MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Sto pań w obiektywie

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 31 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 31 lipca 2007, 16:36
Autor: rylit
Fot. rylit
Fascynujące portrety kobiet spotkanych na szlaku niegdyś przemierzonym przez św. Elżbietę Węgierską.

Inspiracją dla twórców tej niecodziennej wystawy była podróż św. Elżbiety z Węgier, przez Polskę i Austrię, do Niemiec oraz 800-lecie urodzin świętej. Plon ekspozycji można od poniedziałku oglądać w Galerii N… w Jeleniej Górze.

Koncepcję jubileuszu św. Elżbiety Węgierskiej – która po śmierci męża księcia Turyngii Ludwika IV zrezygnowała z radości życia osoby świeckiej i poświęciła się przywdziawszy habit franciszkański posłudze najuboższym – stworzyli Wolfgang Knappe i dr Szabó Irén.
Zdjęcia wykonała artystka fotograf Suzanne Koliber.

Na trasie wędrówki św. Elżbiety sportretowała sto kobiet reprezentujących różne grupy wiekowe i zawody. Każda z portretowanych pań w krótkiej wypowiedzi zamieszczonej pod swoim portretem określa znaczenie postaci św. Elżbiety w jej życiu i skąd czerpie motywację do realizacji celów życiowych.

I nie najważniejsze w tym projekcie są same portrety wykonane w technice czarno białej, ale refleksje wywoływane przez cały projekt artystyczny wśród widzów, zmuszające do zwolnienia tempa życia, do zastanowienia się nad tym, ile mogą dać z siebie innym.

Wernisaż ekspozycji w Galerii N… przy Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli umiliły dźwięki wiolonczeli podczas minirecitalu Anny Szul. Zaproszono także Ukraińców z Doniecka i Ługańska, którzy przebywają w Jeleniej Górze. Nad całością czuwała koordynator ekspozycji Bogumiła Bogucka z DODN.
Wystawa czynna jest do 30 sierpnia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Droga rowerowa w budowie

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~polak mały 31-07-2007 14:35
W Jeleniej Górze nie przebywają Ukraińcy lecz dzieci Polaków zamieszkałych na Ukrainie w Doniecku i Ługańsku. Nie tak dawno był o tym artykuł na Jelonce – więc jak to w końcu jest?
~troll 31-07-2007 14:53
"dr Szabó Irén" – Irén to jest imię, Węgrzy podają najpierw nazwisko potem imię:)
~kazimierzp 31-07-2007 19:41
W Jeleniej Górze przebywają dzieci obywateli Ukrainy zamieszkałych w Doniecku, Ługańsku. Są to Ukraińcy pochodzenia polskiego!!! Tak więc każde sformułowanie jest prawidłowe! Oni czują się Ukraińcami, czują też – podczas pobytu w Polsce wzmacnianą więź z ojczyzną swych przodków.
~dolaczam sie do POLAK MALY 31-07-2007 21:33
Co to za zwrot: Ukraincow? Polacy zamieszkali na Ukrainie, delikatna roznica.
~Do"dolaczam sie..." 1-08-2007 2:08
...Polacy zamieszkujacy Ukraine,ktorych okradli Polacy zamieszkujacy Polske.Brutalna roznica.
~mieszkaniec JG 1-08-2007 9:12
Kolejna oiękna wystawa w DODN. Momo, że panuje sezon urlopowy to Galeria N działa i oferuje mieszkańcom miasta kolejne doznania kulturalne. Świetna promocja miasta nie tylko w regionie ale również w Niemczech i Ukrainie. Dziwię się, że komentarze dotyczą spraw nie związanych z wystawą. Uważam, że warto ją obejrzeć.Szczególnie powinni ją zobaczyć panowie, gdyż przedstawione zdjęcia ukazują piękne kobiety.
~bywalec 2-08-2007 10:03
Często bywam na wernisazach w Galeri N... i uważam że to świetny pomysła promocji i pozakaznia tego co piekn. Każdy moze za darmo pokazać swoją pasje i każdy za darmo może ją obejżec:) Popieram taką inicjatywę
~maria 4-08-2007 12:06
Fajna wystawa. Polecam
~Jadwiga S. 7-09-2007 15:22
Przeglądam stronę DODN Jelenia Góra i działnia Pani Bogusławy Boguckiej w Galerii N... jestem pełna podziwu dla zaangażowania Pani Bogusławy. Załuję, że nie obejrzałam ostatniej wystawy nawiązującej do postaci św.Elżbiety. Temat wystawy bardzo mnie zainspirował do zapoznania sie z postacią św. Elżbiety i jej dziedzictwem. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Fundusze dla powiatu lubańskiego

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

KD: powrót pociągów międzynarodowych

Ruszyła procedura ws. referendum

Promowanie zabytków techniki

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1437
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%