MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Straż wszechmocna

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 21 lutego 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 21 lutego 2007, 11:22
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Strażnicy miejscy i leśni jak policjanci – takie są zamierzenia rządu, o których doniosło wydanie „Metra”.

Pomysł zakłada, że stróże miasta będą mogli karać za każde wykroczenie drogowe, wlepiać mandaty i punkty karne oraz badać trzeźwość kierowców. Inicjatorzy zmian podkreślają, że straż miejska dotąd kojarzy się głównie z nakładaniem blokad na koła i przeganianiem z jednego miejsca w drugie pijaczków konsumujących alkohol w niedozwolonych miejscach.

Co na to jeleniogórscy stróże miasta? O projekcie słyszeli, ale przekonują, że od pomysłu do przemysłu droga daleka. – Równorzędne uprawnienia z policją dadzą prawo strażnikom do noszenia broni. Są przecież sytuacje, kiedy na policyjnej służbie pistolet okazuje się potrzebny. Tymczasem na razie możemy mieć przy sobie broń tylko podczas konwojowania cennych rzeczy stanowiących mienie miasta – mówi jeden ze strażników.

Inni słyszeli, ale wiele sprzeczności. – Teoretycznie już teraz możemy lizakiem zatrzymywać kierowców, którzy łamią przepisy. W wielu przypadkach musimy wzywać patrol policji, na przykład, jeśli dochodzi do stłuczki, czy wypadku – podkreślają. Wiedzą też o zamiarach… odebrania im tych uprawnień, które podobno niezgodne są z ustawą o strażach gminnych.

Na to wszystko rządzący w Warszawie mają sposób. Znowelizują ustawę o ruchu drogowym, co ma umożliwić ponad czterdziestu strażnikom miejskim pracującym w stolicy Karkonoszy i ośmiu tysiącom w całej Polsce, prawo do karania za złamanie przepisów przez kierowców.
Podobne uprawnienia dostaną także strażnicy leśni.

Policjanci nie chcą oficjalnie komentować proponowanych zmian. –Strażnicy miejscy mają zupełnie inny system szkoleń niż policja. Brakuje też praktyki. Wprowadzanie takiego rozwiązania na siłę niewiele zmieni. Lepiej już dać więcej etatów policjantom – mówi pragnący pozostać anonimowy jeden z funkcjonariuszy.

Jeszcze bardziej sceptycznie widzą to stażnicy leśni. – Mamy bardzo nieliczną obsadę, a trakty oraz dukty leśne nie są drogami publicznymi.Przecież nie wyjdziemy na szosę jak patrol drogówki, a w tym czasie po lesie będą grasować, na przykład, złodzieje drewna lub kłusownicy – mówią.

Zmiany nie skończą się tylko na nadaniu uprawnień policji strażnikom. Zmieni się także sposób egzekwowania pewnych zachowań. Kierowcy podejrzewani o jazdę na dwóch gazach będą musieli poddać się w szpitalu, lub izbie zatrzymań badaniu krwi lub moczu (teraz mogą odmówić).
Jeśli się nie zgodzą, funkcjonariusze będą mogli użyć siły. Tego obawiają się wszyscy. – Może z tego wyjść wiele niepotrzebnych, nawet groźnych sytuacji. Pijany kierowca, w którym wzbudzi się dodatkową agresję, może zachowywać się bardzo nieobliczalnie – powiedzieli nasi rozmówcy.

Projekty zmian podobają się za to samorządowcom, którzy liczą na większe zyski z mandatów w miejskiej kasie.

<b> Uwaga </b>
<b> Prosimy szanownych internautów o przestrzeganie regulaminu forum i niestosowanie w swoich komentarzach treści ogólnie przyjętych za obraźliwe wobec funkcjonariuszy publicznych, jakimi są strażnicy miejscy. Takie komentarze nie będą zamieszczane. Szkoda Waszego i mojego czasu.
Z szacunkiem
Moderator </b>

Ogłoszenia

Czytaj również

Dachowanie w Radomierzu

Miejsca spotkań (na razie) zamknięte

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~Radek 21-02-2007 11:39
Każdy kto miał stycznść ze Strażą Miejską wie,że nie wmówią cwanemu kierującemu przewinienia - dlaczego??? ... Jeżeli wymogi stawiane kandydatą byłyby wyższe... Ja zauważyłem,że wszyscy wyprzedzają Straż Miejską na drodze i nic sobie z jej obezności nie robią... Naprawdę ostre szkolenie teoretyczne mogłoby nie pomóc... To juz trzeba mieć odpowiednie predyspozycje,żeby kogoś karać i potrafić mu to udowodnić...
~petroniuszsz 21-02-2007 12:42
Nie rozumiem dlaczego w Jeleniej Górze Straży Miejskiej po prostu nie zlikwidować .Pieniądze przeznaczane na te instytucję dać na pluton prewencji,żeby było więcej policjantów.To jest kwestia dogadania komendanta policji z prezydentem.Ludzie w mieście chcą widziec policjantów patrolujących ciemne ulice,tunele-chca byc bezpieczni a kto jak nie policjant ma najlepsze predyspozycje do zapewnienia bezpieczeństwa.
~monika 21-02-2007 12:47
przecież to jest bez sensu, policja jest wyszkolona,nie lepiej dac im wiecej etatów po co straży miejskiej bron? znaja procedury?nie sądze!Paranoja
~misiekjga@wp.pl 21-02-2007 13:38
No i cóż jest obraźliwego w tym poniższym komentarzu, że nie został on zamieszczony? Jego brak może jedynie potwierdzać jak daleko jesteśmy od prawdziwej demokracji i wolności słowa!: "Im bardziej tzw. demokratyczna władza czuje się niepewnie, tym bardziej miewa takie małe (z początku) ciągotki totalitarne. Wszystko oczywiście pod hasłem bezpieczeństwa dla obywateli. Ciągle i niezmiennie zapraszam S.M. w rejon DS-ów Akademii Ekonomicznej i "socjalu" "SAJGON", przy ul. Wyczółkowskiego (koniecznie po zmroku)."
~Do"misiekjga" 21-02-2007 15:03
To nie jest twoj jedyny komentarz"ponizej pasa".Demokracja nie ma nic wspolnego ze slownym ponizaniem innych. Straz Miejska nalezy rownouprawnic z policja - wspolnymi silami"wskoraja"wiecej(obecnie na jednego policjanta przypada w J.G.prawdopodobnie 5-6rzezimieszkow,moze nawet i wiecej).
~Do " Do misiek jg" 21-02-2007 15:29
To może jeszcz równouprawnić SOK, PGR, Służbe Celną Straż Graniczną, Straż Pozarną i wiele innych. Tylko czy Państwo na to stać, z takim zamiarem nie łączą się tylko równouprawnienia , ale także koszty: szkolenia, budynki z odpowiadającymi normami, dodatkowi pracownicy na zapleczy, sprzęt i wieli innych. Może łatwiej byłoby zlikwidować Policje. Co za bzdura z tą SM.
~Asienia Bolków 21-02-2007 16:20
hehe moj tata :D pozdro
~Kononowicz Krzysztof 21-02-2007 16:58
Bo od tego oni sa,od tego sa oni,od tego oni sa;-)
~misiekjga@wp.pl 21-02-2007 17:08
Do ukrytego pod nickiem:"Do"misiekjga"" (ciekawy wyszedł dziwoląg). Sprawdziłem swoje komentarze, skrzętnie przeze mnie przechowywane i nic nie znalazłem poniżającego i "poniżej pasa" (żeby nie było - to ciągle mowa o komentarzach). Niestety krytyka władzy to zawsze dla niej trudny kęs do przełknięcia. Również sam tytuł artykułu można odebrać jako ironię, jeśli się ma trochę wyobraźni, humoru ... lub żółci. Mój adres widnieje jak byk - więc odgryź się koleś(owo) bardziej JAWNIE!
~gl0dny 21-02-2007 17:13
Mysle ze "fachowosc" i "chec pracy" straznikow miejskich widac dobrze na zdjeciu powyzej...
~Emeryt 21-02-2007 17:19
SM powinna zostać zlikwidowana natychmiast! Koszty jakie ponoszą mieszkańcy na utrzymanie struktury kierowniczej SM są niepotrzebne! Tym bardziej ze wzgl. na nieskuteczność działań SM. W miejsce tych kosztów możnaby stworzyć kilka jak nie lepiej etatów dla Policji - a tak po co mamy utrzymywać dwa szefostwa zamiast jednego i całe biuro SM. Policja jest odpowiednio szkolona i ma odpowiednie kompetencje, strukturę no i wie jak strzelać z pistoletu. Resztę mogą załatwić z podobnym skutkiem do SM harcerze - przynajmniej za darmo.
~Bambus 21-02-2007 17:39
Panie Emeryt zapraszam do Komendy Strazy Miejskiej udziela Panu potrzebnych wiadomosci na temat funkcjonowania SM a ewnetualnie do kosciola i nie zabieranie wiecej glosu na ten temat(stanowczo polecam kosciol) Jestem za SM skutecznie dzialaja w sprawach porzadkowych A kierowcy sa samo sobie winni Najlepiej zdjac znaki drogowe i po klopocie Powinni miec wieksze uprawnienia O tak !!!!
~Banicja 21-02-2007 18:09
Caly rok z wlaczonymi swiatlami mijania,strasznik miastowy z radarem..Co nam jeszcze wymysla??Moze przeglady techniczne co tydzien;-)
~miotła 21-02-2007 19:37
strażnicy też nauczą się strzelać badania do tej formacji podobne są do badan do policji jeśli ktoś chce może to sprawdzić test na policji badania w mswia psycholog psychiatra i z 10-ciu innych wyprzedzają ich na ulicy a jak mają bez uprawnień w tej chwili zatrzymać?
~obserwatorjg 21-02-2007 19:52
Zgadzam się z wami tzn. Petroniusz i Emeryt Dlaczego nie można rozwiązac tej formacji SM i przenieśc ich do Policji tam gdzie zapewne jest mało ludzi a każda pomoc ze strony kilkunastu Strazników jest bardzo dobrym pomysłem Dlaczego jak ktoś na wysokinm stanowisku czytający takie komentarze nie pomyśli aby w Jeleniej Górze poprawić bezpieczeństwo skoro jest to do zrealizowania!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Do dyletantów 21-02-2007 20:09
Straż Miejska zgodnie z przepisami kompetencyjnymi ustawy samorządowej jest narzędziem w rękach samorządu lokalnego, przeznaczonym do wypełniania przez niego zadań własnych z dziedziny zapewnienia porządku publicznego na obszarze gminy. Finansując zadanie własne, środki na utrzymanie Straży pochodzić muszą z budżetu gminy. Zadaniami władzy centralnej w powyższym zakresie jest szeroko rozumiany obszar tzw.bezpieczeństwa publicznego i te zadania realizuje instytucja zwana Policją. Straż Miejska działa więc przede wszystkim w obszarze wykroczeń , drobnych lecz bardzo uciążliwych i powszechnych w naszym codziennym życiu, przypadków łamania prawa. Wystarczy przejść się po centrum miasta i rozejrzeć się dookoła ,to każdy zobaczy, że tych drobiazgów jest na prawdę dużo. Warto zastanowić się w jakim stopniu samorządy powinny finansować zadania rządu ,poprzez finansowanie etatów Policji, na pracę której Prezydent ,Wójt czy Burmistrz ma bardzo ograniczony wpływ. Warto zadać sobie też pytanie, dlaczego w przypadku Jeleniej , miasta bądz co bądz przygranicznego, nie sfinansować kilku etatów w Straży Granicznej.Albo dlaczego żaden z samorządów nie chce finansować etatów zawodowej Straży Pożarnej lub wojska. Przecie wszystkie te formacje mają wpływ na bezpieczeństwo . Odpowiedż jest prosta, intuicyjnie rozróżniamy poszczególne obszary działań takich instytucji jak wojsko, straż pożarna, straż graniczna itp. Natomiast porządek od bezpieczeństwa dla niektórych jest nie do odróżnienia. Szczególnie dużo zła w świadomości obywateli naszego miasta zrobili w zeszłej kadencji niedouczeni lokalni politycy ,którzy świadomie lub nie, lansowali likwidację formacji Straży Miejskiej licząc na głosy tych wyborców którym ta instytucja "dopiekła" gdyż nie przestrzegali porządku prawnego w naszym mieście. Jeśli chodzi o szkolenie podstawowe straży to realizują je ośrodki szkoleniowe Policji.Przy czym warto zaznaczyć, że Policja w sposób znaczący kładzie nacisk na naukę i praktykę w dziedzinie wykroczeń. Aby to w jakiś rozsądny sposób ocenić to przykładowo-student Wydziału Prawa ,prawo wykroczeń może wybrać sobie jako jeden z przedmiotów nieobowiązkowych do wyboru, natomiast szkolenie podstawowe strażnika obejmuje około 500 godzin z głównym naciskiem na wykroczenia. Nie powinien więc dziwić fakt ,że nie wszystkie te sprawy są rozróżniane przez społeczeństwo.Tym bardziej,że daje się ono manipulować przez niedouczonych inżynierów dusz. Dziwi natomiast to, że wypowiedzi są formułowane przez tych ,którzy kompletnie się na tym nie znają.A tych można rozpoznać po miernej jakości komentarzy.
~miałem ale... 21-02-2007 20:50
miałem zamiar iść do pracy do straży miejskiej ale jak się dowiedziałem, że ono po 8 stów zarabiają to zrezygnowałem. NIE POPIERAM JUŻ STRAŻY MIEJSKIEJ BO KARAJĄ KOLEGÓW MUNDUROWYCH Z WOJSKA, NU NU !!!
~tictac 21-02-2007 21:01
Ja tam jestem za strażą. Niech se będą. Oni się włóczą po ulicach, a mnie raźniej wracać z laską do domu. Nie mam też nic do policji. Jednak strażaków widze często
~Do Asieni z Bolkowa 21-02-2007 22:02
Twój tato ma ważny i jak widać z niektórych komentarzy niewdzięczny zawód. Możesz być z niego dumna. Dzięki takim ludziom jak on możemy tu w Jeleniej czuć się bezpieczniej.
~Dyletant Do..... 20:09 21-02-2007 22:10
Chłopie o czym Ty piszesz ? Policjant spędza rok w szkole zanim wyjdzie na uice, a Strażnik 500 godz, a pozatym żeby pracować w Policji to trzeba wykazać się sprawnością fizyczną i zdrowiem, a do Straży M. nie koniecznie. Druga sprawa to aby Straży M. nadać takie prawa jak Policji to łączy się z dodatkowymi kosztami na które Państwo chyba nie stać. Dwoch Komendantów, czterech zastępców, naczelnicy, specjaliści, kierownicy, dowódcy ile etatów wsoko płatnych dochodzi gdzie ci ludzie wogóle nie pokarzą się na ulicy. A tak na marginesie to kto wpadł na taki idiotyczny pomysł ?
~Borat do"misiekjga" 22-02-2007 2:20
Jezeli wg.ciebie,nazwanie oponenta"idiota",nie jest niegrzeczne to faktycznie,twoim komentarzom nic nie mozna zarzucic.Zamiast epitetow,w przyszlosci proponuje zwyczajna argumentacje.Pozdro.
~ebe 22-02-2007 9:21
Zgroza ! Jak narazie to przynajmniej w Cieplicach Straż miejska zakłada blokady gdzie się tylko da ! Pod pocztą , pod bankomatem, pod kościołem, pod sanatorium i o zgrozo!!!! na polnej drodze koło Ośrodka egzaminowania Kierowców. NIE MA ICH natomiast- koło szkoły nr6 , w parku, gdzie pije się wódkę i ćpa, tam gdzie się w biały dzień okrada samochody tzn koło Hotelu Cieplice. Jeszcze dać im uprawnienia Policji- koniec świata
~Dyletant jeleniogórski 22-02-2007 9:27
reprezentując tak zasadnicze poglądy niedouczonej społeczności jeleniogórskiej, może warto ją zmienić-trzymając "kamyk zielony"?!
~Vip 22-02-2007 9:34
Policja i testy sprawnościowe dobre!!!!Oj widać co po niektórych jak są sprawni:):)Ps jak zaznajomili by się co niektórzy jak wyglądają testy sprawnościowe do Policji i S.M wiedzieli by że do S.M są bardziej wymagające niż do Policji.Pozdrawiam wszystkich S.M
~kosa 22-02-2007 10:15
Ale niesprawiedliwość ! -dlaczego oprócz policji, straży miejskiej , straży leśnej nie mają jeszcze uprawnień do kontroli kierowców i wystawiania wlasnych radarów drużyny harcerskie, straże graniczne, sokiści, mundurowi tramwajarze, anytyteroryści,patrole celne, mundurowi myśliwi,inspekcje drogowe, inspekcje ochrony środowiska, rady parafialne.
~Do "Dyletant Do..." 22-02-2007 10:51
Najwyraźniej ten tekst był do Ciebie . Jednakże nie wszystko trawisz. Pozostały czas szkolenia Policji to tzw. przestępstwa, prawo karne , procesowe itp. liczne szkolenia praktyczne w terenie i wyjazdy do szkoły. To dowodzi ,że koszty szkolenia funkcjonariusza państwa przerzucane są na barki samorządów.Póżniej po roku funkcjonariusz pracuje na terenie gminy wykonując zadania rządowe, bardzo często pomijając żywotne interesy gminy. A jeśli chodzi o zarządzanie to warto zapamiętać zasadę z dziedziny zarządzania organizacjami, że jedna osoba powinna zarządzać maksymalnie pięcioma do siedmiu tzw."komórkami ruchu" w każdej z organizacji, gdy tej zasady się nie stosuje to mamy do czynienia z patologią i bezchołowiem(bezwład zarządczy organizajcji). Przy wchłonięciu struktur SM przez Policję nastąpiłaby asymilacja struktur zarządczych. Jednakże w otoczeniu instytucjonalnym nastąpiłaby monopolizacja zarządzania całym systemem bezpieczeństwa w gminie, a wszyscy wiemy, że monopole posiadają cechę świadczącą o spadku efektywnośći działań instytucjonalnych. Waro przytoczyć w tym miejscu "eksperyment Żorski" polegający na wchłonięciu SM w mieście Żory w struktury Policji. Po roku podsmowano to działanie w badaniach ankietowych i oto wnioski: -Społeczeństwo oczekiwało poprawy skuteczności pracy Policji. -domagało się zmiany komendanta miejskiego policji i połowy stanu osobowego Policji. -do radnych i prezydenta kierowano życzenie przywrócenia zlikwidowanej SM. -zwiększenia środków budżetowych na bezpieczeństwo (Gazeta Policyjna nr 4 27 stycznia 2002r) Od tej pory sama Policja bardziej dba o efektywność całego systemu zarządzania bezpieczeństwem niż o liczbę etatów. Poprostu monopole sa szkodliwe.
~Do Dyletant ... 22-02-2007 10:59
Troszkę się mylisz szanowny kolego,aby pracować w SM także trzeba przejść testy sprawnościowe,psychofizyczne chociaż przyznam że tak jak w każdym innym zawodzie ( również w Policji) zdarzają się ludzie mniej lub bardziej nadający sie do tej pracy.Proponuję śledzić BIP ,co jakiś czas jest tam informacja o naborze do SM w Jeleniej Górze i spróbować własnych sił,choćby po to aby zobaczyć jak to wygląda - zapewniam Cię że wielu z kandydatów nie przechodzi kwaliwikacji.Co do etatów wysoko płatnych...powiem tak zarobki, nie są wysokie i przeciętny pracownik budowy zarabia sporo wiecej,nie mówiąc o zarobkach w innych służbach mundurowych gdzie "zwykły" funkcjonariusz zarabia więcej od np.Kierownika w SM w JG. ,nie mówiąc o nowo przyjętym strażniku który ma pensję podobną do pracowników marketów...pozdrawiam wszystkich sceptyków :-)
~W nawiązaniu 22-02-2007 15:39
W Jaworznie zlikwidowano dwie kadencje temu Straż Miejską a w zeszłej kadencji znowu ją utworzono. Dzięki temu Jaworzno otrzymało od ministra tytuł "Bezpieczna Gmina". Może o to w tym wszystkim chodzi. A tak a propo - po wpisach widać, że dużą aktywność na stronie wykazują niektórzy zainteresowani z racji wykonywanego zawodu.Po błędach ortograficznych można wnioskować ,że co niektórzy ukończyli 10-cio miesięczne "studia" we Lwówku by się utrzymać w zawodzie. Jak dobrze pamiętam to na jednym z turnusów specjalnie wprowadzono przedmiot nazywany prawoznastwem. Co prawda szkołę tę kończyło się za tzw. pochodzenie. Kto chodził ten ją skończył, natomiast z maturą już było krucho.
~do 22.10 22-02-2007 19:15
Rok w szkole na policjanta??? Czy ty wiesz co piszesz niepełne 6 miesięcy i na ulice.Jak coś piszesz to wpierw to sprawdź. W sumie różnica między strażnikiem a policjantem to 4 miesiące. Cztery miesiące tego co nie wchodzi w zakres uprawnień straży.Poza tym szkolenie strażnika prowadzą szkoły policyjne.
~Wiesław 24-02-2007 19:40
Emerytom nikt nie dogodził i nie dogodzi .
~agnes 24-02-2007 21:03
straż jest potrzebna i to nie podlega dyskusji.Nigdy nie widziałam policjantów patrolujących ulice Jeleniej Góry a strażników można spotkać na każdym kroku.Policja przyjeżdża tylko do wypadków i kolizji drogowych i to nieźle trzeba się na nich naczekać.Uważam że strażnicy powinni mieć uprawnienia zbliżone do policji.Często mam kontakt ze SM (zazwyczaj za parkowanie w niedozwolonych miejscach w obrębie miasta), dostałam niejeden mandat, często byłam zła ale przecież oni po prostu wykonują swoją pracę. Zawsze zachowanie SM w czasie interwencji cechowała wysoka kultura osobista, czego nie mogę powiedzieć o policjantach.Poza tym to SM zajmuje się ciemnymi zakątkami JG, to oni walczą a ulicznym bałaganem społecznym i dbają o MOJE i WASZE bezpieczeństwo i za to im dziękuję.Chłopaki ze SM głowa do góry i aby tak dalej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Most już po remoncie

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Jakie ma być nasze miasto za 20 lat...

Zabezpieczono susz konopi indyjskich

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%