MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Stres dla przyszłych kierowców

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 13 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 0:18
Autor: konrad
Fot. konrad
Od kilku dni zdających egzaminy na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Cieplicach, obowiązują nowe zasady. Podstawowe zmiany to uproszczona i zmieniona część na placu manewrowym oraz egzamin w mieście, w normalnym ruchu drogowym. Ten stres trwa 40 minut.

Jednak pierwsze dni obowiązywania nowych przepisów są wyjątkowo trudne dla zdających. Wszyscy uczyli się jeszcze według starych zasad, które zakładały, między innymi, precyzyjne manewry na placu, parkowanie między słupkami z centymetrową dokładnością.
Tymczasem teraz zdający musi przejechać po wyznaczonym pasie ruchu szerszym niż dotychczasowe, nie przekroczyć linii oraz wrócić tyłem, jadąc też po łuku.

Zdający na prawo jazdy największy problem mają ze sprawdzaniem poziomu płynów eksploatacyjnych w silniku oraz z innym sposobem cofania autem niż ten wyuczony na kursach jazdy.

Zdaniem niektórych instruktorów zmienione zasady egzaminowania są bliższe rzeczywistym sytuacjom w ruchu drogowym. Kto zda egzamin, potwierdzi swoją zdolność kierowania pojazdem w normalnym ruchu drogowym, a nie tylko w niespotykanych w rzeczywistości, precyzyjnych manewrach.

Umiejętności parkowania, na przykład, będą sprawdzane w czasie jazdy po mieście oraz na ogólnodostępnych parkingach.
Największym problemem dla kursantów będzie wytrzymałość psychiczna. Egzamin na ulicach miasta trwa 40 minut. Nie wiadomo też jak zachowają się właściciele aut, obok których zestresowany kursant będzie usiłował zaparkować.
Podobno właściciele warsztatów samochodowych, naprawiających karoserie, zacierają ręce na myśl o stłuczkach powodowanych przez egzaminowanych.

Nowe przepisy weszły w życie akurat w dniach, gdy panowały spore mrozy. Utrudniły one wymalowanie zmienionych torów. Z tego powodu we Wrocławiu we wtorek odwołano egzaminy. W Jeleniej Górze, jak powiedział dyrektor WORD-u, Stanisław Gwizda, kupiono specjalną farbę, odporną na niskie temperatury i wykonano nowe linie na czas.

Jak zwykle najtrudniej mają ludzie, którzy uczyli się według starych zasad, a egzaminy zdają według nowych. Szkoły jazdy nie mają już wolnych terminów na dodatkowe jazdy.
Wykupili je ci, którzy skończyli już kursy i teraz czekają na egzamin. Ten odbywa się zwykle w miesiąc po zakończeniu kursu.

Miejmy nadzieję, że nowe zasady egzaminowania spowodują, że na ulicach naszych miast pojawią się początkujący kierowcy umiejący jeździć lepiej niż dotychczas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Remont drogi wojewódzkiej

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Drogi do naprawy

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~qba 14-01-2006 0:30
huh, ale szeroki sie ten łuk zrobił :)
~Mlody kierowca 14-01-2006 9:38
Ja zdalem w listopadzie z wynikiem pozytywnym i sie bardzo z tego ciesze i wspolczuje tym co beda teraz zdawac na miescie :/
~Star 266 14-01-2006 12:49
Pytanie do zdających na kategorie C , jak ze zdawalnością na nowych zasadach , czy coś sie poprawilo ??? czy jest jeszcze gorzej ??? Pozdrawiam przyszlych kierowców ciezarówkek :o)
~Doświadczony kierowca 14-01-2006 15:39
Rzeczywistości nie da się oszukać. Nareszcie ktoś pomyślał. Kierowcą jest się na drodze a nie na placu manewrowym. Skutki dotychczasowej nauki widoczne w kronikach polcyjnych
~Truck driver:) 14-01-2006 17:14
Wczoraj właśnie udało mi się w końcu zdac!:):):) Na C nic sie jeszcze nie zmieniło, oprócz opłat za egzamin! ale to normalne u nas:) zmiany wejda od 10 kwietnia. Pozdrawiam
~Łukasz 14-01-2006 20:13
>sie bardzo z tego ciesze i wspolczuje tym co beda >teraz zdawac na miescie :/ A niby czemu? Moze powiesz mi, ze na miescie jest trudniej zdac?!
~skromny kierowca 15-01-2006 1:02
>Rzeczywistości nie da się oszukać. Nareszcie ktoś >pomyślał. Kierowcą jest się na drodze a nie na >placu manewrowym. Skutki dotychczasowej nauki >widoczne w kronikach polcyjnych Ciekawe co powiesz jak ci parę razy na parkingu zarysują bo będą się uczyć parkować, a Twój samochód posłuży za pachołki. Takim głupkom jak ty tego to nawet można życzyć.
~Aida 17-01-2006 17:49
>Moja kolejna potyczka <nr.2> juz w przyszłą środę , i szczerze jestem przerazona tym wszystkim...uczyłam sie jeszcze na starych zasadach , więc obawiam się ....choć może nie tych zmian...co tego czy przetrzymam stresówę ]:
~AMUG 18-01-2006 10:20
A mam takie pytanko jak ktos zdawal juz na nowych zasadach jak to parkowanie wyglada ? od razu masz zaparkowac przy pierwszym wjezdzie czy kombinowac mzoesz ? PRawo jazdy juz mam i wiem ze nie zawsze sie da na raz wjechac na miejsce parkowania a na placu kiedys cyba nie moglo sie auto zatzrzymac tlyko wykonac manewr od razu, jak ktos wiej ak to wyuglada nie ch napisze :) Powodzenia przyszlym kierowca !!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rzeźby dla Kowar

Rozbiórka „Kuźnicy”

Bezmyślne palikowanie

Doczekają się wiat przystankowych

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
880
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%