MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Strażnica dla żydów

Wiadomości: Dolny Śląsk
Środa, 18 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 0:08
Autor: konrad
Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk zamierza przekazać wrocławskiej gminie żydowskiej budynek po strażnicy Straży Granicznej na przełęczy Okraj.

Ma to być ekwiwalent za utracone mienie gminy we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Jednak takie rozwiązanie przekreślałoby plany Podgórzyna, by wspólnie z Karkonoskim Parkiem Narodowym uruchomić tam górskie i przyrodnicze minimuzeum oraz schronisko młodzieżowe, którego w wysokich górach nie ma ani jednego.

Pomysł, by mienie utracone we Wrocławiu oddawać na szczytach Karkonoszy wydaje się asurdalny, ale z punktu widzenia władz ulokowanych we Wrocławiu – wygodny.

Nie musimy niczego dawać Żydom we Wrocławiu i narażać się na protesty, damy opuszczony budynek, na samej granicy i jest dobrze. Ta wiadomość nie cieszy wójta Podgórzyna, Roberta Tarsę, gospodarza terenu, na którym stoi opuszczona strażnica. Wójt nawet nie został poinformowany wcześniej o planach przekazania budynku i przygotowywał się do jego przejęcia wspólnie z KPN-em.

Na razie byłą strażnicą od dwóch miesięcy opiekuje się w imieniu Skarbu Państwa jeleniogórskie starostwo. Zdaniem wicestarosty Jana Politaja strażnica musi szybko znaleźć nowego właściciela, gdyż inaczej ulegnie degradacji i będzie musiała być odbudowywana. Warunki atmosferyczne panujące na szczytach karkonoszy są dla nieużywanych i nieogrzewanych budynków zabójcze.

Wojewoda dolnośląski zapewnia, że przekazanie gminie żydowskiej budynków po byłej strażnicy granicznej jest jednym z możliwych wariantów, a ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Gdy tylko zapadnie, powrócimy do sprawy i do tego, na co nowy właściciel zamierza przeznaczyć ten budynek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Zamknięta droga Chomontowa

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Anna 18-01-2006 19:54
Żyd pisze się wielką literą.
~zydek 18-01-2006 21:05
>Żyd pisze się wielką literą.serio??????pani polonistka rozumiem....
~TEJO 18-01-2006 22:10
>Żyd pisze się wielką literą. Żyd - jako obywatel Izreala wielką literą, żyd - jako wyznawca religii - małą literą, tak samo jak katolik, muzułmanin, itp, ale dziękuję za czujność
~qba 18-01-2006 23:20
lol za za pomysł. oni sie dobrze czuja?
~karol 19-01-2006 10:05
przelecz Okraj to jest chyba gmina Kowary a nie podgórzyn ? Wiec dlaczego wojt tej gminy martwi sie o mienie Kowar?
~Redakcja 19-01-2006 18:21
>przelecz Okraj to jest chyba gmina Kowary a nie >podgórzyn ? Wiec dlaczego wojt tej gminy martwi >sie o mienie Kowar? Pan Robert Tarsa jest wójtem Podgórzyna, ale jednocześnie szefem Związku Gmin Karkonoskich, więc w pewien sposób gospodarzem terenu, na którym jest strażnica na Okraju, pozdrawiamy
~anna 19-01-2006 20:14
>>Żyd pisze się wielką literą.serio??????pani >polonistka rozumiem.... Nie,nie polonistka. Zauwazylam i tyle, autor już mi wytłumaczył co miał na myśli, więc nie rozumiem skąd ten bunt?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Śmierć na żwirowni

Stalowe rumaki w Karpaczu

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
295
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%