MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 3 sierpnia
im. Lidii, Nikodema

Stragany pełne śmiechu, czyli „Bella Mafia”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 21:39
Aktualizacja: Wtorek, 28 kwietnia 2009, 8:33
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Udany powrót do scenicznej elegancji, choć nie pozbawionej solidnej dawki „pieprzu” na granicy obsceny, ale bez obrazy moralności pokazali wiecznie młodzi artyści z Kabaretu „Bella Mafia”, którzy dziś w Teatrze Zdrojowym wystawili kolejną swoją premierę: „Targowisko Próżności!?”

Na scenie dwa światy – jeden to wnętrze drobnomieszczańskiego salonu, drugi – rynkowe stragany pełne warzyw i kwiatów. I taka jest sztuka: zetknięcie skrajnie różnych typów postaci, które samo w sobie jest komiczne. A komizm tym większy, bo podparty śmiesznym tekstem i gagami.

To nawiązanie do kabaretowych tradycji „Dudka”, ale z wycieczkami we współczesność. Jest sporo aluzji do aktualnej sytuacji politycznej i kryzysu, jednak widzianych z przymrużeniem oka. Hitem „Mafii” niewątpliwie są piosenki wypieszczone przez Hankę Panasiuk, czy też Andrzeja Dudziaka, Ten kupletami o sprzedaży „własnych jaj”, które zabierają mu w haremie skąd wychodzi płacząc, bo nie ma nabiału, do łez rozśmieszył publiczność.

„Bella Mafia” śmieszy nie tylko tekstowo i sytuacyjnie. Skąpo ubrane panie, które paradują w głębi sceny przed skeczem o artystach – podobno chodzących nago po mieszkaniu – to dość rewolucyjny pomysł jak na kabaret złożony ze „studentów” Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ze sceny sypią się pieprzne dowcipy, sensualne dwuznaczności, a nawet słowa, które niektórzy uznają za brzydkie. Ale nikogo nie gorszą! Nawet ksiądz Józef Stec, który usiadł na dostawionym krześle (wszystkie miejsca były zajęte), śmiał się do rozpuku.

Bardzo udana kreacja (a w zasadzie kreacje, bo w każdej ze scen aktor wciela się w inną postać) Jana Smoliry, który – jako handlarz cwaniaczek śpiewa: „Złoty pierścionek, złoty pierścionek podpieprzył Bronek z wystawy”. Siedzący w pierwszym rzędzie gen. bryg. w stanie spoczynku Bronisław Peikert wiedział doskonale, że przecież to nie o nim te słowa.

– Z przedstawienia na przedstawienie jesteście coraz lepsi. Jak tak dalej pójdzie, to nie wiem, co z tej „Mafii” wyrośnie – komplementowała kabareciarzy szefowa Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Janina Peikert w akompaniamencie gromkich i zasłużonych braw. Nie obyło się bez bisów.
Bogusia Bratasz, Nina Jankowska, Ania Moskal, Hanka Panasiuk, Lidka i Janek Smolira, Krystyna Szpala oraz mózg grupy Janusz Jachnicki (reżyseria i scenografia) pokazali dziś to, co w kabarecie ceni się najbardziej: dobry humor zmieszany z nie byle jaką piosenką z tekstem. Zważywszy, że członkowie „Bella Mafia” to amatorzy – w dobrym tego słowa znaczeniu – czyli wielbiciele tego, co robią, kasują niejednych profesjonalistów, których na scenie zżera rutyna. Z jeleniogórskich kabareciarzy aż emanuje dziecięca radość tworzenia. Mówi się, że na starość człowiek dziecinnieje. Daj nam Boże takiego trzeciego wieku… Wszystkim paniom i panom szacunek i brawa za tak świetną kondycję fizyczną i artystyczną.

Ogłoszenia

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Otwarcie basenu w Lwówku

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Sympatyk 27-04-2009 22:22
Brawo dla artystów/kabareciarzy. Jak to co dalej z Bella Mafią? Do "Holliwudu"-jak śpiewała Pani Lidka Smolira. Nic dodać i nic ująć, TEJO bardzo trafnie opisał wszystko.
~mydłoś 28-04-2009 7:19
Gratuluję i życzę dalszych, scenicznych sukcesów. Brawo Andrzejku - tak trzymać- za jaja też...
~Krycha 29-04-2009 11:30
Ale pojechali po politykach, a te Panie co biegały po mięszkaniach to ekstra liga. Kiedy i gdzie następny raz bo jak opowiadam tym co nie byli to bardzo żałują, że nie widzieli.
~6 osobowy fanklub 29-04-2009 11:42
Gratulacje za elegancję, odwagę, mądry dowcip, no i tempo. Bawiliśmy się świetnie. Jeszcze raz GRATULUJEMY reżyserowi i całemu zespołowi a te panie od jarzyn i władzy sssuper !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Współpraca Gryfowa Śląskiego i Norwegii

Ratunek ze śmigłowcem

Wybory uzupełniające w Leśnej do rady miejskiej

Z bonem turystycznym do zamku Książ w Wałbrzychu!

Nie ma rady na wandali?

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
518
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%