MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Straszny dworzec

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 1 czerwca 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 1 czerwca 2007, 9:28
Autor: TEJO
Fot. Agnieszka Gierus
Stacja Polskich Kolei Państwowych sypie się: nadziei na remont nie ma.

Pustka, gnijące ściany, odpadające kafle, łuszcząca się farba – tak wygląda budynek dworca głównego PKP przy ulicy 1 Maja. Obiekt niszczeje z roku na rok. Przy takim tempie rosnących zaniedbań może się w końcu rozsypać – alarmują specjaliści.
Z dworca przestali "korzystać" nawet pobliscy amatorzy tanich trunków, bezdomni i narkomani. To chyba jedyny plus tych zmian na gorsze.

Pochodzący z 1886 roku budynek przeżywa zdecydowanie najgorszy okres w swojej długiej historii. Zamiast być wizytówką miasta, staje się miejscem, które lepiej omijać.
Nic dziwnego: z peronów odjeżdża coraz mniej pociągów, to i zainteresowanie niewielkie.

Solidnego remontu nie było od kilku lat. W najgorszym stanie są przejścia pod peronami: zawilgocone i brudne. Na połamanych kaflach można sobie wybić zęby. Nie widać nawet śladów sprzątania.
– Nie ma już tu tłumów, jak przed laty – mówi nam pracownik PKP. Panie pracujące w kasach nudzą się przez pół dnia. Dworzec nieco się ożywia przed przyjazdami i wyjazdami pociągów do Wrocławia. Choć zainteresowanie i tak jest niewielkie.

Rozkład jazdy jest zdemontowany: kolejarze usuwają kolejny zlikwidowany pociąg. Tym razem pada na połączenie z Węglińcem. – Jeszcze trochę a nic tu nie zostanie – żartują, choć to wcale nie jest śmieszne.

Z zapowiedzi wynika, że remontu stacji w najbliższym czasie nie ma co się spodziewać. – To przykre – mówi pracujący w sekcji przewozów pasażerskich jeden z kolejarzy (dane do wiadomości redakcji). – Firma nie dba o wizerunek stacji, a przecież to o niej źle świadczy. Też chciałbym, aby dworzec był czysty i zadbany, a jest zupełnie odwrotnie – dodaje.

Tymczasem dworzec jeleniogórski staje się kolejnym garbem na plecach państwowego przewoźnika. Nie ma pomysłu, jak go wykorzystać. A są obawy, że wkrótce podzieli los upadłych już stacji Jelenia Góra Zachodnia, Cieplice i Sobieszów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Stalowe rumaki w Karpaczu

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~ja 1-06-2007 9:35
zdjęcia super ;p
~IRKA 1-06-2007 9:51
Gdzie te czasy, kiedy na stojąco jechało się do Krakowa,albo do Gdyni,a do pociągu podawało się bagaże przez okno,a nawet co sprytniejsi wchodzili przez okno i zajmowali miejsca
~hejo 1-06-2007 10:05
jak pustki na tych fotkach, aż strach na to parzeć! a moze na tym dworcu straszy? brrrrr;)
~łała 1-06-2007 10:33
Budynek niemiecki, nie można mu dać statusu "obiekt zabytkowy"?!
~Liczyrzepa 1-06-2007 10:38
Proponuję dostosować zarobki naczelników jeleniogórskiego PKP do wyglądu ich wizytówki w stosunku do klienta.
~Schody na dworzec 1-06-2007 11:26
Radzę jeszcze sfotografować "wyremontowane" parę tygodni temu schody wejściowe na halę dworca z ul.1 Maja. Co za wstyd przed przyjeżdżającymi! Te schody są kolejnym dowodem na bardzo kiepską kondycję PKP. Kiedy wreszcie prokuratorzy wezmą się za to marnotrawstwo majątku narodowego. Prokuratura bierze także i na siebie odpowiedzialność za ten cały skandal.
~ja 1-06-2007 11:29
wskakiwanie prze okno było najlepsze no i szybciej się jeździło było w czym wybierać zamiast się rozwijac kolej, to ona upada szkoda
~TERAZ JA 1-06-2007 11:42
Najgorsze, że wygląd dworca w Jeleniej Górze już nie odbiega od wyglądu innych dworców. No cóż, wizje ludzi z PKP na temat rozwoju kolei polegają na kolejnych jej "ro–Zwojach". Gdzie te czasy, gdy regulowało się zegarki według przyjazdu pociągów?!
~&7 1-06-2007 12:08
A PKP jak pies ogrodnika, sam nie zezre i nikomu nie da. Dlaczego nie wpuscic w koncu prywatnych przewoznikow, z malymi skladami, na lokalnych trasach. Z pieniedzy za korzystanie z infrastruktury (ktorej niestety nie ma) i oplat stacyjnych, moznaby cos w koncu zaczac z tym dworcem robic. Pod warunkiem, ze przetarg nie bylby z gory wygrany, pieniadze nie rozeszlyby sie w tempie Teleexpressu i nie utworzonoby 53 kolejnych stanowisk koordynacyjnych...
~student 1-06-2007 12:16
nie ma się co dziwic ludziom , ktorzy wybieraja inny transport. pociag do Wroclawia lub Wałbrzycha jedzie tyle czasu , że chce się wyjsc i pójsc pieszo!
~XYZ 1-06-2007 12:31
PIEKNA WIZYTOWKA NASZEGO MIASTA!PIERWSZE WRAZENIE EKSTRA!
~bolo 1-06-2007 12:32
jesli niema pieniedzy ,na remont to mozna wyburzyc i zaczac od postawienia wiatki i z czasem rozbudowac na nowo , w miare jak beda pozyskiwane pieniadze
~Radek 1-06-2007 13:03
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,4190432.html Powyżej link do artykułu o 2 najwyższych budynkach w Europie,mających stanąć w Warszawie. Jeden z tych budynków budować będzie kto???–przeczytajcie... A co do jazdy pociągiem –syf,smród i jeszcze ten koszmar–ponad 3 godz. do Wrocławia.... Tylko entuzjaści i Ci ci nie mają zbyt zasobnego portfela a muszą dojeżdżać uraczają się tymi atrakcjami..A dworce się walą–niestety... Wraz z dawną epoką PKP zaczęło swój koniec–który jest blisko...
~xyz 1-06-2007 13:08
Myśmy wstąpili do Unii Europejskiej, czy Ciemnogród nas pochłonął? Bo już nie wiem.
~EBE 1-06-2007 13:13
A radni z PIS, będą prawdopodobinie zmieniać nazwy ulic w Jeleniej Górze. ( Patrz serwis informacyjny TV Dami z wczoraj) Jakie to żałosne mieć takich gospodarzy!
~lala 1-06-2007 13:15
do liczyrzepy.jak bys zarabiał takie marne pieniądze jak nzczelnicy pkp to obawiam się,że dworzec wyglądał by jeszcze gorzej,a może by go nie było?!?wygladem i stanem zajmuje się spółka polskie dworce i to tam należy kierować swoje uwagi.
~zibi 1-06-2007 13:24
Gdansk na 1000–lecie miasta w 1997 wyremontowal dworzec glowny. Jelenia za rok obchodzic bedzie 900–lecie. Wiem, wiem, Gdansk to nie Jelenia, 1000–lecie to nie 900–lecie.... ale sami widzimy obraz nedzy i rozpaczy.... moze na 1000–lecie Jeleniej Gory uda sie go wyremontowac (jesli oczywiscie bedzie co remontowac). Nie rozumiem, dlaczego PKP nie moze dogadac sie z wladzami miasta... chore
~xxx 1-06-2007 14:24
Z pewnością gdyby z dworca korzystało więcej podróżnych było by więcej pociągów i dworzec byłby lepiej utrzymany. Było by za co remontować. To jest takie zamknięte koło: zaniedbane dworce i linie, długi czas przejazdu, mniej pociągów, mniej pasażerów, mało pieniędzy z biletów itp i nie ma za co remontować dworców ani linii. Ktoś to musi zmienić, ale wydaje mi się że potrzebna by była prawdziwa rewolucja. Za to musiał by się zabrać ktoś z góry. Szkoda że nie mamy takiego gosiewskiego. A może by go tak tu zaprosić? bo skoro udało mu się załatwić włoszczową to i może nam by coś załatwił
~Franca 1-06-2007 15:25
Jak panie w kasach sie nudza to na
~franca 1-06-2007 15:27
Jak panie w kasach sie nudza to na pol etatu je zatrudnic. A sam dworzec jako obiekt zabytkowy powonien byc wyremnotowany. Coz, najgorsze w Polsce jest to, ze kasa jest tylko na pensje dla kolesiow a na rzeczy naprawde potrzebne jakos jej nie ma...
~kosa 1-06-2007 15:28
Ten zabytkowy dworzec to przyklad , że jednak Polak –potrafi– , mówi ten kolejaeski dworzec o doskonalej organizacji pracy, odpowiedzialności wlasciciela– kolejarze zawsze tylko chcieli podwyżek a za soród i brud nikt ich nie rozliczal– to byla ich tradycja a w gospodarce rynkowej stracili nawet penerów.teraz kolejarze czekają na mannę z nieba i calkowitą likwidację ich likwidację– bo przerzucą sie na pojazdy benzynowe gdyż Polska na ropie leży jak Kuwejt i to jest przyszlość naszego kraju w/g transportowców kolejowców.
~Rondel 1-06-2007 15:29
Naprawę nie można się dziwić,że ludzie z naszego miasta uciekają,aby dalej.Dworzec to wizytówka miasta dla każdego przyjeżdżającego w nasze strony.To kompromitujące,żenujące,co Oni widzą po wyjściu z pociągu,który i tak już wykończył Ich czasem przejazdu/z każdego kierunku/!!
~lolek 1-06-2007 19:17
ludzie pomyslcie czy nie mozn by bylo otworzyc polaczen turystycznych latem.Czesi skladali nm propozycje ale jak zwykle polakom sie nic nie podoba,najlepiej napchac swoja kieszen.
~Leon 1-06-2007 19:26
Bolesławiec też ma dworzec w tragicznym stanie i aby zawstydzić władzę PKP ktoś zrobił specjalną stronę internetową: www.dworzec.end.pl
~kindley 1-06-2007 19:44
A pamiętam jak byłam dzieckiem to właśnie na dworcu były najfajniejsze rzeczy w sklepach. I niemieckie BRAVO, a to dopiero był rarytas w czasach komuny!!!!!
~Jeleniogórzanin(T) 1-06-2007 19:58
Budynek dworca warto by zagospodarować, zwłaszcza ze to obiekt zabytkowy i blisko centru miasta.Z tego co widać na fotce w holu utrzymuje się fryzjer, ale poza tym cisza i pusto. Gdyby tak uruchomić tam jakąś przytulną kafejkę czy restauracje(kiedyś była chyba), w dawnej poczekalni zrobić świetlicę , utworzyć punkt informacji turystycznej.W takich obiektach naprawdę może funkcjonować wszystko, sklepy,kantory,punkty usługowe, a nawet ośrodki kulturalne przy czym zapewne nie kolidowałoby to z funkcjami dworca a zapewne ożywiło zainteresowanie mieszkańców tym miejscem.Celowo nie mówię o peronach czy infrastrukturze kolejowej jako ze to osobny problem. Mamy w mieście zabytkowy dworzec a PKP nie umie w żaden sensowny sposób tego wykorzystać. Zapewne wiele mieszkańców innych miast chciałoby mieć taki budynek dworca, zamiast klockowatych reliktów socjalizmu jak np w Lesznie czy Koszalinie.Dobrze że Jelonka ten temat od czasu do czasu na swoich stronach, bo naprawę moze chociaż mieszkańcy wyjdą z jakąś sensowną inicjatywą i zagospodarują dworzec, bo to co potrafi PKP widzimy... :(
~cieplik 1-06-2007 20:02
Panie Prezydencie Jeleniej Góry,może by tak jakąś karę dla PKP,za nie estetyczny i szpeczący wizerunek ,działający na szkodę miasta,oj o czym ja piszę,bo miasto musiało by się samo ukarać za nie które swoje budynki.
~do EBE 1-06-2007 20:19
W Jeleniej Górze jeżeli już ktoś będzie coś zmieniał to PO, ponieważ pan prezydent Obrębalski i większość rady jest właśnie z PO. Zrozumiano?
~don Lali 1-06-2007 20:20
A sowoje biuro to pewnie mają na Bahamach.
~KOKO 1-06-2007 20:55
A pamietam nowoczesny dworzec jelonki 30 lat temu. Ameryka byla. Ale coz jak sie 30 lat exploatuje a nie remontuje to tak to straszy.
~*** 1-06-2007 23:54
rzeczywiscie,niezly ten filmik o dworcu z Boleslawca;/proponuje zrobic to samo z naszym.Jednak bardziej szczegolowo,najlepiej wrzucic do tego pare fotek a dla dowodu zaniedbania ze strony pkp pokazac stan tego obiektu z przeszlosci i puscic w siec.Niech kazdy oglada "postepy" PKP...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dofinansowanie na zakup sprzętu medycznego

Święty Benon w Muzeum Karkonoskim

Kolarskie Mistrzostwa Powiatu Bolesławieckiego

Wybory uzupełniające w Leśnej do rady miejskiej

W sierpniu zarejestruj jacht

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
534
Tak
19%
Nie
76%
Nie wiem
5%