MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Stowarzyszenie z Janowic walczy o zmiany na lepsze

Wiadomości: Janowice Wielkie
Piątek, 15 sierpnia 2014, 8:15
Aktualizacja: Sobota, 16 sierpnia 2014, 11:23
Autor: Angela
Fot. Archiwum Projektu
Od czerwca wiele zmieniło się na placu zabaw przy świetlicy wiejskiej w Janowicach Wielkich. Zmiany zaczęły się dzięki udziałowi Stowarzyszenia Góry Szalonych Możliwości w konkursie Fundacji Aviva „To dla mnie ważne”. Dzięki wygranej dotacji w wys. 12 tys. zł został już założony monitoring, podłączono lampy na fotokomórkę, wymieniono nawierzchnię, posiano trawę, wyremontowano ściany budynku, kupiono piaskownicę, ławki dla dzieci i drobne wyposażenie.

W pierwszej rundzie konkursu, do którego zgłoszono aż 400 projektów z całej Polski, w głosowaniu internautów projekt stowarzyszenia „Kolorowo i bezpiecznie” zdobył ponad 17 tys. głosów i zajął 4. miejsce przechodząc do II rundy. Jury nagrodziło dofinansowaniem 6 spośród 20 najlepszych projektów.

Pomysłodawców odnowienia placu przy świetlicy nie zniechęciły głosy malkontentów, którzy uważali, że nie da się uniknąć dalszej dewastacji, że nie warto inwestować w miejsce, które mieszkańcom Janowic kojarzy się z zakłócaniem ciszy nocnej, ze spotkaniami zakrapianymi suto alkoholem, z rozbitymi butelkami, itp. Na pierwszym miejscu postawili na poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z tego miejsca.

W odnawianiu placu zabaw bierze aktywny udział młodzież z gminy Janowice Wielkie. W ramach większego projektu „Pokaż, co potrafisz”, na który Stowarzyszenie Góry Szalonych Możliwości zdobyło dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, młodzież wykonuje rozmaite działania na rzecz lokalnej społeczności. Wśród tych działań jest również pomoc przy pracach na placu przy świetlicy.

Część prac wykonali społecznie dorośli mieszkańcy Janowic Wielkich – rodzice dzieci uczęszczających do świetlicy, członkowie, wolontariusze i znajomi stowarzyszenia, pensjonariusze Ośrodka Nowa Nadzieja. Dzięki nim przywieziono ziemię, wyrównano teren, zostały otynkowane oraz pomalowane ściany, posadzono ozdobne rośliny. Część prac wykonuje Urząd Gminy. Do końca września br. planowane jest zakończenie prac przy grodzeniu terenu, plac będzie zamykany. Będzie również odnowiona nawierzchnia przed świetlicą.

Dzięki zbiórce pieniędzy poprzez portal „Polak Potrafi” oraz darowiznom przekazanym bezpośrednio stowarzyszeniu uzbierano ponad 2 tys. zł na pierwsze urządzenie na plac. Dzieci z nadzieją czekają na więcej urządzeń – np. huśtawki, zjeżdżalnie, karuzele – tutaj można poznać ich marzenia

.

Nadal można dołączać do grona darczyńców. Więcej informacji poprzez e-maila: stowarzyszenie.gsm@gmail.com.

Za kilka tygodni dzieci i młodzież planują podziękować darczyńcom zapraszając ich na imprezę na placu przy świetlicy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wóz strażacki w nagrodę

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Przebudowa drogi nr 2273D

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~~~ 15-08-2014 10:18
I to się chwali
~18 sqandal 15-08-2014 11:26
.... śmieszne 2 ( dwa ) tys. nazbierali , taki plac zabaw powinna zalozyć gmina , fundusze chyba jakieś sa , prawda /?
~-- 15-08-2014 16:31
I super!!!!!!!a na osiedlu Rolnik w Cieplicach,prezes robi wręcz odwrotnie!!! Zaorał dzieciom piaskownice i ściągnął huśtawki!!!Mało tego,poustawiał znaki z zakazem jazdy na rowerkach!
~ocetto 15-08-2014 17:38
Bardzo dobra inicjatywa, warto inwestować w dzieci i wciągać mieszkańców do współpracy.
~turysta 15-08-2014 21:07
Fajnie że coś robią, ale pomysły kulą w płot. Wszystko dla dzieciaków. Odmalujcie lepiej w tych Janowicach zabytkowy poniemiecki drogowskaz stojący niedaleko dworca. Zawsze był on kolorowy, a teraz jest w kolorze drewna. Został on niedawno wyremontowany, ale na farbę zabrakło. Koszty przecież nie są duże.
~Do turysty 15-08-2014 22:37
Poniemiecki to ty masz łeb ! Co to znaczy odmalujcie ??? Jak ci coś nie pasuje to se sam odmaluj !!!
~janowianka 15-08-2014 23:15
to zasluga pani Krysi.Ktora za marne grosze wklada tyle serca w to wszystko i ma podejscie do dzieci.A gminne "pierdzistolki" maja wszystko gdzies i za nierobstwo dostaja kilka razy wiecej niz Ci co naprawde pracuja!WSTYD!
~do 22:37 16-08-2014 2:19
A ty nawet łba nie masz. Tylko jedną, wielką kupę. Co za głupi, bezmyślny, nienawistny komentarz. Nie potrafisz nic sensownego napisać - to siedź w domu i sprzątaj swoje brudy, a nie atakuj innych, ...!
~do turyst2 16-08-2014 9:31
a jednak nie masz pojecia o czym piszesz niedaleko dworca stal poniemiecki drogowskaz , a ten który stoi teraz to juz nie jest poniemiecki tylko zrobiony przez janowickiego rzezbiarza bo tamten stary juz nawet do renowacji sie nie nadawal i w zamierzeniu bylo tak ze ma byc on w kolorze drewna! taki z ciebie turysta jak z koziej d...... trabka skoro nie potrafisz odroznic poniemieckiego od nowo zrobionego
~sonia39 16-08-2014 18:17
drogowskaz był poniemiecki, ale pomalowany w czasach powojennych (zresztą naprawiany i niszczony nie raz). teraz jest nowy, ale identyczny z tym co był (poza jednym skrzydłem, które było niszczone wielokrotnie i od lat go nie ma wcale)
~znaffcy 16-08-2014 18:54
jasne był poniemiecki, bo Niemcy napisali po polsku: der dworzec, die miedzianka
~do 09:31 16-08-2014 21:24
To z ciebie taki znaffca jak z koziej d... trąba. Obecny drogowskaz jest wierną repliką poprzedniego. I takie same powinien mieć kolory jak tamten. Co z tego że zrobiony na nowo? Ale najważniejsze komuś dowalić, nawet jak samemu nie ma się pojęcia o temacie. Kłapiesz dziobem, a sensu żadnego.
~historyk 16-08-2014 21:36
Do sonia39: Przed wojną drogowskaz też był kolorowy. Zresztą wszystkie drogowskazy drewniane były wówczas kolorowe. Proponuję poczytać o drogowskazach Hansa Brodenbergera w Karkonoszach. Obecnie ten zabytek został oszpecony, bo nie ma dawnych, oryginalnych kolorów. Tak trudno wziąć dwie puszki farby i pomalować? A warto o niego dbać, bo to jedyny taki okaz, jaki zachował się w całych Sudetach.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Festiwal Kolorów w Kamiennej Górze

Szansa na remont "zameczku"

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
468
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%