MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Stowarzyszenie żywych poetów – video

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 18 czerwca 2009, 19:09
Aktualizacja: Piątek, 19 czerwca 2009, 7:39
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W czasach, w których – wydawałoby się – wiersz został skazany na banicję, można przeżyć chwile wzruszeń, refleksji a nawet wesołości połączonej z radością dzięki poetom. Że tak jest, udowodnili dziś studenci polonistyki Kolegium Karkonoskiego, którzy w saloniku EMPIK przedstawili wiązankę utworów z poetyckim przesłaniem.

Agata Grajewska, Małgorzata Płonczkier, Kamil Reichel oraz Marcin Nowakowski, w podwójnej roli gospodarza spotkania oraz narratora, przygotowali publiczności smakowity kąsek. Wiersze i piosenki. Różnych autorów, w różnej interpretacji.

Był Norwid, Asnyk, Tuwim, Stachura. Były też utwory śpiewane (w wykonaniu Małgorzaty – wokal oraz Agaty – gitara), między innymi, z repertuaru Edyty Geppert. Zabrzmiało pełne liryzmu i głębi „Zamiast”.

Ale clou programu autorzy przedstawienia zostawili sobie na koniec. To twórczość Karola Maliszewskiego, świetnie znanego studentom doktora, wykładowcy, literaturoznawcy, krytyka i poety. W interpretacji Kamila Reichela oraz Małgorzaty Płonczkier zabrzmiały dwa wiersze pana Karola. Jeden, „Nie jesteś poetą krajobrazu?” – przybrał formę piosenki, którą interpretatorka sugestywnie wykonała przy gorącym aplauzie widowni. Brawo bił także sam autor.
- Przygotywawaliśmy wszystko od kilku tygodni - mówi Marcin Nowakowski. - Jestem pełen podziwu dla moich kolegów. To im należą się największe oklaski - dodał wzruszony gospodarz spotkania.

Bardzo udane przedstawienie dowodzi, że studenci Filologii Polskiej Kolegium Karkonoskiego nie zasypują gruszek w popiele, ale poezją potrafią zarażać słuchaczy. Całości wysłuchała niemal pełna sala Empiku na starówce. Pusta pozostała tylko kanapa, która czekała na władze jeleniogórskiej uczelni.

Studentom wszyscy gratulowali. Była Edyta Tuz-Jurecka, wykładowczyni KK, Urszula Liksztet, kierowniczka literacka Teatru Norwida, także związana z Kolegium, Milan Lesiak, również nauczyciel akademicki uczelni. Zauważyliśmy Janinę Hobgarską, dyrektorkę Biura Wystaw Artystycznych i liczne grono studentów, licealistów oraz gimnazjalistów. Na zakończenie wykonawcy dostali od pewnej urodziwej niewiasty po słoneczniku.

Obejrzyj video:

Ogłoszenia

Czytaj również

Teraz mazur z "Halki"  

Drastyczne billboardy

Trwa rozbudowa SOSW

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Mańka 18-06-2009 19:56
Miałam ogromna przyjemnośc przysłuchawania się przygotowaniom. Brawa dla Pań, ten czysty głos ze wspaniałym akompaniamentem gitary wprawiał w osłupienie, podziw i łzy. Kamilu na twoim wierszu (jedyn z wielu deklamowanym) ja bym połamała język, zapluła się i Bóg wie co jeszcze. Ale mając porównanie masz moje referencje na aktorstwo. Marcin licze na bis. Nie mogłam sobie darowac komentarza. I bez zakonczenia z wiersza P. Maliszewskiego. Kto nie wie o co chodzi niech żałuje, że go nie było.
~aniolek 18-06-2009 22:10
Gratulacje dla kolegów i koleżanek. Byliście cudowni, gratulacje za pomysł!!!
~pytanko 18-06-2009 22:28
a ta "niewiasta" to nie Adrianna ? :) :)
~artiro 18-06-2009 22:40
wspaniały występ!!! gratuluję całej grupie talentu, a zwłaszcza Małgorzacie!
~Karola 18-06-2009 23:06
Gratulacje! Przedstawienie Było Bardzo Udane :D
~szczurzasty 18-06-2009 23:53
Recital był po prostu cudowny! Zatkało mnie gdy usłyszałem śpiew Gosi. Mam nadzieje, że to nie jest ich ostatni występ!!!
~ 19-06-2009 0:26
Proszę o usunięcie użytkownika piipi. Piipi generalizuje, określając wszystkich mężczyzn jednakowo (potem pisze, że nie wszystkich). Piipi ma jakiś uraz psychiczny czyli jakąś fobię i wypisuje zawsze głupoty. Niech swoje frustracje umieszcza gdzie indziej. Zatem apeluję o usunięcie piipi! Redakcjo! Użytkownik ten wypisuje feministyczne teksty obrażając innych ludzi.
rymcycymcy 19-06-2009 1:43
Ja też mógłbym wiązankę jak by co ...ale mnie oczywiście nie zaprosili ! ;)
~byłastudentka 19-06-2009 9:20
Oczywiście, że kanapa, na której mogliby zasiąść "włodarze" uczelni, pozostała pusta ... Władze tej uczelni zawsze miały gdzieś studentów i musiałam skończyć studia w innym miescie, na "prawdziwym" uniwersytecie, żeby się o tym przekonać. Tutaj zawsze miałam wrażenie, że my studenci komuś przeszkadzamy : a to paniom w dziekanacie albo w kwwesturze, a to niektórym wykładowcom. Zastanawiam się, jak to mozliwe, żeby tacy ludzie zostali dziekanami ? Mam taką radę dla tych, którzy zamierzają studiować na KK - unuikajcie dizekanatu, róznych pań urzędniczek jak nie chcecie być traktowaani jak piąte koło u wozu. Przetrzymajcie 3 lata i później będzie już inaczej. To jest mój komentarz do tekstu, bo koncertu nie widziałam ...
~Iwona 19-06-2009 10:22
Brawo Kamil!
~Gap'a do ~byłastudentka 19-06-2009 10:57
A może po prostu trzeba było zaprosić "władze" uczleni - czy może miała ~byłastudentka na myśli władze wydziału? ciekawe np. czy władze wydziału na którym uczą w-fu (a to też władze uczelni) byłyby zywotnie zainteresowane tematem Wiec bez uogólnień prosze...
~Jolanta 19-06-2009 11:35
Pan Marcin to Człowiek Roku. Dzięki niemu nie tylko słychać stale o Empiku, w który ciągle coś się dzieje, ale też zyskało (kulturalnie) całe miasto. Może ktoś by pomyślał o tym, aby tego nie zmarnować (czytałam, że zostaje przeniosiony do Wrocławia)? Urzędnicy - szansa na wykazanie się. A koncert, na którym niestety nie byłam, z relacji wynika, że był po prostu wspaniały !!! Wspaniały pomysł, wspaniałe wykonanie. A śpiew pani Małgorzaty po prostu zachwyca !!! Gratuluje wszystkim 4 studentom. Tak dalej !!!
~Filon i Laura 22-06-2009 21:07
Spotkanie była bardzo fajne:)Młodzi ludzie naprawdę pokazali fajny recital.Piękny śpiew,gra i recytacja.Bravo Co do p.Marcina to chyba ktoś tutaj się w nim podkoch...je.O ile pamiętam w Empiku zawsze się coś działo.Zawsze były jakieś spotkania i goście,turnieje gier i zabawy dla dzieciaków. Nie pamiętam żeby p.Marcin wtedy pracował w tym sklepie pn.dowiedziałem się,że nie jest od początku.Życzę mu rozwoju kariery,ale nie uważam,że bez niego nic się nie będzie działo,nie tylko on pracuje w tym sklepie. Lubię przychodzić z rodziną do tego salonu,każdy znajdzie tu coś dla siebie. Życzę Empikowi dalszych sukcesów z lub bez p.Marcina.Dacie radę na 100%.POWOdZENIa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Dusze słowiańskie. Teraz" – piękna baśń taneczna

Spotkali się z Beatą Kempą

Nieodpłatne zwiedzanie złotoryjskich zabytków

Będzie nowa biblioteka w Wojkowie

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1285
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%