MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Straszydło w centrum

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 20 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 20 maja 2006, 11:24
Autor: Joanna
Fot. Joanna, Arek
Kamieniami, sankami i innym obciążeniem zabezpieczyli handlowcy targowiska „Flora” prowizoryczne dachy nad straganami. Silniejsze podmuchy wiatru mogą spowodować katastrofę budowlaną. Sam bazar jest jednym z najbrzydszych miejsc śródmieścia Jeleniej Góry.

Targowisko „Flora” przy placu kard. Wyszyńskiego istnieje w Jeleniej Górze od początku lat 90. To tutaj spora część mieszkańców naszego miasta kupuje odzież, a także zaopatruje się w świeże warzywa i owoce. Starsi mieszkańcy pamiętają, że nazwę bazar wziął od sąsiedniej kwiaciarni, w której teraz mieści się sklep znanej sieci kosmetycznej.

Targ nie jest jednak reprezentacyjnym miejscem stolicy Karkonoszy. Widok z okien okolicznych mieszkań nie zachwyca nikogo. Nieregularnie rozmieszczone, blaszane baraki psują miejski krajobraz.
Prowizoryczne konstrukcje nie spełniają ponadto wymogów bezpieczeństwa.

Wystarczy spojrzeć na dachy budowli. Leżące tam kamienie (przytrzymujące blachy w razie silnego wiatru), połamane gałęzie, a nawet sanki, stanowią ogromne niebezpieczeństwo zarówno dla klientów jak i handlarzy. Zastanawia też fakt ustawiania straganów na drodze przeciwpożarowej, która znajduje się poza wydzielonym i ogrodzonym terenem targowiska.

Zawiodły plany zagospodarowania terenu targowiska poprzez budowę nowych pawilonów. Niewypałem okazały się kioski zbudowane przy ul. Chrobrego. Lokalizacja tych obiektów nie jest najszczęśliwsza, ponadto czynsz w pawilonach okazał się zbyt wysoki dla najemców. Wiele do życzenia pozostawia także jakość wykonania zbudowanych pawilonów, w których odpadają podwieszane sufity i pojawia się grzyb na ścianach.

Kiedyś na terenie „Flory” były szklarnie. Znalazło się też miejsce dla miejscowych dzieciaków, które rozgrywały tu mecze piłki nożnej.
Dzisiaj blaszane konstrukcje raczej straszą, niż cieszą oko ładnym widokiem. Może kiedyś, ktoś znajdzie wreszcie rozwiązanie, jak połączyć ładne z pożytecznym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Co z dużą ilością nakrętek?

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~guine 20-05-2006 11:46
Bardzo możliwe że wiele pawilonów stanowi zagrożenie ale jednak Flora to element lokalnej kultury. Z tego co wiem bardzo wielu turystów z Niemiec dopytuje się jak się dostać na targ- nie tylko jest tam dla nich obrzydliwie tanio ale także mogą sobie pooglądać stragany które w Niemczech od dawien dawna nie istnieją.
~Jeleniogórzanin 20-05-2006 11:53
Niewątpliwie konstrukcje z falistej blachy dociśniętej kamieniami, lub z fragmentów różnych materiałów budowlanych nie dają poczucia bezpieczeństwa ani tym bardziej przyzwoitej estetyki w tej częsci miasta.Z drugiej strony nawet tak prymitywne stragany dają zatrudnienie jakiejś części mieszkańców, co przy obecnej skali bezrobocia w regionie jest czymś kluczowym.Najlepszym zapewne rozwiazaniem byłaby hala targowa, gdzie wszyscy kupcy mogliby bezpiecznie handlować.Niestety u nas wszelkiego typu inicjatywy tego typu są zwykle podnoszone przed wyborami samorządowymi, po czym temat znika do czasu następnych wyborów.
~ratuszowy ludek 20-05-2006 13:01
W przyszłości to targowisko winno ulec likwidacji, jedno na Zabobrzu wystarczy . Hala targowa to pomysł dobry o ile będą chętni. Dotychczasowe próby w tym kierunku były blokowane przez panią Wójcik , Prystromów i "kupców"
~jaan 20-05-2006 13:49
a ile Czechów przyjeżdż na zakupy..i ile pieniędzy zostawiają... mi nie przeszkadza wygląd folry, nie patrzę na nią z góry, tylko widzę co w środku i nie wyobrażam sobie miasta bez tego targowiska...no i nie jest to żadne straszydło w centrum
~Znawca 20-05-2006 14:43
Zgadzam sie !! Straszą do dziury na drogach !! Nimi sie zajmijcie, a straganiki zostawcie !
~kamil 20-05-2006 15:10
poco budowac nowy pawilon zostanie podniesiony zapewne czynsz za wynajem miejsca samozadowcy niech sie wezmia za sprzotanie innych dzielnic jeleniej góry a nie czepiaja sie dobytku i mejsca pracy uczciwych mieszkanców jeleniej góry. Pozatym jeden targ juz zostal zlikwidowany kolo ul.I maja i co tam stanelo nic opistoszaly plac a na sierodku opuszczony budyneczek w którym jest szaleta miejska !!!
~jaan 20-05-2006 16:46
czy komuś to przeszkadza?? ja tam zakupy robię no i nietylko ja - mnóstwo ludzi, po co likwidować??? są ważniejsze sprawy...no tak oklejnym ludziom odebrać źródło utrzymania...może żeby do niemca - kabelków poszli...
~Mundeck 20-05-2006 16:48
Targowisko "Flora" należy zostawić w obecnym stanie, dopóki nie znajdą się pieniadze na wybudowanie hali targowej, lub kiedy mieszkańcy Jeleniej Góry przestaną tam kupować, a na to się nie zanosi.
~Misek 20-05-2006 19:46
Wczoraj wróciłem z Rosji i czytając ten artykuł śmieje się bo Flora jest jednym s lepszych dargowisk iwcale tak źle nie wygląda jak niektóre bazary w Rosji a wy jeszcze się czepiacie do biednych ludzi którzy z tego bazaru utrzymuja całe rodziny. Wstydźcie się.
~Plonkola 20-05-2006 21:14
Ja też tam kupuję praktycznie wszystko i nie wyobrażam sobie Jeleniej bez Flory, ale to chyba nie o to chodzi w tym artykule. To nie jest apel o likwidację targowiska, tylko o spełnienie podstawowych wymogów bezpieczeństwa. Ciekawe czy będziecie tak entuzjastycznie nastawieni do Flory jak rzeczywiście komuś spadnie "kamyczek" na łeb?
~Leonardo 21-05-2006 7:29
"Flora" powinna być i trwać koniec kropka!.
~handlowiec 21-05-2006 11:21
Dalcie już spokuj. Temat Flory pojawia się co 4 lata przed wyborami samorządowymi i zimą tegoż roku przemija . to typowe dla polityków aby się czymś zająć .
~rsz 22-05-2006 16:06
a może miasto by tak zafundowało przyzwoite warunki pracy handlowców z flory? Czy lepiej sprzedać jakiś gruncik pod kolejny dziadowski "markecik"?
~marek 28-05-2006 5:07
ogladalem kiedyś zdjęcie lotnicze Jeleniej Góry. Targowisko "flora" wygląda jak wrzód na d... miasta. Instalacje elektryczne straganów i bud sż w takim stanie, że aż dziwne, że nie bylo jeszcze żadnego pożaru czy porażenia prądem. Gdzie są instytucje powolane do kontroli takich miejsc?
~rafal 28-05-2006 21:53
FLORYDA gora!!! ;p
~iglosik 29-05-2006 7:09
Nie rozumiem problemu, wiadomo że FLORA wpisała się w Jelenią Górę dość mocno i nie widzę powodu by ją likwidować. Widzę jednak zdjęcia bardzo brzydkich dachów.....zmienić zadaszenie i po kłopocie!!!!.
~to_me@gazeta.pl 4-06-2006 12:04
Nigdy nie widziałam tego targowiska, mogę sie jeynie domyślać, że ma pozytywny klimat, ale przedstawia się nieciekawie. Mieszkam w Poznaniu, u nas parę lat temu targowiska przejęła grupa "Targowiska" utworzona o ile się nie mylę z ludzi, którzy w tychże trudnią się handlem- Dla tej grupy wielkie brawa, gdyż wszystkie miejskie straszydła zmienili w urocze targi- wszystkie pod ładnymi i estetycznymi zielonymi plandekami. Teraz jest tam bezpiecznie i ładnie zarazem. A plan Wielkopolski, Rynek Jeżycki, czy też Łazarski nie straciły nic ze swego klimatu. Pozdrawiam, Alicja

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Budowa łącznika rozpoczęta

Walczyli o Puchar Wójta

Będzie nowa siedziba

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
984
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%