MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Stowarzyszenie Goduszyn zaprasza na kolejne wycieczki

Wiadomości: Region
Piątek, 16 września 2016, 12:38
Aktualizacja: 12:39
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Użyczone
Już w najbliższą niedzielę (18.09) kolejna okazja na wyprawę z Eugeniuszem Gronostajem. Tym razem dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Goduszyn, wspartym z budżetu Miasta Jeleniej Góry, odbędziemy spacer szlakiem jeleniogórskich kopalń złota i srebra.

Trasa wycieczki ma swój początek na pętli autobusu MZK linii nr 1 w Jeżowie Sudeckim. W pobliżu pętli znajdujemy tzw. „Krzyż Kozacki”, który jest pamiątką z okresu wojen napoleońskich. Krzyż został wykonany z piaskowca i był ustawiony ku pamięci trzech poległych Kozaków w potyczce z oddziałem około 40 ułanów saskich. Napis na krzyżu: "Tu leży trzech rosyjskich kozaków, pozostawionych przez wroga, pochowanych 22.08.1813 – powiedział Eugeniusz Gronostaj.

Z tego miejsca wędrujemy w górę Jeżowa Sudeckiego. Po drodze mijamy Dom Gwarków, który pełnił dawniej funkcję karczmy dla górników. Jest to najstarszy drewniany budynek Dolnego Śląska, zbudowany w 1601 r. Możliwe jest odwiedzenie wnętrza domu.

- Mijając ostatnie domy Jeżowa Sudeckiego uczestnicy wycieczki powędrują ścieżką w kierunku Góry Stromiec. Po prawej stronie ścieżki widoczne jest zbocze Góry Srebrnej. Nazwa Stromiec mówi, że jest to góra o stromych zboczach, na którą nie każdy może wejść. Góra sylwetką przypomina stożek wulkaniczny, którym nie jest. Na szczycie znajduje się ciekawy obiekt skalny z piaskowca. W kronikach zapisano, że z tego piaskowca zbudowano kościół św. Erazma i św. Pankracego w Jeleniej Górze. Północna część stoku była miejscem poszukiwań i wydobywania złota. Na zboczach znajdujemy wykute w skałach krzyże, które pełniły role granicznych. Z okolic Stromca wędrujemy ścieżkami w kierunku Góry Szybowcowej nie wchodząc na jej wierzchołek. Na północnych zboczach góry znajdujemy wyrobiska i słupy graniczne po dawnych kopalniach złota. Mijając ścianę lasu, możemy skierować się na szczyt Góry Szybowcowej, aby podziwiać panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Schodzimy ścieżką od strony wschodniej góry, do miejsc gdzie znajdujemy kolejne wyrobiska po kopalniach złota. Jest to las położony za tzw. „Starym Basenem”, z którego docieramy do widocznego centrum handlowego – informuje przewodnik - zachęcając do bezpłatnego udziału.

Start o godz. 10:00 z pętli autobusowej w Jeżowie Sudeckim. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział z opiekunem. Ewentualny prowiant i ubezpieczenie we własnym zakresie. Trasa dla wytrwałych, uczestnikom zostanie udostępniona broszura pt. „Jeleniogórskie złoto”.

Kolejna okazja na wycieczkę - 24 września, kiedy to Eugeniusz Gronostaj zaprosi do zwiedzenia pałaców jeleniogórskich kupców. Szczegóły w przyszłym tygodniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

PiS ujawnił listy kandydatów

Mandaty pod "garnizonem"

Zmarł Henryk Przybyszewski

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~SARBLE 17-09-2016 7:33
Szkoda, że na spotkanie wycieczkowiczów nie będzie można dojechać autobusem MZK nr.1. Jeżeli spotkanie na pętli MZK, to chyba można by było wziąć pod uwagę i dać możliwość dojazdu tymże autobusem.
~kizior 17-09-2016 15:00
a dlaczego nie można tam dojechać autobusem?
~SARBLE 17-09-2016 20:35
Ponieważ w niedzielę jedynka przyjeżdża do Jeżowa ok.9.10 lub 11.10, więc chyba szkoda czasu, aby 50 minut "kwitnąć" na przystanku :(

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pokój ponownie rywalem Mroza

Bawili się na festynie

Konkurs dla organizacji pozarządowych

KOD znowu pod sądem

Tłumna Miedzianka Fest

Sonda

Czy jeleniogórski SOR zasługuje na krytykę?

Oddanych
głosów
203
Tak
74%
Nie
11%
Nie wiem
15%