MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Stróże prawa poza prawem

Wiadomości: Dolny Śląsk
Wtorek, 9 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 9 października 2007, 16:55
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Pijany policjant „za kółkiem” nie odpowie przed szybkim sądem.

Znowelizowane przepisy kodeksu karnego nie pozwalają na sądzenie w trybie przyspieszonym policjantów, funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

Szybkie sądy miały być w zamyśle batem, między innymi, na pijanych kierowców, ale nie dzieje się tak, jeśli występku dopuści się przedstawiciel wspomnianych służb mundurowych.
Policjant też człowiek i upić się może, ale złapany „pod wpływem” za kierownicą popełnia przestępstwo jak każdy obywatel. Tymczasem szarak dostanie wyrok w ciągu kilku dni, a stróż prawa – w normalnym trybie.

Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy, że jest to zamysł celowy, aby uniemożliwić nadużycia. Śledztwa przeciwko policjantowi nie może bowiem prowadzić jego kolega, a dochodzenie musi być objęte dozorem prokuratorskim. Stąd to wyodrębnienie.

Pisze o tym Słowo Polskie Gazeta Wrocławska podając przykład pijanego komendanta jednego z wrocławskich komisariatów, który mocno pijany jeździł skodą octavią zygzakiem po ulicach stolicy Dolnego Śląska.
Złapała go straż miejska. Ze służby został zwolniony dyscyplinarnie, ale na sądową karę poczeka jak za czasów sprzed wprowadzenia zaostrzonego trybu postępowania wobec, między innymi, pijanych kierowców.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Trwa budowa punktu widokowego

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~ala 9-10-2007 8:21
I POWIEDZCIE MI GDZIE TU JEST SPRAWIEDLIWOŚĆ? NIE MA JEJ!!!!!!!!!!POLICJANT TEZTAKI SAM OBYWATEL JAK KAZDY Z NAS ALE ON NIE STANIE PRZED SADEM W TRYBIE PRZYSPIESZONYM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Prawnik 9-10-2007 8:32
Takich to powinni automatycznie zamykać na 1 rok zabierać prawko na 3 lata i 500 godzin do odpracowania na rzecz miasta oj nauczyli by sie wtedy jeździć na trzeźwo .
~Tomi 9-10-2007 8:37
Szkoda gadać!!! Przeraża mnie to, bo policjanci są "troche skrzywieni" zawodowo, niestety w złym słowa znaczeniu i czesto w tej swojej pewności siebie stanowią dużo większe zagrożenie niż przeciętny obywatel. I tacy ludzie mają do tego pozwolenie na broń! Zgroza!!!!!!!!!!! To sie policjanci oburzą:)
~MaxMad 9-10-2007 10:28
Chcialbym przypomniec slowa J.F.Kennedy'ego: "Jesli ktos na tym swiecie wierzy w sprawiedliwosc, jest najprawdopodobniej zle poinformowany". Mysle ze jest to to sentencja warta do zapamietania na cale zycie
~mundurowy 9-10-2007 13:05
Jeśli już o to chodzi to wolałbym byś sądzony w 24 godz. tak jak każdy. Wytrzeźwieć, przyjąć kare na klate i iść do domu , a nie szwędać się po sądach latami. PS. Nie pije i nie mam prawa jazdy. Do Tomi: Po Twoim tekście można wywnioskować że , albo jesteś małolatem, albo też jesteś skrzywiony " psychicznie"
~PrYk 9-10-2007 13:24
Prawi i Sprawiedliwi :) no co... zawsze byla rownosc co nie ?
~JG 9-10-2007 13:25
Sprawiedliwości linijka nie wymierzysz... Może niech każdy patrzy na siebie, jeździ po trzeźwemu, to będzie ok!
~Valis 9-10-2007 15:06
Przepraszam, ale ten artykuł naprawdę jest głupi i jest niczym innym tylko szczuciem. Wobec funkcjonariusza Policji (i pozostałych wymienionych) obowiązkowo należy prowadzić postępowanie w formie śledztwa (i to własnego śledztwa prokuratora, a nie żadnego dochodzenia objętego "dozorem prokuratorskim"). Tryb śledczy wyklucza tryb przyśpieszony który może być zastosowany jedynie w postępowaniu prowadzonym w formie dochodzenia (tak na marginesie każde dochodzenie jest objęte nadzorem prokuratora). Tak poza tym policjant jest zawieszony w obowiązkach i dostaje 1/2 wynagrodzenia, a zwykłemu Kowalskiemu nikt pensji nie zabiera. Wyrok w trybie "nieprzyśpieszonym" standardowo zapada po ok. 1 do 2 miesięcy, a postępowanie kosztuje podatnika kilkadziesiąt a nie kilkaset złotych jak w trybie przyśpieszonym. Panie Autorze kolejny to pokaz ignorancji z Pańskiej strony, jeśli w innych dziedzinach jest pan równie zorientowany, to wiarygodność Pańskich artykułów należy ocenić jako niską.
~Brawo Valis 9-10-2007 15:49
Brawo Valis Masz całkowitą rację dodam jeszcze tylko że nie mógł zostać zwolniony dyscyplinarnie tylko zawieszony a jak Sąd PRAWOMOCNIE go skarze to zostanie zwolniony . Droga redakcjo czasami warto pomyśleć zanim sie coś napisze.
~wiem swoje 9-10-2007 16:27
do mundurowy: Masz coś wspólnego z Jarosławem "Wielkim". On też na trzeźwo wszystkich ściga i zwalcza, śledzi, podejrzewa, tyle, że wbrew prawu i sprawiedliwości. Popieram natomiast w całej rozciągłości wypowiedź Valisa.
~zloty666 9-10-2007 17:14
Wszyscy mają być pRAWI I sPRAWIEDLIWI, ale inni są wśród równiejszych pIs ! ! !
~do mundurowy 9-10-2007 21:12
wiedziałem, ze podziała... i o to chodziło! Zdziwiłbys śie człowieku ile wiem o policjantach i ile widziałem. Pozdro od skrzywionego małolata:)))
~Tomi do mundurowego 9-10-2007 21:18
Dlaczego napisałeś "Też" nieświadomie przyznałeś mi racje panie Mundurowy:)))
~mundurowy do 21:12 i 21:18 10-10-2007 18:54
Jestem żołnierzem i mam to w dup.....ile wiesz o Policjantach i ile widziałeś ? Ps. po co podpisujesz się różnymi nickami przecież wiadomo że d...lne komentarze są tylko od Ciebie małolacie !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Mobilizacja przed II turą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Redakcja przeprasza Krzysztofa Golke

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2197
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%