MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Strefa walczy z kryzysem

Wiadomości: REGION
Środa, 21 stycznia 2009, 9:31
Aktualizacja: 9:32
Autor: Mo–Ja Multimedia
– Dobrze prognozuje fakt, że już w styczniu mamy pewnych co najmniej sześciu nowych inwestorów – mówi prezes kamiennogórskiej strefy Szymon Madera.
Co najmniej sześć zezwoleń na rozpoczęcie działalności wyda w tym roku Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Trwają starania o kolejną zmianę granic terenów objętych ulgami. Kilku inwestorom w tym roku zakończą się wydane dziesięć lat temu zezwolenia. Póki co światowy kryzys ostro nie daje się we znaki, ale trzeba na bieżąco monitorować sytuację.

– Nie zauważamy braku zainteresowania, choć terminy realizacji niektórych inwestycji są przesuwane, jednak wszystko odbywa się w sposób kontrolowany. Nie ma nerwowych ruchów ze strony inwestorów. Zwolnienia? Spodziewam się redukcji w zatrudnieniu, ale maksymalnie do poziomu zadeklarowanego w zezwoleniach na prowadzenie działalności na terenie strefy – mówi prezes kamiennogórskiej strefy Szymon Madera.

Jesienią zarząd Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wystąpił do Ministerstwa Gospodarki o zmianę granic strefy w: Lubaniu, Gryfowie Śląskim, Nowogrodźcu, Dobroszycach i Ostrowie Wielkopolskim. W marcu powinny zatem zniknąć grunty, którymi nie było zainteresowania. Nowe rozporządzenie otwiera drogę kolejnym sześciu inwestorom. Są już gotowe projekty. Jeśli zostaną zrealizowane, zatrudnienie w strefie wzrośnie w perspektywie kilku lat o 20 proc.

- Jesteśmy w stanie włączyć do strefy także dwa byłe duże zakłady: Kamodex w Kamiennej Górze i Olszyńską Fabrykę Mebli w Olszynie. Poszukujemy inwestorów – zapewnia prezes Madera.

Niezależnie od zmiany granic trwają rozmowy z innymi inwestorami. Zauważalne jest jednak sondowanie ze strony firm, zmierzające do odpowiedzi na pytanie, w jakiej jesteśmy fazie kryzysu światowego. Trzeba mieć świadomość, że pewne tematy mogą się przeciągać. Co z inwestorami, którym w tym roku zakończą się zezwolenia gwarantujące strefowe preferencje? Jeśli doinwestują min. 100 tys. euro, mogą ubiegać się o nowe. W przeciwnym razie będą funkcjonować nadal, ale bez preferencyjnych ulg.

- Według naszego rozpoznania większość firm wystąpi jednak o nowe zezwolenia, co w dłuższej, maksymalnie trzyletniej perspektywie, wpłynie na wzrost poziomu inwestycji i zatrudnienia – mówi prezes Madera.

A jak zakończył się rok 2008? Wydano sześć zezwoleń, co ważne nawiązano współpracę z kolejnym strategicznym inwestorem. Toyota wybuduje zakład w Nowogrodźcu. To z pewnością bardzo dobry rok dla Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie znajduje się kamiennogórska podstrefa. Tam pojawiły się trzy zezwolenia. Udało się zagospodarować część bardzo trudnego terenu po byłych Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Lubaniu.

W Kamiennej Górze ruszyła budowa kolejnego zakładu. Dobrze oceniono wkład kamiennogórskiej strefy w rozwój Dolnego Śląska: jakość usług, innowacyjność i zwiększanie liczby miejsc pracy. Kamiennogórska strefa otrzymała Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy, co oznacza, że jest miejscem przychylnym gospodarce i przyjaznym mieszkańcom.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ćwierć wieku Teatru Maska

Senator zachęca do głosowania na maszty

O bezpieczeństwie

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Jeleniogórski obserwator 21-01-2009 10:01
A co ze strefą w Jeleniej Górze? Gdzie ci inwestorzy stojący u bram miasta, zapowiadani przez Obrębalskiego? Kaminennogórska Strefa Ekonomiczna sięga nawet Ostrowa Wielkopolskiego, a Jeleniej Górze nic. Czas na zmiany!
~Tytan 21-01-2009 10:47
W srefie sa zwolnienia od podatkow, różne ulgi oraz dotacje ,wiec budzet z takich dzialań nie ma korzyści jak z firm objuczonych tym balastem i placących grube podatki.A jaka jest sprawiedliwośc spoleczna dla tych co musza prowadzic firmy , doginać mocno aby wypracowac wlaśnie różne te podatki ,utrzymać zaloge i kopać sie z urzędem skarbowym ,ktory ochoczo grzebie w tych firmach nie posiadajacych takich zwolnień i ulg. To jakiś dziwoląg gospodarczy.Powinno sie obniżyć podatki ,ulgi dzielić równo - ale wszyscy przedsiebiorcy powinni placic mniej ale jednakowo.Inaczej Ci co dzialaja i dostarczaja dochody do budzetu pozamykaja firmy , bo nie beda f...rami do roboty na rozmaitych leszczy..Taki jest wniosek i logika ,w imie sprawiedliwości spolecznej .
~wolfmann 21-01-2009 13:28
to wystarczy jedynie doinwestować 100 tys. EUR, żeby liczyć na miliony oszczędzone na ulgach? Świetna logika, pogratulować. Strefa ekonomiczna podobnie działa jak rotacja z hipermarketami. A małe firmy ciągną po cichu ten wóz z biurokratami... Kiedyś ktoś rozliczy jednego z drugim z takiego marnotrawstwa. Szkoda tylko że musi dość do zmiany ekip rządzących i publicznego prania brudów poprzedników.
~Księgowy 21-01-2009 15:33
W Niemczech i innych krajach na zachodzie takich wybrykow z traktowaniem firm na równych i równiejszych czyli na tych co zatrudniaja ludzi i coś wytwarzaja i jednoczesnie są podzieleni - czyli na tych co placa podatki i ponosza i koszty np .oplaty od nieruchomości itd. i na tych co są zwolnieni z podatkow i wyposazeni we wszelkie ulgi i dotacje. Takich zderzeń w gospodarce zachodniej nie ma , bo Ci placący podatki by rozszarpali takiego autora pomyslu i nikt by sie nie odwazyl coś takiego zaproponowac w zadnym państwie zachodnim..A w Polsce stoi to do góry nogami , gdzie jest wlaśnie równość gospodarcza - przeciez tym co pracuja i placa podatki to sie urąga , że są chyba glupami. Czy zaradni przedsiebiorcy maja zlikwidować firmy i przenieść się do strefy aby być np.konkurencyjny do firmy która produkuje w strefie i nie ma obcięzeń podatkowych i innych -np. na ten sam wyrob, ktory jest produkowany w zakladzie z wszelkimi obciążeniami .A zatem pytanie- z której firmy wyrób będzie tańszy i która firma zbankrutuje i co z tego będzie mial budzet i spoleczeństwo ? czy z tej co placila podatki czy z tej zwolnionej z podatkow i ddotowanej ?
~mis 21-01-2009 21:45
Panie Prezes ale Pan wyglada tak po amerykansku :) i powiem szczerze ze prawie nie widac ze pozowałes :)
~portier 22-01-2009 7:05
Sesja zdjęciowa to jedyna okazja, żeby poudawać że się pracuje...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

Gazetki promocyjne – okazje na Black Friday

Dla bezpieczeństwa

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Finał projektów

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
327
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%