MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Strach wsiąść do autobusu

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Poniedziałek, 23 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 23 lipca 2007, 13:40
Autor: Angela/ TEJO
Fot. Angela
Zły stan autokarów i zmęczeni kierowcy: to może doprowadzić do tragedii.

Wypadek polskiego autokaru z pielgrzymami we Francji to szok nie tylko dla rodzin i bliskich ofiar i poszkodowanych. Zatrwożeni są wszyscy, którzy zamierzają wybrać się autokarem w dłuższą podróż.

Przypomnijmy zdarzenie z końca maja, kiedy to Podgórkach blisko Jeleniej Góry spłonął autobus przewożący szkolną wycieczkę. Wtedy, na szczęście, pasażerom udało się w porę uciec z dymiącego pojazdu.
Jednak w przypadku, kiedy taki autobus spada przy okazji w przepaść – szanse ratunku są nikłe.

Tymczasem połatane i poskręcane przez mechaników autobusy „jakoś” jeżdżą. Na nowe przewoźników nie stać, a pracować trzeba. Czasem pasażerowie wchodząc do rozsypującego się pojazdu, modlą się o bezpieczne dojechanie do celu. Kierowca zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą, choć sam zdaje sobie sprawę, że to nie do końca prawda.

Kierowcy i mechanicy są przekonani, że w takim i gorszym stanie jest około siedemdziesiąt procent taboru komunikacji miejskiej i międzymiastowej. Tymczasem tylko najprężniej rozwijające się firmy przewozowe mogą sobie pozwolić na wymianę autobusów na nowe. Do nich należy, między innymi, PKS Tour w Jeleniej Górze.

– Autobusy, które liczą więcej niż 10 lat to zaledwie 30 procent taboru – mówi Paweł Karmelita. – Staramy się w miarę możliwości wymieniać je na nowe, ale na to potrzebne są pieniądze. A tych większość firm przewozowych niestety nie ma. Stąd właśnie łatanie dziur w starych wrakach autobusów, których pasażerowie mają już serdecznie dosyć.

– Jak można dopuszczać do kursu autokary, które już samym wyglądem straszą – mówi Ania Kruk czekająca na autobus do Świerzawy.
Ta miejscowość i okolice obsługiwane są przez wiekowe autosany, kopcące spalinami i śmierdzące w środku. – Zdarzyło się, że czekaliśmy aż kierowca naprawi, jak to za każdym razem określa, „drobną usterkę” – dodaje pasażerka.

Takie sytuacje zdarzają się głównie na połączeniach lokalnych. Autobusy, które jadą za granicę, muszą być w bardzo dobrym stanie po obowiązkowych przeglądach. Tu problem leży gdzie indziej: kierowcy mogą być zmęczeni.

– Wystarczy chwila dekoncentracji, aby sytuacja wymknęła się spod kontroli. Zwłaszcza na krętych, górskich drogach. Tak najpewniej stało się we Francji – przypuszcza Michał Chacimski z jednej z firm przewozowych.
– Kierowcy muszą być wypoczęci. Nie ma mowy o tym, aby w dłuższe trasy jeździli bez zmienników. Do Francji i Hiszpanii wysyłamy nawet trzech kierowców – dodaje.

Autobusy turystyczne, którymi dysponują lokalni przewoźnicy, to najczęściej używane pojazdy, których pozbywają się bogatsze firmy. Na zakup nowych przedsiębiorców z mniejszych miast nie stać.

Ratownicy podkreślają, że po wypadku łatwo o pożar autobusu. – To płonąca pochodnia, śmiertelna pułapka, z której wydostanie się graniczy z cudem. Zwłaszcza jeśli w takim autokarze wybuchnie panika – przestrzegają.

Wnętrze pojazdu jest wykonane z łatwopalnych materiałów. Do tego dochodzi paliwo, które w przypadku wywrotki i uszkodzenia zbiorników wszystko zalewa. Wystarczy iskra z nie do końca sprawnego silnika i autobus może spłonąć jak błyskawica.

Autokarową ofertę biur turystycznych coraz częściej wypierają propozycje dostania się do miejsca przeznaczenia samolotem. Zwłaszcza jeśli chodzi o dłuższe, europejskie dystanse do Hiszpanii czy Portugalii. Podróż autobusem trwa około 36 godzin. Samolotem – wraz z doraciem na lotnisko we Wrocławiu i czasem potrzebnym na załatwienie lotniskowych formalności – to około czterech, pięciu godzin.

Zdaniem gestorów turystyki loty są coraz tańsze i bezpieczniejsze, ale nie zanosi się na to, że zepchną na margines podróże autokarami. Zwłaszcza do bliższych krajów, choćby Francji czy Włoch.
Kierowcy często sami wybierają trudniejsze odcinki podgórskich dróg, choć są one bardzo niezbezpieczne. I nie chodzi tu tylko o podziwianie krajobrazów, ale i o oszczędność. Większość takich traktów można ominąć korzystając z autostrad, które – na przykład we Francji – są płatne.

Oby tragedia z Villiers uświadomiła wszystkim przewoźnikom, zarówno lokalnym jak i międzynarodowym, że bezpieczeństwo podróżnych jest najważniejsze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Mobilizacja przed II turą

Trwa budowa punktu widokowego

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Sobieszowianin 23-07-2007 8:23
Przesyłam kondolencje dla rodzin, przyjaciół oraz znajomych ofiar wypadku drogowego we Francji, gdzie zginęli nasi rodacy... Śpieszmy się kochać ludzi, ponieważ tak szybko odchodzą... [*]
~br 23-07-2007 8:45
ten artykuł powinien mieć tytuł: "Gdzieś dzwonią, tylko nie wiadomo w jakim kościele".
~danka 23-07-2007 10:00
proponuje aby konkretnie kontrolowac autobusy i busy ktorymi przewozi sie ludzi!wystarczy zobaczyc jakimi pojazdami dysponują male firmy na naszym terenie!wiekszosc z nich wyglada okropnie a stan techniczny slychac z daleka bo wszystko sie telepie!!!!!!!!!!!!!!!!
~do danka 23-07-2007 11:33
popieram!!!wystarczy zobaczyc na busy i autobusy ktore znajduja sie na przystankach w okolicy dworca pkp!te z pksu jeszcze jakos wygladają!ale te prywatne to totalne wraki na kolach!proponuje sie przejechac takim zlomem!
~pasazerka 23-07-2007 14:22
ja proponuje ogólnokrajowe kontrole, moze ktos sie w koncu obudzi w naszym kraju! po co wydawane sa koncesje tym malym przewoznikom jak BUSY. czy ktos sprawdza jakim sprzetem dysponuje taki "ktos"?? wystarczy spojrzec na busy jadace na stara kamienice!! i inne tu okolice!!! zgroza!!!!!!!!!!!!
~kamila 23-07-2007 16:06
jak jade autobusem mzk jelenia gora to tylko brak piosenki"deszcze niespokojne potargały wiatr ,a my na tej wojnie"poprostu pogrom;/wiele razy juz byłam swiadkiem "małej" kolizji drogowej w mzk.ciekawe jak dlugo te autobusy pojezdza.bilety ciagle drozeja a stan autobusow ciagle przerazający.
~Maleństwo 23-07-2007 17:04
A co powiecie na szaleństwa kierowców z Krychy? Często ich widzę na drodze JG–Wrocław i przeginają na maksa... znam dużo ludzi którzy boją się z nimi jeździć. Ale większość woli pół godziny szybciej od PKSu...
~REB 23-07-2007 17:27
A może Ispekcja Samochodowa weżmie się za prywatnych przewożników.Skontroluje ich w ich bazach,na ich kanałach?Zobaczymy ile wyjedzie ich na trasy?
~maka 23-07-2007 17:49
wezma sie na jakis czas po tym wypadku do kontroli a potem znowu bedzie tak samo
~patek 23-07-2007 19:54
Samoloty nie są żadnym wyjściem, chyba że chcemy dalszego ocieplenia klimatu i upałów po 40 st. przez 6 miesięcy w roku. Kierowcy Krychy jeżdżą jak czubki, ale wciąż mają dużo szczęścia.
~temat dla itd 23-07-2007 20:38
A co z obowiązkiem zapinania pasów w autobusach w Polsce? W Niemczech jest to egzekwowane, autobusy międzynarodowe specjalnie montują sobie na trasy niemieckie. W Polsce nawet jak są zamontowane, to ukryte pod siedzeniem, aby nikt przypadkiem nie zapiął. Nawet na przednich siedzeniach. Ludzie, dopominajcie się pasów, zwłaszcza z przodu– nie jeździjcie bez, jak nie chcecie wylecieć oknem.
~Pasażer skazany na Krychę 23-07-2007 22:35
Krycha też jeżdzi jak latająca trumna na trasie Wrocław–Jelenia!Strach w oczach!Na trasie Janowice Wielkie–Jelenia zepsuta klimatyzacja i oderwana klamka kierowca musi otwierać każdemu drzwi masakra...
~kierowca 23-07-2007 22:37
Dużo kierowców robi przeglądy przez telefon i jeszcze się tym chwali, gdzie tu rozsądek!!!
~EBE 24-07-2007 1:03
Łączę się z Sobieszowianinem ! Niestety ta tragedia jest kolejną okazją do opluwania się nawzajem. Drodzy internauci. Zdarzyło się nieszczęście , zginęli ludzie. Po co wieszacie psy na kierowcach Krychy ? Nikt Was nie zmusza do jazdy tą linią ! A ty KIEROWCO jak wiesz,że ludzie robią lewe przeglądy, to zgłoś to na policję ! Przecież w komentarzu do innego artykułu opowiedziałeś się za nagonkami i karami dla wszystkich bez wyjątku. Tylko myślę , że zabrakło by ci odwagi powiedzieć komuś w twarz, że ta osoba tak własnie robi. Szkoda że Wam internauci wasze zacietrzewienie nie pozwoliło przea...lizować fatów tej trgedii. Autobus prowadził 22 latek, moim zdaniem bez dośwadczenia. Złamał kilka zakazów, być może przecenił swoje możliwości. Ale nie nam to oceniać. Proszę Was tylko. Uszanujcie nieszczęście jakie nas wszyskich Polaków spotkało i powstrzymajcie się od wytykania wszystkim bez wyjątku wad i niedoskonałości, bo... Wy też ideałami nie jesteście. EBE
~do pasazer skazany na kryche 24-07-2007 11:54
jak ci nie pasuje krycha to mozesz jezdzic ta drugą firmą z janowic!oni maja gorsze zlomy i jada kreta i waska droga przez wojanow a na dodatek czesto jest tyle ludzi ze wszyscy jadą jak sardynki w puszce!i kierowcy ciagle gadaja przez telefon!wiec wybieraj sobie firme z ktora chcesz jezdzic!a nie pluj na kryche!
~jaga 24-07-2007 14:24
czesto jade busem z janowic przez wojanow i bardzo fajnie sie jezdzi z tymi milymi panami!!!sa "bardzo"uprzejmi a najbardziej pan andrzej!a te gbury z krychy to nawet warczą jak bilet sprzedają!!!a moze idole krychy mi powiedza ile busy krychy mialy wypadkow na trasie jelenia –janowice??????????????????
~ZNIESMACZONA 24-07-2007 20:30
CO ZA BZDURNE PORÓWNANIE TYCH WYDARZEŃ!!! TU NIE CHODZIŁO TYLKO O SPRAWNOŚĆ CZY STAN AUTOKARU,ZŁOM CZY NIE ZŁOM... TO LEKKOMYŚLNOŚĆ MŁODEGO KIEROWCY!!! I NIE TAKIE DOSKONAŁE MASZYNY SIĘ ROZBIJAJĄ CZY PALĄ!? SUPER NOWOCZESNE AUTOKARY CZY SAMOLOTY? A TU JAKIEŚ BZDURY O STARYCH UZYWANYCH AUTOBUSACH:–(( MOIM ZDANIEM TEN ARTYKUŁ JEST BEZ SENSU I NIE MA ZWIĄZKU ZE SPRAWĄ WE FRANCJI!!!!!!
~kaskader 25-07-2007 10:13
A JA JADE KRYCHA DWA RAZY W TYGODNIU DO WROCLAWIA!!!KIEDYS JEZDZILEM PKS–EM ALE BYLO NUDNO!LUBIE DUZO ADRENALINY I DLATEGO WYBIERAM KRYCHE!PO CO SKAKAC Z WYSOKOSCI NA LINIE CZY SIADAC NA KARUZELE???WYSTARCZY ZA KILKANASCIE ZL.KUPIC BILET I POLECIEC DO WROCKA!NAPRAWDE TO JEST PRAWDZIWY ODLOT!!!POZDROWIONKA DL KIEROWCOW KRYCHY!!!
~DO JAGA 25-07-2007 10:24
zgadzam sie z toba!kazdego dnia jade do jeleniej przez wojanow!pan andrzej jest bardzo mily i sympatyczny!nigdy nie robi problemu jesli trzeba gdzies wysadzic klienta albo na kogos poczekac!wielu kierowcow powinno sie od niego uczyc!!! WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO Z OKAZJI DNIA KIEROWCY!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Odnowili Kostiala i Kamienne Schodki  

Festiwal Kolorów w Kamiennej Górze

Policyjna akcja "Pieszy"

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2200
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%