10:18
"Jeśli nie wypali, nie zbliżaj się do niego i nie próbuj odpalić jeszcze raz." Co później ? Pozostawić niewybuch, aby zranił np. dziecko, a może wezwać saperów ?
~Kobra 20-12-2006 10:39
Wypałować , obszczać i wogule zło
~buba 20-12-2006 11:47
A jak to się ma do przepisów, które jeszcze niedawno mówiły o zakazie sprzedaży materiałów pirotechnicznych w dużych skupiskach ludzi - a takimi są hipermarkety? Może jeszcze jakby zapis o sprzedaży tylko osobom pełnoletnim nie był tylko "martwym" zapisem...
~mikołaj 20-12-2006 11:50
rada miasta powinna zrobić zakaz sprzedarzy w marketach po pierwasze maja w nich sztuczne ognie składane na drzonce podczas sztormu he he .Połowa tych ogni nie odpala ,albo odpalają za wczesnie .Markety sprzedają na i ilość nie na jakość a potem tragedia murowana . ZAKAZ nieletnim nieprawda w markecie t..... mozna kupić dowolną ilośc bez ukończenia 18- stki gdzie jest straz miejska . pozdrawiam WESOłYCH I SPOKOJNYCH SWIAT
~przemo 20-12-2006 12:56
jasne najlepiej postawic przy każdej kasie w markecie strażnika miejskiego.A gdzie są osoby odpowiedzialne za sprzedaż?trochę pomyślunku mikołaju. a dla twoich informacji sprzedaż nie jest zabroniona tylko zabronione jest używanie-tak jak antyradary.POZDRAWIAM
~Jeleniogórzanin 20-12-2006 13:10
Niestety jak co roku zaczyna się sezon na strzelanie, przy czym co słusznie zauważono, nie jest przestrzegany zakaz sprzedaży petard nieletnim.Dochodzi do tego, że smarkacze (z najmłodszych klas podstawówki) idąc ulicą potrafią zapalac i rzucac hukowe petardy przechodniom pod nogi, pod samochody itp.Podobnie jest na podwórkach na co zwraca uwagę autor tekstu, gdzie dzieciaki eksperymentują sobie z petardami hukowymi. Niestety wina lezy przede wszystkim po stronie dorosłych, kórzy sprzedają komu popadnie, bo zysk jest najwazniejszy, a takze rodziców, którzy nie interesują sie na co ich dzieci wydają pieniądze z pewnością nie zarobione przez siebie.Takze jak widac, zakaz zakazem, a zycie sobie. Nie wystarczy wsprowadzić zakaz-grunt to zdolnosci jego egzekwowania!
~piroman 20-12-2006 19:25
pojęcia nie macie jak potrafi zasuwać petarda odpalona w zamkniętym pomieszczeniu, choć nie polecam to jest na co popatrzeć
~Lechu 20-12-2006 19:53
W Niemczech zawsze przed nowym rokiem pokazuje sie wypadki przy odpalaniu takich rakiet- urwane palce poparzone dlonie itd. To naoprawde robi wrazenie. Moze i unas pokazac?
~danielloo17 20-12-2006 22:57
...najgłupszy sposób wydawania pieniędzy ! I TYLE ;) Zamiast płacic za urywanie paluchów , lepiej było by kupić NIEZBĘDNE RZECZY DLA BEZDOMNEGO , KTÓRY NIE JEST PEWNY CZY DOŻYJE WIOSNY... Beznadziejna rakieta kosztuje z 10 zł ...(dalej już chyba nie musze pisać na co można przeznaczyć tą kwote) Pzdr !
~twoja babka&lt;lol2&gt; skate2 27-12-2006 9:53
Najlepsze sa wlasnej roboty ale nnie zawsze wychodza jest jeden problem nie umiem robic rakiet na sylwka ale do hukowych nalezy uzyc: pudelko po zapalkach,saletra potasowa i cukier polowe pudelka zapelnic mieszanka pol na pol i obkleic podelko z kazdej strony 5 razy tasma zeby byl wiekszy huk obkleic wiecej razy tasma.pozniej po skonczeniu robimy dziure na lont wkladamy lont w dziurke i gotowe.nie testowalem tego jeszcze ale sprobuje nie odpowiadam za niewypaly!Milej zabawy
~gruby 28-12-2006 9:13
a ile kosztują fajerwerki bo niema tu cennika?
~rudy 29-12-2006 12:56
pertadyw ssonowieckih sklepach

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Ktoś zniszczył choinki

Toyota Nowakowski przejmuje Grabarów – nowy salon już otwarty!

Zauważyłeś zieloną wodę? – DZWOŃ

Spotkanie ze Smarzowskim

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
909
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%