MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

„Straszny Dwór” w Salonie Muzycznym. Moniuszce na urodziny

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 26 maja 2011, 15:46
Aktualizacja: 16:32
Autor: RED
Fot. RED
Jest twórcą polskiej opery narodowej oraz patronem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze. Jego dziedzictwo bywa jednak niedoceniane. Dziś zainaugurowano uczczenie rocznicy urodzin tego kompozytora, którego pomnik – obok monumentu Wojciecha Bogusławskiego – wznosi się przed Teatrem Wielkim w Warszawie.

Mowa – oczywiście – o Stanisławie Moniuszce, twórcy cyklu „Śpiewników domowych” oraz - między innymi - rozmaitych oper, w tym „Halki” i „Strasznego dworu”. Kompozytorowi, który w swoim dziele ocalił polskość w czasach zaborów, poświęcono dzisiejszą edycję Salonu Muzycznego, realizowanego w ramach Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przez Elżbietę Terlegę-Stachów.

- Moniuszko urodził się 4 maja 1819 roku i zmarł 52 lata później, 4 czerwca. Ten okres to dobra okazja, aby przypomnieć jego postać i dzieła – powiedziała E. Terlega-Stachów do słuchaczy KUTW, którzy usiedli na widowni Sali Miodowej Filharmonii Dolnośląskiej. Prowadząca przypomniała biografię kompozytora oraz fragmenty jego listów i pamiętników.

W koncercie wzięli udział uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Moniuszki. Chór (przebrany w stroje „z epoki”) pod dyrekcją Doroty Oleksyk wykonał pieśń zatytułowaną „Chochlik”. Jednak prawdziwą niespodzianką i perełką były fragmenty opery „Straszny Dwór”.

Tu w role najważniejszych postaci wcielili się – z sukcesem - adepci wokalistyki PSM I i II stopnia oraz solistka Opery Wrocławskiej. Gorącymi oklaskami nagrodzono, między innymi, Katarzynę Białkowską, Gabrielę Kowalewską oraz Klaudiusza Leśniaka i Jacka Szwarczyńskiego. Ten ostatni w imponujący sposób wykonał "Arię z kurantem". Dodajmy, że ci młodzi wokaliści znani są głównie z występów w zupełnie innym repertuarze i śpiewanie opery jest dla nich nowym doświadczeniem. Na koniec zabrzmiały pieśni Moniuszki. Nagrodą za kunszt zarówno adeptów muzyki jak i profesjonalistów były gorące oklaski.

Elżbieta M. Terlega oraz Joanna Witkowska, które wydarzenie zapowiadały, nie wykluczają, że w podobny sposób zostanie zrealizowana „Halka” Moniuszki. E. Terlega wyraziła też nadzieję, że "Urodziny Moniuszki" staną się imprezą cykliczną.

Salon Muzyczny KUTW jest jedną z propozycji tej uczelni dla seniorów. Spotkania odbywają się cyklicznie i poświęcone są różnym zjawiskom w muzyce i promocji miejscowych zarówno talentów jak i doświadczonych muzyków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koniec lata z ZOKiRem

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Doczekają się ronda

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 26-05-2011 16:14
Nie można zapomnieć że wśród początkującyh solistów znalazł się również Jacek Szwarczyński:)
~słuchacz 26-05-2011 21:48
po co ten komentarz skoro o Jacku Szwarczyńskim napisane jest dużo?Wg mnie na szczególne pochwały zasługują Gabriela i Klaudiusz .
~ 27-05-2011 7:59
teraz już zostało o Jacku dodane, wcześniej nic a nic o nim nie było, redaktor się machnął po prostu :)
~ZS 28-05-2011 10:34
Na świecie było trzech tak bezczelnych ludzi tj. Hitler doprowadził do gwałtu prawie cały świat. Drugi Napoleon - umarł na św. Helenie. No i Moniuszko, odkrył "Halkę" i ukazał "Straszny dwór".
~Wykonawca 29-05-2011 13:51
Co ~ZS ma na myśli?
~terra morte 2-06-2011 23:16
Tak to jest gdy instytucjami kultury rządzą portwelarze (czyt.ekonomiści).Dzieci na scenie a w filharmonii...zamiast się cieszyc z takiego wybitnego koncertmistrza jak J.Nykiel to 3 osobowa mafia ZSRR sieje zamęt i plotki doprowadzając wbrew woli całej orkiestry do wypowiedzenia przez dyrekcję umowy najlepszemu I skrzypkowi jakiego ta orkiestra miała. Wszyscy pamiętają poprzedni bezdennie niski, kotleciarski poziom koncercików. Odkąd Pan Nykiel przejął pulpit w filharmonii zagościła Kultura Wyższa i światowe granie, a nie kotleciki cioci Frani... I nikt z miasta i województwa nie reaguje... BO CO? Bo to człowiek nie z PO? Politykierzy pieprzeni w imię partyjnego kolesiostwa zamordują sztukę w tym mieście. Może czas na melomanów i ich reakcję?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wraca pomysł łączenia muzeów

Zaczytaj się z Jelonką.com

Burzowe opowieści – teatrzyk kamishibai już jest  

Wrzesień z Klubem Seniora „Młodzi Duchem”

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
725
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%