MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Strażacy mają broń do walki z zagrożeniami chemicznymi

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 30 października 2012, 9:15
Aktualizacja: 9:16
Autor: Angela
Fot. KM PSP w Jeleniej Górze
Samochód renault trafic ze najnowszym sprzętem specjalistycznym do ratownictwa chemicznego jest już w Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Sudeckiej w Jeleniej Górze. Strażacy otrzymali go od Komendy Wojewódzkiej PSP. W listopadzie br. przejdą oni szkolenie z zakresu obsługi sprzętu i działania w przypadku chemicznych zagrożeń.

Dotychczas w Jeleniej Górze tak specjalistycznego sprzętu do ratownictwa chemicznego nie było. Jeleniogórscy strażacy posiadali przestarzałe i niekompletne wyposażenie lekkiego samochodu, który sam ma już 19 lat. W przypadku np. przewrócenia się cysterny przewożącej środki chemiczne, czy też zanieczyszczenia wód, trzeba było czekać na pomoc jednostek z Wrocławia czy Wałbrzycha.

- Otrzymaliśmy lekki samochód operacyjny ze sprzętem, który umożliwi nam rozpoznanie zagrożenia chemicznego i zabezpieczenie terenu. Dzięki sprzętowi do monitoringu zagrożeń radiologicznych i skażeń chemicznych będziemy mogli określić rodzaj i stężenie substancji chemicznych oraz skalę zagrożenia. Stacja do prognozy pogody pomoże w ustaleniu m.in. kierunku i siły wiatru, co jest z kolei niezwykle ważne przy wyznaczeniu strefy niebezpiecznej – mówi st.kpt. Andrzej Ciosk, rzecznik prasowy KM PSP w Jeleniej Górze. – Otrzymaliśmy także lekkie kombinezony i maski, dzięki którym będziemy mogli np. udzielić pomocy osobom w wypadkach samochodów przewożących chemiczne substancje – dodaje.

Jeleniogórscy strażacy otrzymali także detektor prądu przemiennego, przenośny reflektor, nowy sprzęt do łączności oraz lornetkę z dalmierzem. Na co dzień samochód będzie służył do transportu strażaków.

Nowy sprzęt został zakupiony do ośmiu jednostek straży na Dolnym Śląsku z unijnego programu „Bezpieczny Dolny Śląsk – budowa mobilnego systemu monitoringu i usuwania zagrożeń środowiska”.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Dary Lasu

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~uzi 30-10-2012 21:58
Bardziej chyba chodziło tu o nowego renusia, niż o dwie skrzynki na krzyż ze sprzętem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wracają dopłaty do wody i ścieków

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Senator zachęca do głosowania na maszty

Na Polanie praca wre!  

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
885
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%