MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Stresowanie trzynastolatków

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 kwietnia 2010, 11:07
Aktualizacja: Piątek, 9 kwietnia 2010, 8:01
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Napięcie niemal jak na egzaminie maturalnym. W zamkniętych na głucho szkołach cisza jak makiem zasiał. Wszystko po to, aby nie przeszkadzać szóstoklasistom, którzy dziś w godzinach od 9 do 10 zmagali się z pierwszym poważnym testem kompetencji na koniec nauki w szkole podstawowej.

Do sprawdzianu musieli przystąpić wszyscy uczniowie kończący szkoły podstawowe. Warunkiem zaliczenia jest jedynie… obecność. Egzamin można oblać: nie wpłynie to w żadnym stopniu na dalsze losy uczniów. Test ma wykazać, w jakim stopniu absolwenci podstawówek wykazują się podstawowymi wiadomościami i umiejętnościami: czytania, pisania, rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystania wiedzy w praktyce. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 60 minut, za test mogą uzyskać maksymalnie 40 punktów.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 wychodzili po przeszło godzinie pisania wyluzowani. Poszło dobrze. – Najwięcej kłopotów sprawiła mi matematyka – powiedział nam po teście Kamil Świerszcz z szóstej klasy. Zagadnienia z języka polskiego związane były ze sportem. – Trochę było trudne – wtrąca Martyna Matuszak. Wypracowanie trzeba było powiązać z sukcesem dowolnej postaci. – Pisałem o karierze trenera Kazimierza Górskiego – dodaje jeden z uczniów. Nikola Gerka także podziela zdanie, że najtrudniejsza była matematyka. – Test na pewno był stresujący, ale w pewnym sensie daje nam świadomość, czego jeszcze nie umiemy – zaznacza Martyna Matuszak.

Test wpisuje się już w kalendarz roku szkolnego od ośmiu lat. I wciąż budzi wiele kontrowersji, bo – tak naprawdę – nie załatwia nic. – Mamy 8 kwietnia, a do końca roku – jeszcze ponad dwa miesiące. To za wcześniej, aby jednoznacznie stwierdzić, jak dzieci są przygotowane do dalszej nauki, bo nie przerobiono jeszcze wszystkich zagadnień – mówi Elżbieta Rzemińska, dyrektor SP nr 2. – Nie można więc traktować tego testu jako ostatecznie wyznaczającego poziom pracy ucznia i nauczyciela.

Szefowie placówek oświaty narzekają też na zamieszanie organizacyjne związane z egzaminem. W szkołach mogą przebywać tylko szóstoklasiści. Pozostałym uczniom trzeba zapewnić opiekę. Do tego dochodzi stres, który w przypadku dwunastolatków nie zawsze jest motywujący. – Bywa, że świetni uczniowie rozłożą się na egzaminie z nerwów. Zdarza się także, że - biorąc pod uwagę formułę egzaminu (kilka odpowiedzi do wyboru) uczniowie nie myślą, tylko skreślają na chybił- trafił – usłyszeliśmy w „dwójce”.

Jak wspomniano, sprawdzianu nie można oblać, a wynik ma znaczenie jedynie informacyjne i nie powinien być podstawą do prowadzenia jakiejkolwiek selekcji, każdy uczeń ma prawo być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie. - W szkolnych komisjach egzaminacyjnych znaleźli się, oprócz nauczycieli danej szkoły, tzw. obserwatorzy (nauczyciele z innych placówek lub przedstawiciele jeleniogórskiej delegatury Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty). Wyniki testów na pewno uzmysłowią uczniom, ile już umieją, a ile nauki jeszcze przed nimi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rodzice okupują szkołę

Jakie zmiany w szkołach i przedszkolach od września?  

Doczekają się ronda

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Krysia 8-04-2010 11:41
Najlepiej 2 wybrać. a 11 to co !.. Phi : ].
~11 naściak 8-04-2010 12:44
zadania jak dla mnie były łatwe. temat sprawdziany był o igrzyskach, a w wypracowamiu trzebabyło napisać o sykcesie wybranego człowieka, a nie dowolny temat. no właśnie, a 11???
~Klaudu$$$$ 8-04-2010 13:04
2 czy 11 co mnie to...! Dlaczego nie przyjechaiście do Łomnicy. Tu w Łomnicy jest bardzo dużo szóstoklasistów oni też mają coś do powiedzenia na temat dzisiejszego \"EGZAMINU\". Np.: z czym mieli trudności oprócz matmy, która mi się wydaje najłatwiejsza. xd C:
~ 8-04-2010 13:17
Nic nie zaszkodzi ten "stres". Polskie szkolnictwo wypada co roku bardzo zle w miedzynarodowym zestawieniu PISA. Okazalo sie, ze niektore dzieci w Polsce po skonczeniu szkoly podstawowej nie umieja czytac, a i z liczeniem maja tez wielkie problemy.Niech sie ucza, niech sie stresuja, nie zaszkodzi.
~gimnazjalista 8-04-2010 13:58
Ja dobrze pamiętam jak stresowałam się rok temu, gdy miałam pisać taki test. Okazał się łatwy i dobrze mi poszedł. Życze powodzenia szóstoklasistom ; ) ; ** najśmieszniejsze w tym wsztkim jest to, że uczniowie którzy mają na świadectwach szóstki wypadają gorzej niż tacy co ledwno zdają ;P
~Dzidzia. 8-04-2010 14:42
yyyyyyyy... Chyba trzynastolatków ! Tak jakby szóstoklasiści mają rocznikowo trzynaście. :| A test ba...lka. xd i tak SP 11 wybiata. A w szczególności 6 "A". ;p jakby ktoś szukał reportaż o
~slabiutko..... 8-04-2010 15:09
4 grudnia o godz. 10.00 w 57 krajach zostały ogłoszone szczegółowe wyniki badania PISA. Wzięło w nim udział ok. 400 tys. 15-latków. Przeprowadzony w ubiegłym roku test badał wiedzę uczniów dotyczącą nauki oraz zdolności używania wiedzy naukowej, a także umiejętność identyfikowania i rozwiązywania problemów życia codziennego. W Polsce raport został zaprezentowany w Sejmie. Z wynikami polskich uczniów zapoznali się m.in. minister edukacji Katarzyna Hall oraz Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. W organizowanym co trzy lata teście kompetencyjnym PISA na próbie 15-letnich uczniów po raz kolejny pierwsze miejsce zajęła Finlandia. Za nią uplasowały się kolejno Hong Kong i Kanada. Polska została sklasyfikowana mniej więcej w połowie zestawienia (zajęła 23 miejsce na 57 państw). Razem z Węgrami i Szwecją, które uplasują się bezpośrednio przed naszym krajem oraz Danią i Francją, które są na nami, osiągamy mniej niz średni wynik państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
~X_X_X 8-04-2010 16:00
Zapewne robione zdjęcia 2jki bo redakcja Jelonki ma blisko a szkoła nie jest zła :) Ja życzę im powodzenia za 3 lata na gimnazjalnych troszke trudniej... a na maturze to już napewno :]
~abc 8-04-2010 17:15
Ale robicie problem i co takiego się stało,że biedne dzieciaczki trochę potrzęsły kuperkami nie ostatni to stres w życiu. Żeby tylko było gdzie zapalić po egzaminie to stres szybciutko minie.A jak jeszcze wynik testu nie ma znaczenia to o czym my mówimy.
~mua:D 8-04-2010 19:20
wywiad z mua :D
~monisia1233 8-04-2010 20:05
jak coś to nikola Gerhe wiem bo chodze z nia do klasy a zdjecia przepiekne hehe.,
~``` 8-04-2010 20:47
co sie czepiacie, jak by przyszli do SP 11:-) - to by do was nie przyszli
rymcycymcy 8-04-2010 22:54
Jak się jeszcze trochę poduczę ...to w przyszłym roku wystartuję na tym egzaminie. Może się w życiu potem to przydać ! :)
~arlene 9-04-2010 6:50
Skoro to pierwszy poważny egzamin w ich życiu to moznaby od razu zwrócić uwagę na odpowiedni ubiór z tej okazji, niekoniecznie dzinsy...
~Olćć 9-04-2010 20:20
`hah ;* dlaczego mnie nie ma na tych zdjęciach?? tylko moi koledzy z klasy to nie ferr! ! xc
~....!!! 10-04-2010 14:31
do monisia 1233 Nikola to ma na nazwisko Gehrke.chodzisz z nią od przedszkola czy od 1 klasy a nie wiesz jak ma na nazwisko -.-

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Skromny początek roku

Nietypowy finał Ligi Rocka

Będzie na rozwój szkół

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
668
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%